Granat to owoc znany od starożytność. Ci doceniali go za smak oraz właściwości zdrowotne, a także utożsamiali z płodnością, obfitością oraz nieśmiertelnością. Dziś badania potwierdzają liczne właściwości zdrowotne granatu, a przede wszystkim soku z tego owocu. Niestety w Polsce granat to nadal niedoceniany owoc. Polacy nie wiedzą, jak go wykorzystać w kuchni, a więc i cieszyć się jego właściwościami odżywczymi. Poznaj właściwości odżywcze granatu oraz sposoby na jego wykorzystanie w kuchni.

Granat jest owocem, który rośnie na niewielkim drzewie lub krzewie o nazwie granatowiec właściwy. Naturalnie występuje on w Iranie oraz Afganistanie, jednak dziś owoce uprawiane są też w innych regionach świata, np. w uprawach szklarniowych. Popularność granatu wynika z jego dużych leczniczych właściwości. Wskazuje się, że owoc pomaga w leczeniu wrzodów, biegunek, krwotoków, gorączki, chorób układu oddechowego, aft, pasożytów.

Witaminy i minerały zawarte w owocu granatu

Granat to owoc, w którym znajduje się wiele cennych witamin i minerałów. W jego składzie znajduje się węglowodany, witaminy B5, C i E, pierwiastki (potas, magnez, fosfor), związki bioaktywne (flawonoidy, elagotaniny oraz proantocyjanidyny). Właściwości odżywcze granatu znajdziemy zarówno w nasionach, jak i w skórce owocu.

Ważnym składnikiem odżywczym owocu granatu są przeciwutleniacze. W owocu znajduje się przede wszystkim kwas elagowy, czyli bardzo silny antyoksydant. Jego właściwości to m.in. obniżanie ciśnienia krwi, zapobieganie schorzeniom układu krążenia, zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem słońca, opóźnianie procesów starzenia się skóry i organizmu, pobudzenie syntezy kolagenu, zwiększenie elastyczności i jędrności skóry.

Należy również pamiętać, że granat jest owocem, w którym znajdziemy kalorie. W 100 gramach produktu znajduje się ok. 83 kalorię. Oznacza to, że owoc jest niskokaloryczny i może być włączony w diety redukujące masę ciała.

Właściwości zdrowotne owocu granatu

Właściwości lecznicze granatu znane są od wieków. Korzystali z nich już starożytni. Traktowali oni owoc granatu jako naturalny lek na wiele schorzeń i dolegliwości. Granat sprawdzał się również w profilaktyce wielu chorób. Jako właściwości zdrowotne granatu podaje się:

  • Poprawę przepływu krwi, szczególnie u osób z chorobą wieńcową;
  • Redukowanie złogów i zwapnienia;
  • Obniżanie ciśnienia krwi;
  • Regulację poziomy cholesterolu;
  • Pomoc w leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych, głównie raka prostaty i piersi;
  • Hamowanie procesów starzenia się skóry i całego organizmu; granat sprawia, że skóra jest jędrna, elastyczne i zdrowa; właściwości owocu pobudzają produkcję kolageny; kosmetyki z granatem poprawiają ukrwienia i koloryt skóry, łagodzą zmiany trądzikowe, zapalne i bakteryjne, nawilżają skórę;
  • Spowolnienie postępów demencji starczej;
  • Łagodzenie problemów trawiennych;
  • Łagodzenie objawów PMS oraz menopauzy;
  • Zapobieganie i leczenie problemów z erekcją; granaty mają pobudzać libido i intensyfikować doznania seksualne.

Jak obierać owoc granatu?

Granat ma słodko-kwaśny smak. Można go jeść solo lub dodawać do sałatek, deserów i mięs. Popularnym połączeniem są owoce granatu z wieprzowiną. Granat bardzo dobrze spisuje się też w daniach kuchni śródziemnomorskiej, hiszpańskiej oraz północnoafrykańskiej.

Aby móc rozkoszować się smakiem granatu, owoc najpierw trzeba obrać ze skórki. Ta jest gruba i łupinowa, może przybierać kolor purpury, fioletu lub granaty. Po jej odchyleniu ukazują się drobne czerwone nasiona otoczone osnówkami o galaretowatej konsystencji. To właśnie te nasiona są jadalne i najczęściej wykorzystywane w kuchni.

Najpopularniejszy sposób na obranie granaty to przekrojenie go na pół, a następnie ostukanie drewnianą łyżką połówki owocu, tak aby nasionka wypadły do miski. Granat można także obrać, obcinają koronę owocu, a następnie wykonując 4 nacięcia, które podzielą owoc na ćwiartki. Tak rozkrojony granat wsadza się do miski z wodą i po 10 minutach odciąga naciętą skórę i oddziela od nasion. Uzyskane pestki można wykorzystać na różne sposoby.

Sok z granatu- – właściwości i dawkowanie

Jedną z popularniejszych form spożywania granatu jest picie soku z tego owocu. Zaleca się, aby dziennie wypić ok. 150 ml nektaru w 203 porcjach. Aby skorzystać z właściwości granatu, kurację należy prowadzić przez kilka dni. Można nim popijać dania lub wykorzystywać jako koktajl odchudzający. Z racji tego, że sok z granatu jest dość cierpki w smaku, warto go mieszać z nektarami z innych owoców.

Jak samodzielnie zrobić sok z granatu?

Sok z granatu to produkt ogólnodostępny. Można go kupić w aptece, sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Jego cena to ok. kilkunastu złotych za 500 ml. Sok z granatu można też przyrządzić samodzielnie. Wystarczy z owocu wydobyć nasiona, dokładnie je rozgnieść, a następnie przecedzić przez sitko o drobnych oczkach. Sok najlepiej spożywać świeżo wyciśnięty. Sięgać po niego mogą nie tylko dorośli, ale i dzieci. One powinny pić sok w mniejszych ilościach. Jeśli po wypiciu go wystąpi reakcja alergiczna, kurację należy przerwać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here