Ćwiczenia z hula-hoop to nie tylko świetna zabawa, ale i doskonały trening. Kręcenie obręczą doskonale modeluje sylwetkę, korzystnie wpływa na mięśnie brzucha oraz talię. Oprócz tego hula-hoop to wspaniały sposób na podniesienie ogólnej kondycji i nastroju. Nic więc dziwnego, że ćwiczenia z obręczą stają się coraz popularniejsze. Zobacz, skąd wzięła się moda na hula-hop, jakie ćwiczenia można z nim wykonywać oraz o jakie partie ciała zadbać.

Hula-hoop to nazwa wymyślona przez brytyjskich marynarzy. Oglądając tancerki kręcące kołem wokół tali, uznali oni, że wykonają podobne ruchy, jakie występują w hawajskim tańcu hula. Do tego słowa dodał hoop, czyli po angielski obręcz i tak powstało hula- hoop. Plastikowa obręcz do kręcenia popularność zyskała w latach 50 XX wieku w USA. Na początku koło wykorzystywane było do zabawy przez dzieci (tak zresztą jest i dziś), dopiero później zaczęto odkrywać jego sportowe właściwości.

Ćwiczenia z hula-hoop – na co pomagają?

Ćwiczenia z hula-hoop poddane były wielu badaniom. Potwierdziły one, że kręcenie plastikową obręczą pozytywnie wpływa na kondycję oraz sylwetkę osoby ćwiczącej. Jakie dokładnie są zalety ćwiczeń z hula – hoop?

  • intensywne spalanie kalorii – półgodzinny trening pozwala na spalenie nawet 210 kalorii;
  • budowa i wzmocnienie mięśni burzach – regularnie ćwicząc z hula – hoop przede wszystkim buduje się mięsień skośny wewnętrzny i zewnętrzny oraz prosty i poprzeczny;
  • rozluźnienie napięcia mięśniowego – prowadzi to do poprawy przepływu krwi przez kręgosłup oraz zwiększa jego elastyczność;
  • wzmocnienie i stabilizacja mięśni tułowia;
  • poprawienie równowagi oraz postawy;
  • zwiększenie elastyczność stawów oraz zakresu ich ruchu;
  • poprawianie krążenia oraz wzmocnienie mięśnia sercowego;
  • poprawianie koronacji oko – ręka oraz zdolności motorycznych.

Ćwiczenia z hula – hoop: kiedy widać efekty?

Ćwiczenia z hula – hoop to świetna zabawa, jeśli jednak chce się zobaczyć efekty, należy trening przeprowadzać regularnie i systematycznie. Jednorazowa sesja powinna trwać minimum 30 minut, dopiero po tym czasie organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Pierwsze efekty prawidłowo przeprowadzonego treningu z hula – hoop widoczne są już po 2 tygodniach codziennego kręcenia.

Jak ćwiczyć z hula – hoop?

Ćwiczenia z hula – hoop nie są szczególnie trudne, ale wymagają wprawy. Na początek nie ma co przesadzać z intensywnością i zaawansowaniem ćwiczeń. Pierwsze treningi warto poświęcić na kręcenie w jedną i drugą stroną, pozwoli to nabrać wprawy i nauczyć się wykonywać poprawnie ćwiczenia. Tutaj trzeba podkreślić, że do ćwiczeń z hula – hoop niezbędny jest odpowiedni strój. Należy wybierać odzież przylegającą lub odsłaniającą ciało. Zapewni to lepszy kontakt z kołem. Hula – hoop może być traktowane jako rozgrzewka przed treningiem lub  jako właściwe ćwiczenia. Dużą wygodę jest to, że kręcić możemy wszędzie w parku, na łące czy oglądając telewizor.

Przykładowe ćwiczenia z hula –hop:

  • Ćwiczenia na brzuch

Aby wzmocnić mięśnie brzucha, hula – hop kręcimy na wysokość pępka; aby poprawnie wykonać ćwiczenie, należy przyjąć odpowiednią pozycję; ta właściwa to lekki rozkrok na lekko ugiętych kolanach; koło w ruch wprowadza się kołysząc biodrami do przodu i do tyłu; ćwiczenie obejmuje kręcenie w prawo, a następnie w lewo; na każdą stronę należy poświęcić ok. 15 minut.

Hula – hoop nie tylko można kręcić. Z jego pomocą można również wykonywać inne ćwiczenia na mięśnie brzucha. Usiądź wygodnie na podłodze. Przełóż koło przez głowę i postaw je poziomo do klatki piersiowej. Ręce trzymaj wyprostowane przed sobą, powoli balansuj tułowiem do przodu oraz do tyłu.

  • Ćwiczenia na biodra

Aby wzmocnić biodra  hula – hop należy kręcić na wysokość bioder; koło w ruch wprawiamy, kręcąc biodrami; ćwiczenie wykonuje się na prawą i na lewą stronę po 15 minut na każdą;

  • Ćwiczenia na ramiona

Wyciągnij jedną rękę w bok i ustaw ją w linii prostej na wysokości barku. Hula – hoop nałóż na nadgarstek i zacznij nim kręcić. Ćwiczenie wykonaj raz dla prawej raz dla lewej ręki.

  • Ćwiczenia na pośladki

Połóż się na podłodze i unieś koło na wysokość łydek. Nogi trzymaj wysoko wyprostowane, na zmianę puszczaj je i unoś. Pamiętaj, że plecy muszą cały czas przylegać do podłoża.

  • Ćwiczenia na dekolt

Stań w rozkroku na szerokości bioder, kolana ugnij lekko i wciągnij brzuch, ręce wyciągnij na wysokość klatki piersiowej. Chwycić hula – hoop na wysokości godziny trzeciej i dziewiątej. Ściskaj mocno obręcz tak, aby zmieniła kształt na owalny, uginając przy tym lekko łokcie. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund i rozluźnij uścisk. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenia z hula – hoop: jaką obręcz kupić?

Hula – hoop jest niezwykle popularne. W sklepach znajdziemy różne rodzaje i rozmiary plastikowych kółek do kręcenia. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami z hula – hoop postaw na szeroką i lekką obręcz. Wraz z zawansowaniem możesz do ćwiczeń wykorzystywać cięższe koła z masującymi wypustkami. Będą one pobudzać mięśnie do intensywniejszej pracy. Cięższy i bardziej intensywny trening gwarantuje również koło o mniejszej średnicy. Trzeba nim szybciej i mocniej kręcić, przez co mięśnie ciężej pracują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here