Jak dbać o licówki

Najpiękniejszą ozdobą człowieka jest… jego uśmiech. I nie ma w tym stwierdzeniu ani krztyny przesady. Uśmiechnięta twarz zawsze przyciąga uwagę. A uśmiechamy się tym chętniej, im ładniejsze mamy ząbki. Uśmiech jest więc wprost proporcjonalny do estetyki naszego uzębienia – im większe ubytki i odbarwienia, tym rzadziej gości na naszych ustach. Istnieje jednak sposób, który pozwala skutecznie pozbyć się wstydliwego problemu. Mowa tu o licówkach. Dzięki nim piękny uśmiech bardzo szybko rozpromieni nawet najsmutniejszą twarz.

Czym są licówki?

Rewolucyjnym rozwiązaniem w dziedzinie stomatologii, dzięki któremu piękny uśmiech jest na wyciągnięcie ręki. Sekret licówek tkwi w ich wyglądzie, który do złudzenia przypomina naturalne zęby. Licówki to nic innego jak cieniutkie porcelanowe płytki nakładane na zęby, trwale mocowane do nich za pomocą specjalnego cementu. Odpowiednio dobrane są w stanie zamaskować różne defekty uzębienia: od przebarwień i nierównych jedynek, po nieatrakcyjne szpary między zębami. Warto pamiętać jednak, że licówki nie zastąpią leczenia ortodontycznego, jednak jako alternatywa medycyny estetycznej są w stanie zamaskować pewne niedoskonałości uzębienia. Zobacz jak wykonuje się licówki w centrum dentystycznym w Krakowie: https://cdcstomatologia.pl/licowki.html 

Każdy zabieg nakładania licówek poprzedza dokładne badanie jamy ustnej. Ilość wizyt w gabinecie stomatologicznym zależna jest bowiem od stanu uzębienia – przed mocowaniem licówek należy zęby wyleczyć i je wybielić. Licówek nie można zastosować jednak u osób, które mają znaczące ubytki w uzębieniu, próchnicę, choroby dziąseł lub wady zgryzu. Porcelanowe płytki są raczej doraźną pomocą poprawiającą estetykę uśmiechu w przypadku, gdy uzębienie wymaga tylko drobnej korekcji.

Po otrzymaniu wyników diagnostycznych (badań radiologicznych i fotograficznych zdjęć jamy ustnej) lekarz specjalista wykonuje tzw. „wycisk” zębów i przygotowuje, poprzez dopasowywanie wielu nakładek, ostateczną wizualizację uzębienia pacjenta po zabiegu. Kilka dni przed ostatecznym zabiegiem osoba decydująca się na licówki nosi makietę przyszłego uśmiechu i sprawdza, czy przygotowany model spełnia oczekiwania i faktycznie jest personalnie dopasowany. Dopiero po czasie testowania wykonywany jest zabieg nakładania licówek.

Jak dbać o licówki?

Tak samo jak o naturalne zęby. Zalecane jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jeśli jednak w ciągu dnia np. po posiłku czujemy, że trzeba je umyć, to sięgnijmy po szczoteczkę. Z pewnym zastanowieniem trzeba jednak wybrać pastę do zębów. Przy pielęgnacji licówek i zachowaniu ich śnieżnobiałego koloru najlepiej sprawdzą się pasty z fluorem. Wskazane jest również używanie nici dentystycznej – dokładne usunięcie resztek pokarmu z zębów zapobiega rozwojowi bakterii, a w przyszłości bolesnym chorobom uzębienia.

W codzienną rutynę powinny również wpisać się regularne wizyty u stomatologa. Raz na dwa, trzy miesiące warto wybrać się do specjalisty, by sprawdzić, czy licówki są stabilne. Na wizycie kontrolnej specjalista oceni, jak dbamy o porcelanowe nakładki i czy stosujemy się do zaleceń. Jeśli stwierdzi np. bruksizm (nocne zgrzytanie zębami) lub nerwowe zaciskanie zębów, może zalecić czasowe noszenie silikonowych nakładek, by nie ścierać licówek.

Licówki: liczy się profesjonalne wykonanie

Efektem nakładania licówek ma być estetyczna poprawa uśmiechu i uzębienia. Odpowiednie dobranie faktury, koloru i kształtu świadczy o profesjonalnym wykonaniu zabiegu. Jeśli nakładanie licówek poprzedzone jest kompleksowym badaniem diagnostycznym zębów, śmiało można powiedzieć, że specjalista jest odpowiednio wykwalifikowany i przygotowany do wykonania zabiegu.

Licówki to najmniej inwazyjna metoda ingerencji w naturalne uzębienie. Jest raczej drobnym zabiegiem korekcyjnym poprawiającym estetykę uśmiechu. Nie mniej jednak jest zabiegiem bardzo precyzyjnym i wymagającym odpowiedniego skupienia. Praca na zębach – nie ważne, czy jest to borowanie, usuwanie kamienia czy aplikowanie plomby – wymaga pewności ruchów i dokładności. Podczas nakładania licówek wykorzystywane są lupy zabiegowe i mikroskopy. Zabieg polega bowiem na tym, by jak najdokładniej spiłować naturalne uzębienie, zamocować ceramiczne nakładki i (za pomocą szlifowania) dopasować ich kształt do przygotowanej wcześniej wizualizacji.

Zaletą licówek jest to, że ich nakładanie to zabieg ambulatoryjny – na którego przeprowadzenie wystarczą dwie wizyty u specjalisty. Plusem jest również to, że nie sprawia bólu i dyskomfortu, dzięki czemu „nowe” zęby można używać od razu po wyjściu z gabinetu.

Gdzie zrobić licówki w Krakowie?

Jeśli chodzi o licówki, Kraków to miasto, gdzie doświadczeni stomatolodzy pracują nawet w weekendy i święta. Decydując się na zabieg nakładania licówek warto zapoznać się z ofertą Cracow Dental Center:  https://cdcstomatologia.pl/licowki.html.

Pracujący tam profesjonaliści zadbają o każdy uśmiech: przeprowadzą pacjenta przez cały proces badań i wizualizacji nowego uzębienia. Zadbają również o komfort podczas wszystkich wizyt i uwzględnią wszystkie jego uwagi. Zadowolenie i satysfakcja po wykonanym zabiegu to dla nich najlepsza zapłata!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here