Chcąc schudnąć i wyszczuplić sylwetkę chwytamy się różnych sposobów. Niestety nie wszystkie z nich są bezpieczne dla naszego zdrowia. Absurdów odchudzania przybywa, a wiele osób daje się na nie nabrać. Jednym z największych absurdów odchudzania jest dieta wacikowa. Polega ona na jedzeniu wacików z waty nasączonych sokiem. Ma to ograniczyć apetyt i znacznie obniżyć swoje dzienne spożycie kalorii. Przez jedzenie wacików czujemy się pełne i nie przybieramy na wadze. Jak jednak można się spodziewać, dieta wacikowa jest niezwykle niebezpieczna. Dlaczego nie warto jej stosować?
Dietę wacikową uważa się za wymysł branży modelingu. W świecie, gdzie kobiety muszą być super szczupłe, a jednocześnie zawsze pełne energii, stosuje się coraz bardziej absurdalne sposoby na odchudzanie. Wynalazcy diety wacikowej uważali, że jedzenie kulek z waty pomoże poczuć się pełnym bez spożywania żywności. I chociaż efekt diety wacikowej faktycznie mógł być spektakularny, to „jadłospis” nie tylko nie jest smaczny, ale i może doprowadzić do śmierci.
Na czym polega dieta wacikowa?
Dieta wacikowa dosłownie polega na jedzeniu kulek waty. Te nasącza się sokiem lub jogurtem. Kulki waty spożywa się zamiast 5 tradycyjnych posiłków. Dieta zakłada spożycie co najmniej 5 wacików dziennie. Mają one pęcznieć w żołądku i powodować na długo uczucie sytości. Badania pokazały jednak, że waciki nie są wcale tak chłonne, jakby można było się spodziewać. Zanurzone w jogurcie czy lemoniadzie, wchłaniają tylko część substancji. Co więcej, dieta wacikowa nie dostarcza do organizmu składników odżywczych – kulka waty zamoczona w soku zawiera ok. 5 kalorii. W nich trudno natomiast szukać tak cennych składników, jak białko, węglowodany czy tłuszcze. Jedzenie waty jest zaburzeniem naturalnego odżywiania i wpływa niekorzystnie na zdrowie.
Dieta wacikowa a zaburzenia psychiczne
Specjaliści podkreślają, że na dietę wacikową często decydują się osoby z zaburzeniami odżywienia, dużymi kompleksami, a także problemami natury psychicznej. Wierzą one, że jedzenie waty pomoże im szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów i to bez wyrzeczeń. Nie zdają sobie one sprawy, że dieta wacikowa czy inne ekstremalne metody odchudzania np. jedzenie larw tasiemca może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.
Efekty diety wacikowej
Efekty diety wacikowej nigdy nie wychodzą na zdrowie. Należy zdawać sobie sprawę, że waciki zawierają w sobie wiele środków chemicznych, i wcale nie są wykonane tylko z bawełny. Większość wacików kosmetycznych, które możemy kupić w drogeriach, wykonana jest z wybielanego włókna poliestrowe. Te bardzo niekorzystnie wpływają na układ trawiennych. Dieta wacikowa może zablokować przewód pokarmowy, a na koniec doprowadzić do powstania bezoaru. Bezoar jest masa niestrawionych substancji, które zalegają w układzie trawiennym. W konsekwencji zostaje on całkowicie zablokowany. Dochodzi też do zahamowania tempa metabolizmy oraz zaprzestawania wydzielania szkodliwych związków wraz z kałem.
Efektem diety wacikowe jest również niedożywienie. Waciki nie dostarczają do organizmu żadnych składników odżywczych i witaminy. Nie ma więc mowy o prawidłowym i zdrowym odżywianiu. U osób stosujących dietę wacikową przez długi czas stwierdza się niedożywienie, co wywołuje rozmaite choroby, infekcje i zaburzenia.
Powikłania po diecie wacikowej
Jedzenie wacików (nawet krótkotrwałe) może powodować wiele powikłań. Większość z nich trzeba konsultować z lekarzem i rozpocząć ich specjalistyczne leczenie. Jako najczęstsze powikłania po diecie wacikowej wymienia się:
- Niedrożność jelit i kamienie – dieta wacikowa powoduje, że organizm nie jest w stanie strawić jedzenie waty; pozostaje ona w żołądku i jelitach, a następnie miesza ze śluzem i cząstkami jedzenia; wszystko to tworzy masę podobną do kamieni; kamienie utrudniają pracę przewodu pokarmowego; objawiają się one nudnościami skurczami, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami; niedrożność jelit po diecie wacikowej utrudnia natomiast przepływ pokarm i płynów; nieleczona może prowadzić do śmierci zdrowych tkanek oraz zakażeń; w przypadku nierozpoczęcia leczenia (często chirurgicznego) może dojść do śmierci;
- Jadłowstręt psychiczny – jest to psychologiczne zaburzenia odżywienia i powiązane jest ze strachem przed przybraniem na wadze; w wyniku jadłowstrętu dochodzi do znacznej utraty masy ciała i niedożywienia; wskazuje się, że aż 4% przypadków anoreksji kończy się śmiercią, poprzedzoną uszkodzeniem serca lub innego narządu wewnętrznego;
- Zaburzenia hormonalnych i niepłodności – toksyny zawarte w wacikach mogą nie tylko negatywnie wpływać na układ pokarmowy, ale i na hormony oraz układ immunologiczny; wskazuje się, że toksyny z wacików pozostają w organizmie nawet do 10 lat; mogą one powodować wiele niepożądanych skutków np. niepłodność;
- Niedożywienie – na diecie wacikowej organizm nie ma dostatecznej ilości składników odżywczych potrzebnych do przeżycia; w związku z tym występuje niedożywienie; w pierwszej fazie objawia się ono blada skóra, wysypkami, silnikami, zapaleniem stawów, wypadaniem włosów, krwawieniem dziąseł, nadwrażliwością na światło;
- Zadławienie – wacik w trakcie połykania może zaklinować się w przewodzie pokarmowym i spowodować zadławienie, a w konsekwencji śmierć.