Diety odchudzające popularne są od lat. Jednak co kilka sezonów pojawiają się jadłospisy, które obiecują szybkie zrzucenie kilogramów i to bez efektu jo-jo. Obecnie jedną z najmodniejszych diet jest VLCD. Jest ona odpowiedzią na rosnącą otyłość i nadawę wśród społeczeństwa. Celem diety VLCD jest redukcja masy ciała. Jadłospis zaliczony jest do tych niskokalorycznych, przez co utrata kilogramów jest niemal natychmiastowa. Sprawdź, na czym polega dieta VLCD.
Dieta VLCD inaczej nazywana jest dieta z torebki. Zakłada ona spożywanie dziennie bardzo małej ilości kalorii. Przez to schudnięcie jest szybkie i łatwe. Dieta VLCD jest także prosta w realizacji. Opiera się ona na stosowaniu sproszkowanych koktajli i zup, które miesza się z wodą. Tak przygotowana mieszanka, stanowi kompletny posiłek, który ma dostarczyć niezbędnych składników odżywczych.
Czym jest dieta VLCD?
Dieta VLCD jest dietą na redukcję masy. Zaliczana jest do jadłospisów kalorycznych – zakłada, że dziennie spożywa się od 500- do 800 kalorii. W czasie przebywania na diecie spożywa się posiłki płynne i półpłynne przygotowane ze specjalnych mieszanek. Dieta VLCD zyskała popularność przez Oprah Winfrey, która zachwala jej efekty i chwaliła się, że z je pomocą zgubiła ponad 30 kilogramów!
Warto pamiętać, że dieta VLCD to nie jedna dieta, ale kilka jadłospisów. Zakładają one dzienną podaż białka (0,8-1,5g/kg), tłuszczów i węglowodanów (kolejno 15 i 80 g). Wartości te są bardzo niskie, dlatego diety torebkowe nieuważane są bezpieczne. Z ich efektów nie mogą korzystać przede wszystkim osoby chore i borykające się z różnymi dolegliwościami.
Skąd się wzięły diety VLCD?
O dietach VLCD słyszymy od lat 70. XX wieku, dziś są one stale modyfikowane i dostosowane. Idea powstania tych niskokalorycznych diet pojawiała się w odpowiedzi na dużą popularność suplementów diety. Najczęściej po diety VLCD sięga się i sięgało w terapiach otyłości. Trzeba jednak pamiętać, że dieta torebkowa nie może być zastosowana w leczeniu dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży i karmiących piersią, cierpiących na zaburzenia rytmu serca, z rozchwianą gospodarką glukozowo-insulinową, chorobami tarczycy i nadnerczy.
Jak bezpiecznie stosować diety VLCD?
Chociaż diety VLCD pozwalają szybko zgubić nadprogramowe kilogramy, to stanowią też spore niebezpieczeństwo dla zdrowia. Wynika to z tego, że nie dostarczają one odpowiedniego zapotrzebowania energetycznego. Przez to osoby będące na diecie VLCD są osłabione i borykają się z niedoborami witamin i minerałów. Dietetyce zaznaczają, że na początku stosowania niskokalorycznego jadłospisu wystąpić może osłabienie, zmęczenie, bóle głowy. Aby uniknąć takich dolegliwości oraz efektu jo-jo, trzeba wdrożyć kilka zasad. Jak bezpiecznie stosować diety VLCD?
- Diety VLCD nadają się tylko dla zdrowych dorosłych osób (oczywiście poza kobietami w ciąży i karmiącymi piersią)
- nie wolno przedłużać najbardziej restrykcyjnego etapu diety bez konsultacji z lekarzem
- w pierwszym etapie można pozwolić sobie tylko na lekki wysiłek (spacery). W następnych etapach trzeba zacząć ruszać się regularnie (jazda na rowerze, nordic walking), a po zakończeniu diety wykonywać intensywne ćwiczenia. Trzy razy w tygodniu po 30 minut to minimum, aby uniknąć ponownego przybierania na wadze
- podczas stosowania diet, zwłaszcza w pierwszym etapie trzeba pić dużo wody (co najmniej 2 litry dziennie).
Efekty diety VLCD
Spożywanie małej ilości kalorii sprawia, że zbędne kilogramy gubimy bardzo szybko. Podaje się, że na diecie VLCD dochodzi do utraty ok .200 g tkanki tłuszczowej dziennie. U osób z większą nadwagą redukcja masy ciała może wynosić nawet 20-25 kilogramów w okresie 12-16 tygodni. Wyliczenia te mogą być jednak niedokładne i mogą dawać fałszywy obraz. Dietetycy wskazują, że diety VLCD są skuteczne jedynie krótkoterminowa. W dłuższej perspektywie czynią więcej szkody niż pożytku.
Rodzaje diet VLCD
Na rynku dostępnych jest wiele niskokalorycznych diet VLCD. Jako te najpopularniejsze wskazuje się:
- Dietę w proszku Cambridge – spożywa się na niej zupy, koktajle i owsianki; dieta oferuje 7 rodzajów zup i 10 smaków koktajli; dozwolone są na niej też specjalnie przygotowane batony i napoje ze słomką; dobrze jest też sięgać po produkty z błonnikiem; plan odchudzania podzielony jest na 3 etapy; dietę stosuje się przez 1-3 tygodnie pod kontrolą lekarza; przeznaczona jest ona dla osób, które chce szybko schludność;
- Diet w proszku Light – posiłki składają się z koktajli, napoju kawowego i zupy z kurczaka; każde danie dostarcza ok. 110 kalorii; dziennie spożywa się 5-6 posiłków, ich liczba zmniejsza się na dalszych etapach diety VLCD;
- Dieta w proszku Allevo -również opiera się na zupach i pożywnych batonach; ich zadanie ma być regulowanie trawienia i zmniejszenie uczucia głodu; dieta podzielona jest na 3 etapy;
- Dieta w proszku enlite.me – pochodzi z Australii i zawiera naturalne składniki, niemodyfikowane generyczne; na diecie jest się koktajle i zupy; tak jak poprzednie programu składa się z 3 etapów, na których zwiększa się kaloryczność posiłków z czasem.