Okres u wielu kobiet pojawia się regularnie. Cykl miesięczny może mieć długość 28, 30 czy 35 dni. Niekiedy jednak okres nie pojawia się w wyznaczonym terminie lub też jego nadejście chcemy przyspieszyć. Według znacznej części ginekologów, miesiączkę można przyspieszyć tylko za pomocą hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Przeczy temu medycyna ludowa, kotara przekonuje, że miesiączkę można przyspieszyć domowymi sposobami. Po te sięgają kobiety, kiedy miesiączki spodziewają się w czasie ślubu czy urlopu i chcąc uniknąć krwawienia w ten ważny czas. Zobacz, jak przyspieszyć okres.

Przyspieszenie okresu domowymi środkami budzi wiele kontrowersji. Niektórzy lekarze wskazują, że jest to niemożliwe. Jednak są też tacy, którzy wierzą, że medycyna naturalną może wywołać okres w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność domowych sposób nie została w żaden sposób udowodniona. Najczęściej uważa się, że naturalne metody pozwolą na przyspieszenie miesiączki o kilka dni.

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?

Jako domowe sposoby na wywołanie okresu wskazuje się:

  • Gorące kąpiele – ich zadaniem jest poprawa krążenia krwi, a więc i zwiększanie jej ciśnienia – dotyczy to również krwi miesiączkowej; na przyspieszenie okresu w czasie kąpieli warto wykonywać masaż dolnych partii brzucha – wspomoże to krążenie; kąpiele na wywołanie okresu nie powinny być zbyt gorące; wrząca woda może bowiem powodować krwotoki, omdlenia i poparzenia;

  • Wizyty w saunie – działają one na takiej zasadzie jak gorące kąpiele;
  • Wysiłek fizyczny – na wywołanie okresu poleca się intensywny wysiłek fizyczny; im on jest większy, tym większa szansa, że miesiączka nadejdzie w ciągu kilku dni; nie warto jednak doprowadzić do przetrenowania ciała;
  • Zioła- jako zioła na wywołanie okresu wskazuje się dziurawiec, krwawnik, imbir, malwy, nagietek, natkę pietruszki; zioła te działają rozkurczowo na mięśnie macicy i naczynia krwionośne, dlatego mogą przyspieszyć miesiączkę; chcąc wywołać okres, należy pamiętać, aby nie stosować wszystkich herbatek naraz, a dodatkowo dawkować je zgodnie z zaleceniami producenta; warto również pamiętać, że niektóre zioła nie tylko przyspiesza okres, ale spowodują zwiększenie jego obfitości iw wydłużenie czasu trwania;
  • Aspiryna – lek ten działa rozrzedzająco na krew, a więc wywołuje krwawienie; z dawkowaniem aspiryny trzeba jednak uważać, ponieważ może ona zbytnio rozrzedzić krew i wywołać krwotok; lekarze ostrzegają przed wywoływaniem okresu aspiryną.

Luteina na przyspieszenie okresu

Wskazuje się, że okres można przyspieszyć za pomocą luteiny. Jest to syntetyczny żeński hormon. Można kupić ją w aptece i to bez recepty. Progesteron (luteina) odpowiada za regularne cykle miesiączkowe, zapłodnienie i utrzymanie ciąży. Zaleca się, aby po luteinę sięgnąć, kiedy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania w związku z niskim stężeniem hormony. Lekarze przepisują też luteinę, kiedy występuje wtórny brak miesiączki, ostry zespół napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowe krwawienia dróg rodnych, cykle bezowulacyjne, bezpłodność, poronienia nawykowe. Luteinę można zażywać w formie doustnych tabletka lub kapsułek dopochwowych. Kuracja trwa od 5 do 7 dni.

Jak skutecznie przyspieszyć okres?

Jako jedyny pewny sposób na przyspieszenie okresu wskazuje się hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Farmaceutyki te w naturalny sposób odpowiadają za okresowe przemiany w obrębie jajników i macicy. Miesiączkę można przyspieszyć zarówno u kobiet, które przyjmują antykoncepcję hormonalną, jak i tych jeszcze jej niestosujących. Te ostatnie powinny zgłosić się do ginekologa, który dobrze tabletki przyspieszające okres. Do lekarza najlepiej zgłosić się z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem.

Okres najprościej przyspieszyć poprzez szybsze rozpoczęcie nowego opakowania antykoncepcji. Dzięki temu następne krwawienie pojawi się wtedy o tyle dni wcześniej. Innym sposobem jest zażywanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, które dawkuje się przez 91 dni bez przerwy. Receptę na takie tabletki powinien przepisać lekarz. Podczas zażywania tego typu tabletek hormonalnych występuje jedynie 4 zaplanowane miesiączki w roku.

Przyspieszenie okresu – czy to możliwe?

Specjaliści podkreślają, że skuteczność domowych sposobów na przyspieszenie okresu nie została w żaden sposób potwierdzona. To, czy one działają przede wszystkim zależy od organizmu kobiety. Jeśli okres się spóźnia warto poczekać, zrelaksować się i nie stresować – miesiączka powinna pojawić się na dniach. W przypadku, gdy miesiączka nie pojawia się przez wiele dni, a termin miesięcznego krwawienia już dawno miną, warto wykonać test ciążowy oraz/lub zgłosić się do lekarza. Opóźnienie miesiączki może być oznaką poważnych schorzeń.

Przyspieszenie okresu naturalnymi sposobami to sprawa kontrowersyjna. Wielu specjalistów jest sceptyczna, co do ich skuteczności. Chcą mieć pewność, że miesiączka faktycznie pojawi się wcześniej, najlepiej sięgnąć po tabletki hormonalne. Te trzeba jednak zażywać pod okiem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami, w innym wypadku może popaść w problemy zdrowotne.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here