Jabłko to jeden z najpopularniejszych owoców. Sięgamy po niechętnie i często, może ona stanowić smaczną przekąską lub dodatek do rozmaitych dań. Jabłka sprawdzają się jako element deserów lub dań głównych. Szerokie zastosowanie owocu wynika z tego, że znane jest wiele jego odmian. W sklepach znajdziemy zarówno jabłka słodkie i delikatne, jak i te twarde i kwaśne. Zobacz, ile kalorii ma jabłko.
Jabłko to owoc drzewa jabłoni. Znane są jego liczne odmiany, dlatego znajduje ono liczne zastosowanie w kuchni i nie tylko. Owoc znany jest na całym świecie. Źródła mówią, że jabłka pochodzą z Azji Środkowej, skąd rozprzestrzeniły się na całą Europę. Znane od dawna, od wieków kojarzone były z płodnością i pomyślnością. Traktowane jako symbol pojawiły się już w Biblii, gdzie stały się przedmiotem kuszenia Adama. W kolejnych wiekach złote jabłko stało się symbolem władzy królewskiej. Dziś postrzegane jest jako smaczny owoc o dużych właściwościach zdrowotnych.
Wartości odżywcze jabłek
Jabłka to zdrowe i smaczne owoce. Doceniane są one przez swoje liczne właściwości odżywcze, a te wynikają z substancji zawartych w owocach. Te znajdują się zarówno w miąższu jabłka, jak i skórce. W skórce jabłka znajdziemy m.in. duża ilość pektyny, które stanowią rozpuszczalny w wodzie błonnik. Pozwala on na oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji. Pektyny zmniejszają także wchłanianie cholesterolu, a więc minimalizują ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Kolejny drogocenny składnik odżywczy jabłek to kwasy owocowe. Te zawarte w jabłkach wykazują właściwości przeciwzmarszczkowe, rozświetlające i regenerujące skórę. Takie działanie wykazuje również zawarta w owocach witamina C. Ilość kwasów owocowych oraz witaminy C uzależniona jest od odmiany jabłka, warunków klimatycznych w jakich się rozwijają oraz sposobów uprawy.
Rola witaminy C z jabłek jest również wzmacnianie naczyń krwionośnych, walka z infekcjami, budowanie naturalnej odporności organizmu. Podobne działanie ma witamina A, która oprócz wyżej wymienionego działania, pozytywnie wpływa na narząd wzroku.
Inne właściwości jabłek to poprawa przyswajania wapnia przez organizm, wspomaganie procesów trawiennych, zapobiega zaparciom, zwiększenie uczucia sytości.
Jabłka w diecie
Jabłka do diety może włączyć praktycznie każdy. Są one ważnym elementem jadłospisu niemowląt, dzieci i osób starszych. Owoc ten do diety powinno się włączać jak najwcześniej. Wynika to z tego, że jabłka są lekkostrawna, a ich jedzenie nie powoduje skutków ubocznych. Jabłka są również ważnym elementem diet odchudzanych i oczyszczających organizm. Jedynym przeciwwskazaniem do ich jedzenia są przewlekłe biegunki.
Ile kalorii ma jabłko?
Jabłka uważane są za owoce odchudzające. Zawierają one niewielką ilość kalorii. Kaloryczność jabłka to wynosi ok 45 kcal na sztukę. Trzeba jednak pamiętać, że w owocu ukrywają się spore ilości węglowodanów prostych. Oznacza to, że nie można ich jeść bez ograniczeń. 100 g owocu dostarcza 52 kcal, 0,3 g białka, 0,2 g tłuszczów, 13,8 g węglowodanów, 2,4 g błonnika.