Ukąszenia przez kleszcze stają się coraz popularniejsze. Niestety są też one groźne dla naszego zdrowia. Kleszcze przenoszą bowiem niezwykle groźna dla nas chorobę, czyli boreliozę. Rozwija się ona po ugryzieniu przez kleszcza i ma wiele nieprzyjemnych objawów. Jej leczenie, a nawet diagnoza nie jest łatwe. Aby więc uchronić się przed boreliozą, należy zadbać o odpowiednią ochronę przed kleszczami. Poznaj naturalne sposoby, by odstraszyć kleszcze.
Naturalne sposoby na kleszcze pozwalają skutecznie chronić się przed ugryzieniem przez te pasożyty. Warto stosować je zawsze, kiedy wybieramy się na wycieczkę do lasu, spacer do parku czy w inne zalesione miejsce. Domowe sposoby na kleszcze są znakomitą alternatywą dla aptecznych specyfików i wykazują równie wysoka skuteczność.
Olejki eteryczne na kleszcze
Jednym ze skuteczniejszych naturalnych środków na kleszcze są niektóre z olejków eterycznych. Piękne pachnące i naturalne skutecznie odstraszają pasożyty. Wybierając się na spacer po zalesionym terenie, olejkiem eterycznym warto wysmarować całe ciało, a przede wszystkim jego odsłonięte części. Warto pamiętać, że olejki eteryczne nie tylko skutecznie chronią przed ukąszeniami, ale też świetnie nawilżają i natłuszczają przesuszoną skórę.
Z olejków eterycznych można również przygotować domowy spray na kleszcze. Aby go wykonać, wystarczy do butelki z atomizerem nalać szklankę wody, ćwierć szklanki oliwy z oliwek, kilka kropel olejku eterycznego oraz liście bazylii i melisy. Mieszankę dokładnie się miesza. Aby chroniła ona przed kleszczami i komarami, należy rozpylać ją na skórze co 2 godziny.
Jako naturalne środki na kleszcze wymienia się takie olejki jak:
- Goździkowego
- Cytronelowego
- Z drzewa herbacianego
- Tymiankowego
- Szałwiowego
- Z trawy cytrynowej
- Z mięty pieprzowej
- Ze słodkich migdałów
- Paczulowego.
Jakie zioła na kleszcze stosować?
Poza olejkami eterycznymi naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze to zioła. Moc odstraszania insektów mają i te świeże i te suszone. Kleszcze i inne owady pokonać można takimi ziołami jak:
- Mięta pieprzowa
- Czystek
- Szałwia
- Tymianek
- Melisa lekarska
- Geranium
- Eukaliptus suszony
- Rozmaryn
- Lawenda
- Kocimiętka.
Zioła na kleszcze stosuje się w formie naparu lub też spray do psikania. Aby przygotować takie specyfiki, wybrane zioła należy zalać niewielką ilością wody i odczekać aż się zaparzy. Napary ziołowe na kleszcze można pić ciepłe, natomiast jeśli chce się je zastosować jako spray, to trzeba je wystudzić i przelać do butelki z atomizerem. Preparatem można spryskać ciało, ubrania, tekstylia oraz domowe zwierzęta.
Naturalne sposoby, by odstraszyć kleszcze- co działa?
Kalafior, brokuły, rośliny strączkowe i słonecznik – wszystkie te produkty zawierają tiaminę, czyli witaminę B1; według badań naukowych witamina B1 ma szczególne właściwości odstraszające insekty; niektóre specjalne w okresie wakacyjnym przyjmują ją, aby zmienić zapach potu; jeśli chce się zyskać ochronę przed kleszczami na dłużej, warto spożywać większe ilości produktów bogatych w tiaminę; oprócz tych wyżej wymienionych witaminę B1 znajdziemy też w brukselce, kapuście, orzechach, drożdżach, otrębach oraz płatkach owsianych;
- Czosnek i cebula – zapach tych dwóch warzywach ma odstraszać zarówno kleszcze, jak i komary; zaleca się, aby warzywa te zawsze zabierać ze sobą na ogniska czy grilla i piec intensywnie; rozchodzące się wonie uchronią nas przed atakiem insektów;
- Cytryna i mięta – aromat świeżej mięty odstrasza kleszcze, natomiast cytryna to skuteczny sposób na walkę z komarami; chroniąc się przed insektami, można używać sprayów na bazie cytryny i mięty, a także pić dużo lemoniady.
Oprócz tego rekomenduje się, aby do wyprawy w miejsca, gdzie można spotkać dużą ilość kleszczy, właściwie się przygotować. Aby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza, powinno się:
- unikać trawiastych miejsc,
- zakładać jasne ubrania (pozwolą łatwiej zauważyć kleszcza),
- wybierając się do miejsc, gdzie mogą występować kleszcze, należy zakładać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, skarpety i kryjące buty,
- do parku czy lasy wychodzić koło południa – kiedy aktywność kleszczy jest mniejsza,
- po każdym powrocie z miejsca, gdzie mogły być kleszcze, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało,
- w przypadku posiadania zwierząt domowych, należy pamiętać, że również one powinny być chronione przed kleszczami (mogą przynieść pasożyta w sierści).
Naturalne środki na kleszcze czy te z apteki?
Dziś w aptekach, sklepach, a nawet na stacjach benzynowych bez problemu znajdziemy środki odstraszające kleszcze. Należy jednak pamiętać, że specyfiki te bardzo często zawierają DEET, czyli niebezpieczny związek chemicznych. Jest o szkodliwa substancja, która po naniesieniu na skórę i kontakcie z ciepłem zaczyna parować, przez co blokuje receptory czuciowe owadów i odstrasza się. Specjaliści wskazują jednak, że DEET nie jest do końca bezpieczny i obojętny dla skóry. U wielu osób, szczególnie u dzieci wywołuje on podrażnienia oraz skutki uboczne takie jak bóle i zawroty głowy, zmęczenie, trudności w oddychałby, zaburzenia pamięci, schorzenia układu nerwowego i rozrodczego. Wskazuje się więc, że apteczne specyfiki na insekty nie powinny być stosowane przez dzieci i kobiety w ciąży, oni powinni wybierać naturalne środki na komary.