Jednym z powszechnych przekonań jest to, że żelatyna jest ważnym elementem diety sportowców oraz osób borykających się z chorobami stawów. Z racji tego, że zawiera ona kolagen, czyli białko ma działanie budujące ścięgna i chrząstki stawowe. Wskazuje się jednak, że to nie do końca jest prawda. Wszystko przez to, że kolagen ulega rozpadowi w procesie trawienia. Sprawia to, że żelatyna nie wykazuje żadnego wpływu na kondycję stawów. Nie oznacza to jednak, że z diety należy ja całkowicie wyeliminować. Dlaczego? Zobacz, czy żelatyna pomaga w dolegliwościach stawów.
Żelatyna to łatwo dostępny produkt spożywczy. Jest on powszechnie stosowany w kuchni. Dodaje się ją do wielu dań. Warto jednak wiedzieć, że żelatyna wykazuje działanie prozdrowotne. Jednak z miejskich legend wskazuje, że żelatynę do diety powinny włączyć osoby cierpiące z dolegliwościami stawów oraz sportowcy. Ma ona przyczynić się do wzmocnienia kości i stawów. To jednak niejedyne jej właściwości.
Czym jest żelatyna?
Żelatyna to połączenie białek peptydów, które uzyskiwane są na drodze hydrolizy kolagenu znajdującego się w kościach i chrząstkach. Żelatyna przede wszystkim wykorzystywana jest w kuchni. Panie domu cenią ją za właściwość żelujące i emulgujące. Dodawana jest do jogurtów, słodyczy, konserw, galaretek owocowych i mięsnych.
Sama żelatyna jest produktem pochodzenia zwierzęcego, który wytwarzany jest z kolagenu pochodzącego ze zwierzęcych ścięgien, kości, chrząstek, kopyt, rogów. Pierwotnie uzyskana substancja jest poddawana filtracji, a następnie zagęszczana, wysuszona i sproszkowana. W formie proszku trafia na sklepowe półki. W żelatynie znajdziemy głównie białko oraz aminokwasy takie jak: glicynę, prolinę, kwas glutaminowy, hydroksyprolinę, alaninę, serynę, leucynę, fenyloalaninę, walinę, treoninę, a także metioninę, izoleucynę i histydynę.
Żelatyna na dolegliwości stawów
Żelatyna wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Jej najpopularniejszym działaniem jest pomoc w leczeniu dolegliwościach stawów. Wskazuje się, że to działanie wynika z zawartości w żelatynie aminokwasów. Te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz łagodzą ich dolegliwości bólowe. Żelatyna ma pomagać w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej. Regularne przyjmowanie żelatyny przyczynia się do przyspieszania regeneracji tkanki łącznej. Oznacza to, że dietę oparta na tym produkcie powinny prowadzić osoby starsze, po kontuzjach i urazach.
Żelatyna na dolegliwości stawów zażywa się w dawce 2 łyżeczek postu rozpuszczonych w ¼ szklanki zimnej wody. Mikstura powinna odstać ok. 12 godzin w temperaturze pokojowej i być wypina zaraz po przebudzeniu, najlepiej pół godziny przed śniadaniem. Do napoju żelatynowego na stawy można dodać miód lub jogurt. Kuracja żelatyną powinna trwać przez miesiąc. Jej efekty to poprawa funkcjonowania stawów i zmniejszenie bólu. Pierwsze efekty pojawiają się już po tygodniu stosowania żelatyny. Ta będzie pozytywnie działać nie tylko na stawy, ale i mięśnie, i kości, które zostaną wzmocnione. Skoro już znamy odpowiedź czy żelatyna działa oraz co na stawy jest niezbędne, aby mogły one prawidłowo funkcjonować, pora odpowiedzieć na pytanie jakie są inne właściwości lecznicze żelatyny.
Właściwości lecznicze żelatyny
Żelatyna sprawdza się nie tylko w leczeniu dolegliwości stawów. Ma ona i inne zastosowania. Przede wszystkim żelatynę stosuje się do poprawy procesów trawiennych. Jej właściwością jest pobudzanie wydzielania soków żołądkowych. W związku z tym po żelatynę można sięgać, będą na diecie odchudzającej, ponieważ przyspiesza ona metabolizm i zmniejsza uczucie głodu. Białko kolagenowe znajdujące się w żelatynie na długo zapewnia uczucie sytości, zapobiega podjadaniu, a tym samym minimalizuje nieporządny przyrost masy ciała.
Żelatyna w kosmetyce
Mówiąc o właściwościach żelatyny, warto wspomnieć o tym, jak wpływa ona na urodę. Po żelatynę sięgają głównie fryzjerzy, którzy wykorzystują ją do laminowania włosów. Zabieg ten ma na celu poprawę ich kondycji i stosowany jest przy włosach suchych zniszczonych. Efektem laminowania włosów żelatyną jest ich nabłyszczenie, ograniczenie łamania, zmiękczenie oraz zwiększenie odporności na urazy. Żelatynę na włosy można również stosować w formie domowej maseczki. Przygotowuje się ją z łyżki żelatyny spożywczej, łyżki odżywki do włosów oraz 3 łyżek gorącej wody. Żelatynę rozpuszcza się w gorącej wodzie, a następnie miesza z odżywką. Papkę nakłada się na czyste i suche włosy na 40 minut, a następnie spłukuje.
Kosmetyka zachęca również do stosowania żelatyny na łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Dzięki kąpieli z żelatyną płytka staje się twardsza i lepiej wygląda. Miksturę przygotowuje się z łyżki żelatyny u szklanki gorącej wody. Paznokcie moczy się w kąpieli ok. 15 minut. Kuracja powinna być stosowana regularnie, najlepiej co 3 dni przez 2 tygodnie.
Żelatyna to produkt, który pomoże w syntezie kolagenu w stawach, a dzięki temu zmniejszy dolegliwości bólowe wywołane przez wiele chorób. Za tą właściwość żelatyny odpowiada duża ilość proliny. Jest to aminokwas, który odgrywa dużą rolę w syntezie białek, a więc pośrednicy we wszystkich procesach wzrostu, m.in. tych związanych z odbudową tkanki chrzęstnej. Zapotrzebowanie na ten aminokwas zwiększa się wraz z czynnym uprawianiem sportu oraz z wiekiem.