Diety niskowęglowodanowe

Diety niskowęglowodanowe, jak sama nazwa wskazuje, ograniczają węglowodany, a z drugiej strony kładą nacisk na pokarmy bogate w tłuszcze i biało. Choć stosuje się je głównie po to, by schudnąć, zmniejszają również ryzyko cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego. Sprawdź, czy rzeczywiście pomogą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów!

Dieta niskowęglowodanowa – zasady

Nie ma jednej definicji, która określałaby, czym jest dieta niskowęglowodanowa. Na optymalne spożycie węglowodanów wpływa wiele czynników, w tym wiek, płeć, aktywność fizyczna i indywidualne preferencje. Sportowcy mogą dostarczać ich więcej niż osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Ogólnie rzecz ujmując, wspomniana dieta zakłada, by 20-30 proc. całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodziło z węglowodanów, co przekłada się na mniej niż 130 g dziennie.

Badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe mogą wspomóc proces odchudzania. W tym przypadku cukier i skrobię zastępuje się zdrowymi tłuszczami, białkiem i warzywami nieskrobiowymi. Proponowany model żywienia dobrze zaspokaja uczucie głodu, dzięki czemu przyczynia się do spożycia mniejszej liczby kalorii.

Jeśli chodzi o diety niskowęglowodanowe, największą popularnością cieszy się dieta paleo i ketogeniczna. Sprawdź, jakie zasady w nich obowiązują.

Na czym polega dieta paleo?

Dieta peleo opiera się na prostej zasadzie: jeśli jaskiniowcy czegoś nie jedli, Ty też nie powinieneś. Jej zwolennicy twierdzą, że w ten sposób można zmniejszyć ryzyko cukrzycy, otyłości i chorób serca. Zalecają, by wykreślić z jadłospisu przetworzoną i wysokotłuszczową żywność. Przechodząc na taką dietę, powinieneś unikać roślin strączkowych, wszystkich zbóż i większości produktów mlecznych. Ogranicz też ziemniaki, rafinowane oleje roślinne, warzywa korzeniowe, cukier, masło i margarynę, które obciążają układ pokarmowy. Należy pamiętać, że niektóre wersje są mniej rygorystyczne i dopuszczają niektóre produkty nabiałowe oraz rośliny strączkowe.

Dieta paleo – przykładowy jadłospis

Proponowany model żywienia kładzie nacisk na owoce i warzywa bogate w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Chociaż nasiona i orzechy są dozwolone w diecie paleo, zawierają dużo kalorii. Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowane kilogramy i utrzymać prawidłową wagę, jedz je z umiarem.

Proponowana dieta jest stosunkowo uboga w węglowodany, zawiera za to dużo błonnika, chudego białka i przeciwutleniaczy. Wyeliminowanie takich produktów spożywczych jak cukier, przetworzona żywność, nabiał i zboża, najprawdopodobniej przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów.

Wiele osób podkreśla, że stosuje dietę paleo nie tylko po to, by schudnąć, lecz także dlatego, aby poprawić trawienie lub złagodzić stan zapalny. Ponadto badania wykazały, że wspomniany sposób odżywiania reguluje poziom glukozy we krwi.

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować jadłospis dla diety niskowęglowodanowej, powinieneś dysponować wiedzą na temat zdrowego odżywiania i mieć dużo wolnego czasu. Zamierzasz zadbać o siebie, ale prowadzisz intensywny tryb życia? W takim razie zamów dietę paleo w cateringu, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu i niepotrzebnych nerwów. Decydując się na takie rozwiązanie, masz pewność, że każdy posiłek został przygotowany przez doświadczonego szefa kuchni pod czujnym okiem dietetyka.

Jak schudnąć na diecie ketogenicznej?

Badania dowodzą, że dieta keto może prowadzić do szybszej utraty wagi niż w przypadku innych modeli żywienia. Naukowcy podkreślają, że różnice zacierają się dopiero po roku. Proponowany sposób odżywiania zamienia organizm w maszynę do spalania tłuszczu, jednocześnie wspierając proces odchudzania i zwiększając poziom energii.

Dieta ketogeniczna polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami. Ta zmiana wprowadzi ciało w ketozę, czyli stan metaboliczny, w którym organizm nie pobiera energii z glukozy, lecz z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. W ten sposób można skutecznie spalić tkankę tłuszczową, a  przy okazji obniżyć poziom cukru we krwi.

W przeciwieństwie do wielu popularnych modeli żywienia, stosując dietę ketogeniczną nie czujesz się po głodny po zjedzeniu przewidywanej dziennej liczby kalorii. W rzeczywistości możesz schudnąć, nie licząc przy tym kalorii. Istnieje kilka powodów, dla których dieta keto jest skuteczniejsza niż niskotłuszczowa. Chodzi tutaj przede wszystkim o zwiększone spożycia białka, które wspiera metabolizm i utratę wagi.

Chcesz przejść na dietę ketogeniczną, ale boisz się, że popełnisz jakiś błąd żywieniowy? Potrzebujesz pomocy specjalisty, który ułoży zdrowy jadłospis? Skorzystaj z usług fachowej firmy cateringowej. Dietetyk radykalnie ograniczy ilość węglowodanów, dbając przy tym, by nie doprowadzić do poważnych niedoborów składników pokarmowych. Zaproponuje pyszne i zdrowe posiłki, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here