Biegunka to częsta i powszechna dolegliwość. Zazwyczaj dopada nas po zjedzeniu czegoś nieświeżego. Może też być efektem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub toksyn wytwarzanych przez baterie. O biegunce mówimy, kiedy stolec jest wodnisty lub papkowaty, a do wypróżniania dochodzi częściej niż 3 razy na dobę. Wbrew pozorom biegunka może być groźna dla zdrowia i życia – szczególnie w przypadku małych dzieci. Oznacza to, że warto od razu wdrożyć kuracje, a w przypadku braku skuteczności domowych sposobów udać się do lekarza. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą przypadłością jest dieta przy biegunce. Poznaj jej zasady.

Biegunka jest uciążliwą dolegliwością, która może zaburzyć normalne funkcjonowanie. Pojawić może się ona zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Zazwyczaj jej objawy takie jak: częste oddawanie kału, rozwodniony/ papkowaty kał, osłabienie organizmu, gorączka dreszcze, odwodnienie przechodzą szybko. Może się jednak zdarzyć, że biegunka zacznie zagrażać życiu. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i niemowląt. W ich przypadku metody leczenia warto skonsultować z lekarzem już pierwszego dnia, u dorosłych dolegliwości można leczyć dietą na biegunkę i innymi domowymi sposobami.

Co trzeba wiedzieć o biegunce?

Najczęściej biegunka występuje w efekcie zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Mogą ją też wywołać toksyny, które są wytwarzane przez bakterie. Dolegliwość to także częste powikłanie po zatruciu metalami ciężkimi, pokarmowym, stresu, zażywaniu niektórych leków. Wskazuje się, że często towarzyszy ona chorobą takim jak nieswoiste zapalne choroby jelit, nadczynność tarczycy, choroba trzewna, nietolerancja laktozy, alergie pokarmowe, niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki.

Lekarze wyróżniają biegunki ostre, czyli takie trwające do 10 dni oraz biegunki przewlekłe, które trwają powyżej 10 dni.

Należy pamiętać, że długotrwałe biegunki powodują utratę wody i elektrolitów z organizmu. Dochodzi też do utraty takich pierwiastków jak sód, potas, chlor, wodorowęglany. W efekcie nieleczona biegunka może prowadzić do odwodnienia. Zaleca się więc, aby do lekarza udać się, jeśli dolegliwość trwa dłużej 2 dobry, jest nasilona, w stolcu pojawia się krew. Konstatacji lekarskiej wymaga również przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych, nawet tych ogólnodostępnych w aptece.

Dieta przy biegunce

Jednym z domowych sposobów na biegunkę jest zachowywanie odpowiedniej diety. Podstawą diety przy biegunce jest odpowiednia podaż płynów. Zaleca się wypijanie co najmniej 2 litrów na dzień między posiłkami. Najlepiej płyny przyjmować na ok. godzinę przed oraz po posiłku. Wskazane płyny w diecie przy biegunce to przegotowana woda, słaba, gorzka herbata, napary ziołowe np. mięta. Zrezygnować należy natomiast z nawadniania organizmu kawą, mocną herbatą, napojami gazowanymi, sokami owocami i warzywnymi, alkoholem. Soki owocowe i warzywne (gęste) mogą być wprowadzane, kiedy nasz stan się poprawi. Wtedy też można zacząć przyjmować stałe posiłki co 2-3 godziny.

Dieta przy biegunce zaleca, aby nie jeść pokarmy bogate w błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Znajdzie się go w takich produktach jak: pieczywo razowe, gruboziarniste kasze, surowe owoce i warzywa, płatki owsiane, wędliny podrobowe, tłuste mleko i jego przetwory, ostre przyprawy, tłuste mięsa i wędliny, tłuste sosy, zupy z warzywami i śmietaną, orzechy, czekolada, konfitury z owoców pestkowych.

Zastąpić można je natomiast: białym ryżem, biszkoptami, pieczywem pszennym, gotowanymi warzywami i owocami (marchewką, jabłkiem, bananami), grobnym makaronem. Po poprawie stanu zdrowia do jadłospisu można wdrożyć niskotłuszczowe przetwory mleczne, chude mięsa, wędliny i ryby, ogórki i pomidory, ziemniaki, sałatę, owoce cytrusowe, owoce pestkowe przecierane, galaretki owocowe, kisiele, budynie, zupy. W trakcie biegunki, wszystkie potrawy najlepiej przygotowywać na parze, dusić lub piec w rękawie/folii. Potraw nie można smażyć na tłuszczu – będą one obciążać żołądek i przedłużać dolegliwość.

Przy biegunce ważne jest jedzenie produktów bogatych w potas np. ziemniaków czy bananów. Wynika to z tego, że w czasie biegunki dochodzi do jego dużej utraty. Potas jest również ważny, ponieważ pozwala zachować właściwą równowagę wodno-elektrolitową organizmy.

Dieta przy biegunce – czy wystarczy?

Dieta przy biegunce to tylko jeden z elementów kuracji. Oprócz niej należy stosować preparaty zawierające elektrolity, które skutecznie i szybko przywrócą równowagę wodno-mineralną. Elektrolity można zakupić w każdej aptece, bez recepty. Nasilone objawy powinny nas też skłonić do zażywania leków przeciwbiegunkowych. Warto pamiętać, aby ich stosowanie skonsultować z lekarzem. Leków na biegunkę na własną rękę absolutnie nie można podawać niemowlętom i małym dzieciom. W ich przypadku biegunka wymaga natychmiastowe konsultacji lekarskiej i wdrożenia leczenia. Trzeba też pilnować, aby maluch przyjmował duże ilości płynów. Z nawadnianiem organizmu nie należy czekać, aż pojawi się uczucie pragnienia, ale stale sięgać po wodę czy słabo słodzone herbaty i napary ziołowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here