Pączek to słodka przekąska, która lubi większość nas. Po pączki sięgamy nie tylko w Tłusty Czwartek, czyli dzień, w którym powinniśmy jeść ich jak najwięcej. Trzeba jednak pamiętać, że chwila słodkiej przyjemności sprawia, że do organizmu dostarcza się dużą ilość kalorii. Zwykły pączek ma ich ok. 300. Ich dokładna ilość uzależniona jest od tego, jakie ma nadzienie. Chociaż kalorii w pączku jest nie mało, to można je spalić. Jak to zrobić szybko? Zobaczcie sami!

Pączek – bomba kaloryczna?

Pączek postrzegany jest jako prawdziwa bomba kaloryczna. Faktycznie posiada ich niemało, bo aż 300, jednak trzeba wiedzieć, że podobna ilość kalorii znajduje się w 200 g spaghetti oraz porcji omletu. Zła sława pączka wynika jednak z tego, że dostarcza on tzw. pustych kalorii. Puste kalorie to te, które nie zawierają żadnych składników odżywczych, a jedynie cukier. Ten magazynowany jest w organizmie w postaci tłuszczu i prowadzi do otyłości i nadwagi. Stąd też z ilością zjedzonych pączków nie należy przesadzać.

Cukier w pączku

Cukier znajdujący się w pączku nie jest dla nas zdrowy. Jego nadmiar magazynowany jest w wątrobie oraz najmniej aktywnych partiach ciała np. brzuchu, udach i pośladkach. Do odkładania go poza wątrobą dochodzi, kiedy nie ma w niej miejsca. Wtedy to glikogen wydalany jest do krwi w formie kwasów tłuszczowych, a te osadzają się w tkankach, mięśniach i na narządach takich jak nerki czy serce. Nadmiar tłuszczu może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, pracy móżdżku, spowolnienia procesu tworzenia się tkanek. Zbyt duże ilości cukru oznacza również spadek nastroju. Wynika to z tego, że organizm przestaje lub znacznie ogranicza produkcję hormonów szczęścia (endorfin). Zbyt dużą ilość cukru do krwi dostarcza się m.in. z pączkami.

Kalorie w pączkach

Nie wszystkie pączki mają tyle samo kalorii. Te klasyczne są najmniej tuczące, bo zawierają 200 kcal (pączki bez nadzienia). Pączki z nadzieniem różanym oraz posypane cukrem pudrem to 290 kcal, a te z budyniem 300 kcal. O wiele bardziej kaloryczny jest pączek z lukrem. Ma 350 kcal, czyli tyle samo co pączek wiedeński. Mniej kalorii znajdziemy natomiast w pączkach z czekoladą (300 kcal) oraz z adwokatem (240 kcal).

Jak spalić pączka?

Pączek zjedzony raz na jakiś czas nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Problem pojawia się wtedy, kiedy stanowi on podstawę naszej codziennej diety. Bez względu na to, jak często sięgamy po te słodkie przekąski, warto dowiedzieć się co nieco o jego spalaniu. Kalorie z pączka można bowiem w miarę szybko spalić. Aby to zrobić, trzeba np. przez godzinę ćwiczyć aerobik, przez 25 minut grać w squasha lub 2 godziny uprawiać jogę. Jakie są jeszcze inne sposoby na spalenie kalorii z pączka?

  • 30 minut jazdy na rolkach
  • 20 minut wchodzenia po schodach
  • 45 minut namiętnego całowania
  • 90 minut tańca
  • 2 godziny pisania na komputerze
  • 2 godziny seksu
  • 4 godziny snu.

Pączek – jeść czy nie jeść?

Z pączków, szczególnie tych jedzonych od czasu do czasu, nie warto rezygnować. Jak udowodniliśmy, słodką przegryzkę można dość łatwo spalić. Warto jednak zadbać o to, aby pączki kupować w sprawdzonej cukierni. Im mniej w ich będzie konserwantów i sztucznych substancji tylko lepiej dla nas. Najlepiej też nie sięgać po pączki w foliach i papierach, które sprzedawane są w supermarketach. Zawierają one pełno szkodliwych składników.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here