Tempo metabolizmu zależy od wielu elementów. Wpływ na niego ma wiek, płeć, masa ciała. Ważność tych zmiennych wynika z tego, że metabolizm to tak naprawdę całodobowy energetyczny wydatek organizmy. Inaczej nazywa się CPM. Od tempa przemiany materii (metabolizmu) zależy to, czy i jak szybko przybieramy na wadze oraz ją tracimy. Szybkość metabolizmu wyjaśnia, dlaczego jedno, choć się objadają, nie tyją, a inni pomimo stosowania licznych diet, czują, że kilogramy przybywają. Na szczęście tempo metabolizmu można przyspieszyć. Jak to zrobić?

Podaje się, e ok. 30-50% dobowego wydatku energetycznego stanowi przemiana materii. Potrzebna jest ona do wykonywania godzinnych, podstawowych czynności np. pracy fizycznej i umysłowej, utrzymania prawidłowej temperatury ciała, jedzenia, trawienia i wchłaniania pokarmów. Badania naukowe podają, że w 50% za tempo przemiany materii odpowiadamy sami. Kobiety o jej przyspieszenie muszą starać się bardziej niż mężczyźni. Ci mogą pochwalić się stosunkowo szybszym metabolizmem – wynika to ze składu ich ciała – więcej mięśni, a mniej tkanki tłuszczowej. Z obniżeniem tempa przemiany materii borykają się czemu też ludzie młodzi (w wieku dorastania), osoby starsze, kobiety w trakcie menopauzy, osoby z określonymi uwarunkowaniami genetycznymi. Na tempo metabolizmu wpływa również klimat – wskazuje się, że mieszkańcy północy mają szybszą przemianę materii niż osoby mieszkające na południu.

Od czego zależy tempo metabolizmu?

Tempo metabolizmu w dużej mierze (w 50%) zależy od nas. Możemy na nie wpływając, poprzez styl życia, jaki prowadzimy czy dietę. Regularny ruch oraz odpowiednia dieta pozwalają znacząco przyspieszyć przemianę materii. O to, aby była ona szybsza, powinny zadbać osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Dietetycy podkreślają, że zadbanie o metabolizm i jego tempo jest tak samo ważne przy odchudzani, jak rygorystyczne diety. Podkręcenie metabolizmu może być nawet od nich skuteczniejsze.

Jak podkręcić metabolizm?

Pierwszym krokiem do przyspieszenia metabolizmu jest aktywność fizyczna. Zaleca się uprawianie niezbyt intensywnych ćwiczeń, ale regularnie. Na przyspieszenie metabolizmu poleca się wykonywanie ćwiczeń wyszczuplających talię i uda. Pomiędzy treningami najlepiej jest robić 20 godzin przerwy. Dzięki temu przyspiesza się krążenie krwi i pobudzi poszczególne komórki do bardziej efektywnej pracy. Taki wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na energię, rozbudowuje mięśnie i sprawia, że potrzebują, one więcej energii niż tkanką tłuszczowa. Należy pamiętać, aby zachować właściwy bilans pomiędzy ilością energii dostarczanej z pożywieniem a wykorzystywaną. Kiedy ten bilans jest dodatni, to nadmiar energii jest magazynowany jako tkanka tłuszczowa.

Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Odpowiednia dieta pozwala poprawić tempo metabolizmu, przyspieszając go. Okazuje się, że pozytywnie na przemianę materii wpływają produkty, których byśmy o to nie podejrzewali. Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

  • Przyprawy – ostre przyprawy np. papryka chili, pieprz czy imbir przyspieszają przemianę materii o ok. 10%; jest to bardzo dobry wynik; chcąc poprawić metabolizm, warto więc do dań dodawać te przyprawy; można je dodać np. do makaronów, sosów, kanapek; dobrym sposobem na podkręcenie metabolizmu jest zjedzenie kilku sztuk ciasteczek imbirowych; jest to doskonały deser dla osób dbający o linię;
  • Owoce – za najskuteczniejszy owoc na przyspieszenie materii uważa się garcinia cambogia; jest to mały, żółty owoc; używany jest przede wszystkim w kuchni indyjskiej; przyspiesza on przemianę materii, dlatego że zawiera kwas HCA, zwalczający nadmiar tkanki tłuszczowej;
  • Kwasy tłuszczowe omega – zdrowe tłuszcze znajdują się przede wszystkim w rybach morskich z zimnych mórz takich jak dziki łosoś, halibut, tuńczyk, sardynka, śledź; kwasy omega znajdziemy też w siemieniu lnianym oraz awokado;
  • Białko – w diecie na podkręcenie metabolizmu nie może zabraknąć chudego mięsa i nabiału; dietetycy uważają, że białko jest niezwykle ważne dla prawidłowej przemiany materii; wynika to z obecności w nim hormonów i wspomaganie produkcji hormonu wzrostu; podaje się, że białko przyspiesza przemianę materii o ok. 15%; trzeba jednak pamiętać, że dieta białkowa ma swoje wady; może powodować zakwaszenie organizmu i niedobory witaminy oraz mikroelementów; dlatego też zaleca się stosowanie diety białkowej nie więcej niż przez miesiąc; alternatywą dla niej jest mniej drastyczna dieta białkowo-jarzynowa; ona również pomaga w podkręceniu przemiany materii;

  • Witamina B6 i jod – substancje te mają właściwości uaktywniania energii zamkniętych w komórkach tłuszczowych; oprócz tego są one składnikiem koenzymów biorących udział w przemianach białek, aminokwasów i tłuszczów; jod dodatkowo jest niezbędny do syntezy hormonu produkowanego przez tarczycę; źródłem jodu jest przede wszystkim sól jodowana, a witaminy B6 kwas chlebowy.
  • Woda – picie zimnej wody mineralnej przyspiesza przemianę materii; im niższa temperatura wody, tym więcej energii zużywa do jej podgrzania organizm, a przemiana materii jest lepsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here