Cukier to podstawowy produkt spożywczy w każdym domu. Coraz częściej zdajemy sobie jednak sprawę z jego szkodliwego działania. W związku z tym wiele osób chce zastąpić cukier, czymś zdrowszym, ale równie słodkim. Jako alternatywę dla cukru wskazuje się mniej kaloryczne oraz niestanowiące pożywki dla bakterii naturalne słodziki. Ich wybór jest dość duży. Najczęściej zamiast cukru wybieramy stewię, erytrytol oraz ksylitol. Zobacz, co lepsze cukier czy słodzik.

Słodzik czy cukier? Przed tym dylematem staje wiele osób chcących się zdrowo odżywiać. Odpowiedzi na to pytanie poszukują również osoby będące na dietach odchodzących, walczące z nadwagą i otyłością. Wskazaniem do poszukiwania alternatywy dla cukru są również choroby powiązane ze zwiększonym poziomem cukru we krwi np. cukrzycy. Zdecydowanie jest na zamianę cukru słodzikiem, trzeba jednak jeszcze przemyśleć, jaki słodzik jest najlepszy.

Sztuczny czy naturalny słodzik?

Na rynku dostępne są zarówno sztuczne, jak i naturalne słodziki. I te, i te mogą zastąpić cukier. Jako sztuczne substancje słodzące wskazuje się np. aspartam. Sztuczne słodziki są syntezowane w laboratorium.

Alternatywą dla nich są słodziki naturalne np. stewia, erytrol oraz ksylitol. Naturalne słodziki uważane są za zdrowe i lepsze dla organizmu, dlatego lepiej sięgać po nie. Naturalne słodziki powstają z roślin, a więc mogą być zdrowsze niż cukier i sztuczne substytuty. Trzeba jednak pamiętać, że regularne stosowanie słodzików przez długi czas może negatywnie wpływać na ludzki organizm. Wartym uwagi jest także fakt, że nie każdy słodzik jest tak samo wartościowy i ma takie samo działanie.

Naturalne słodziki – co trzeba o nich wiedzieć?

Wbrew powszechnemu przekonaniu naturalne słodziki nie zawsze są zdrowe. Niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na organizm. Chcąc unikać negatywnych skutków stalowania słodzików, warto sięgać po te zdrowe. Do takich zalicza się:

  • Stewię – jest to słodzik roślinny, który jest 300 razy bardziej słodki od cukru, bezkaloryczny  posiada zerowy indeks glikemiczny; stewia charakteryzuje się specyficznym, miętowym smakiem, który wpada w gorzkie nuty; spożywanie stewii nie wpływa negatywnie na uzębienie – nie przyczynia się do powstawania próchnicy; jako inne zalety tego naturalnego słodzika wymienia się: obniżanie ciśnienia krwi, regenerację tkanek, działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne; stewię powinno się spożywać maksymalnie w dawce 4 miligramów na kilogram masy ciała na dobę;
  • Ksylitol – jest to cukier brzozowy; w smaku przypomina zwykły cukier, ale ma miętowy posmak; w jego 100 g znajdziemy jedynie 240 kalorii; wyróżnia się on niskim indeksem glikemicznym o wartości 7; cukier brzozowy działa przeciwpróchniczo, zwiększa przyswajanie wapnia, zapobiega rozwojowi grzybicy; wskazana dawka to 15 gramów dziennie; przekroczenie tej ilości sprawia, że mogą pojawić się biegunki;
  • Erytrol – jest o wytwarzany z odpadowej gliceryny; tradycyjnie jest on pozyskiwany z owoców; poznać go można po chłodnym posmaku; erytrol ma ok 65% słodkości cukru, zawiera w 100 g od 20 do 40 kalorii i ma zerowy indeks glikemiczny; erytrol jako substancja słodząca nie powoduje próchnicy; należy spożywać go w dawce 50 g na dobę; większe dawki działają przeczyszczająco;
  • Tagatoza – powstaje z d-galaktozy, która naturalne wysteruje w mleku i niektórych owocach; ma on 92% słodkości cukru i taki sam smak; jego kaloryczność to 150 w 100 g i indeks glikemiczny wynoszący 7,5; nie powoduje on próchnicy, pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit, wspiera działanie układu pokarmowego, wzmacnia odporność; maksymalna dawka tagatozy nie została określona.

Uważaj na naturalne słodziki!

Naturalne słodziki nie zawsze są zdrowe. Wskazuje się, że niektóre z nich mogą tak samo podwyższać poziom glukozy we krwi, jak tradycyjny cukier. W konsekwencji ich stosowanie powoduje przyrost tkanki tłuszczowej, tycie i rozwój chorób. Ostrożnie i z umiarem należy stosować takie naturalne słodziki jak syrop z agawy, syrop klonowy, syrop glukozowo-fruktozowy, melasę i miód.

Co lepsze cukier czy sztuczny słodzik?

Sztuczne słodziki to np. aspartam czy acesulfam K mogą one skutecznie zastąpić tradycyjny cukier, bowiem mają o wiele mniej kalorii od niego oraz niższy indeks glikemiczny. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie sztucznych słodzików może powodować liczne skutki uboczne. Groźne jest też ich przedawkowanie. Czym charakteryzują się sztuczne słodziki?

  • acesulfam K – jest 150 razy słodszy niż tradycyjny cukier, a przy tym nie ma kalorii; ten sztuczny słodzik wzmacnia smak i zapach; wskazana dawka wynosi od 9 do 15 g na kilogram masy ciała; jego przedawkowanie, a także długotrwałe spożywanie powoduje bóle głowy, nadpobudliwość, ryzyko chorób układu sercowego;
  • aspartam – może zwiększyć poziom glukozy we krwi, dlatego lepiej nie łączyć go z cukrami prostymi; jest on tak samo słodki jak cukier i ma dość specyficzny smak; jego indeks glikemiczny wynosi 0; długotrwałe stosowanie aspartam powoduje bóle głowy, nadpobudliwość, nudność, bezsenność, skurcze mięśni, problemy z widzeniem i suchem, bóle stawów, problemy z pamięcią oraz tyciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here