Szkodliwy gluten, niebezpieczna laktoza. Diety „bez” stają się coraz popularniejsze. Wabieni dietetycznymi modami coraz częściej i chętniej wyeliminujemy ze swoich jadłospisów niektóre produkty. Najczęściej sięgamy po diety bez glutenu oraz diety bez laktozy. Obydwa te składniki odżywcze, czyli gluten i laktoza w ostatnich latach cieszą się złą opinią i są traktowane jako szkodliwe. O to, czy słusznie coraz częściej spierają się nie tylko dietetycy, ale i lekarze. Okazuje się, że nie zawsze rezygnacja z produktów zbożowych i mleka jest dobra dla naszego organizmu. Tym bardziej szkodliwe może być połączenie obu diet. Zobacz, kiedy nie warto przechodzić na dietę bezglutenową i bezmleczną.

W zakresie diet tak jak i w każdej innej dziedzinie życia panują pewne trendy. Ostatnio lansowane są diety gluten free oraz te bez laktozy. Do rezygnacji z glutenu i laktozy namawiają już nie tylko dietetycy, ale i celebryci. Coraz więcej osób decyduje się połączyć dietę bezglutenową z dietę bez laktozy. Okazuje się jednak, że eliminowanie z jadłospisu produktów, które samodzielnie uznamy za szkodliwe, może być dla nas niekorzystne. Na tego typu diety warto bowiem przejść tylko w niektórych przypadkach. Jeśli jesteśmy zdrowi i nie mamy alergii na gluten czy laktozę, rezygnacja z nich nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści.

Czym jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa eliminuje z jadłospis wszystkie produkty zbożowe. Wynika to z tego, że gluten zawarty jest w zbożach. Gluten to mieszanka białek, którą przede wszystkim możemy znaleźć w produktach zbożowych, ale nie tylko. Warto pamiętać, że jest on dodawany jako spulchniacz do wielu innych produktów spożywczych takich jak np. parówki, pasztety, mięso mielone, wędliny, słodycze, piwo, produkty mleczne. Dla wielu osób unikanie glutenu nie jest chwilową modą w zakresie zdrowego odżywiania, ale koniecznością. To białko może bowiem wywołać wiele niespecyficznych problemów zdrowotnych. Dieta bezglutenowa jest obowiązkiem przy celiakii, alergii na gluten, nadwrażliwości a gluten oraz chorobie Duhringa. W innych przypadkach rezygnacja z jedzenia glutenu nie jest koniecznością.

Osoby chcące przejść na dietę bezglutenową dziś nie mają się o co martwić. Obecnie na rynku znajdziemy wiele produktów, które nie zwierają w sobie białka zbóż. Są one określane jako bezglutenowe. Wiele sklepów tworzy specjalne działy z takimi produktami. Warto zaznaczyć, że ich ceny są zazwyczaj wyższe niż standardowych produktów spożywczych, ale smakowo od nich nie odbiegają.

Czym jest dieta bez laktozy?

Laktoza to składnik znajdujący się w produktach pochodzenia mlecznego. Znajdziemy ją więc w mleku, przetworach takich jak kefir czy maślanka.  Dieta bez laktozy jest metodą leczenia nadwrażliwości na ten składnik. Nietolerancja laktozy może wystąpić zarówno u dzieci i niemowląt, jak i u osób dorosłych. Borykają się oni z takimi objawami jak wzdęcia, gazy, uczucie pełności, przelewanie w brzuchu, bóle brzucha i biegunki po zjedzeniu produktów zawierających laktozę. Symptomy te utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego konieczne staje się zmienianie nawyków żywieniowych. Ograniczenie, a nawet całkowita rezygnacja z laktozy pozwala wyemitować nieprzyjemne objawy.

Dieta bez laktozy może przybierać różne formy i zawsze powinna być dostosowana do rodzaju nietolerancji, na którą się cierpi. W przypadku hipolaktazji dieta nie jest rygorystyczna i nie wymusza całkowitej rezygnacji z laktozy. Chorzy mogą spożywać nabiał w ilościach indywidualnie tolerowanych. Ustalenie bezpiecznej ilości następuje metodą prób i błędów. Zazwyczaj przy hipolaktazji można spożywać od 5 do 10 g laktozy w jednym posiłku. Osoby z alaktazją z jedzenia produktów z laktozą muszą zrezygnować całkowicie, ponieważ ich organizmu zupełnie nie toleruje pożywienia z cukrem mlecznym.

Podobnie jak w przypadku produktów gluten free i tych bez laktozy dziś na sklepowych półkach jest bardzo dużo. Oznacza to, że przejście na dietę bezmleczną nie jest trudno. Nie zawsze to jednak jest dla nas korzystne. Całkowite wyeliminowanie nabiału sprawia, że w organizmie może brakować białka i wapnia – ważnych składników m.in. do budowy kości i zębów. Niedobory przy diecie bezmlecznej mogą również obejmować witaminę D.

Dieta bezglutenowa i bezmleczna razem – czy to się sprawdza?

Eliminacja i glutenu i laktozy to znaczne uszczuplenie jadłospisu. Choć na rynku dostępne są liczne produkty bez tych dwóch składników, to nie zastąpią one tych pełnowartościowych. W wielu przypadkach rezygnacja z jedzenia cukru zbożowych i mlecznych oznacza pojawianie się niedoborów witamin i pierwiastków. Stąd też lekarze i dietetycy przestrzegają, aby nie przechodzić na diety bezglutenowe i bezmleczne bez wyraźnej potrzeby. Oczywiście to zawsze my podejmujemy decyzję o tym, co jemy. Jeśli przekonują nas argumenty przeciwników glutenu i laktozy, możemy przejść na diety eliminujące. Warto to jednak zrobić pod okiem dietetyka, który pomoże w ustaleniu odpowiedniego zastępczego jadłospisu, który pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here