Generatory ozonu – ich przeznaczenie oraz wybór modelu

0
626

Ozonowanie to jedna z metod stosowanych w odkażaniu pomieszczeń bez użycia środków chemicznych. Tę metodę stosuje się jako element odkażający pomieszczenia oraz gdy zachodzi konieczność dokładnego oczyszczenia danego przedmiotu. Generatory ozonu to urządzenia, które ułatwiają proces pozbycia się patogenów i wirusów. Ozon posiada też silne właściwości bakterio i grzybobójcze, oddziałuje dogłębnie na warstwę mikrobiologiczną, a także pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z powietrza. Czym się kierować przy wyborze modelu generatora ozonu?

Jaki ozonator wybrać?

Generatory wytwarzają ozon w wyniku wyładowań elektrycznych. Podczas pracy dochodzi do zamiany dwuatomowego tlenu w trójatomowy gaz – ozon. Ozonatory różnią się od siebie specyfikacją. Wybór odpowiedniego musi być dostosowany do przeznaczenia. Jest to pierwszy z czynników decydujący o zakupie. Odkażający powietrze nie sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku ozonatora przeznaczonego do przemywania żywności. Przy odkażaniu pomieszczeń ozonator musi posiadać wydajność minimum 8000 mg/h. Przy zakupie maszyny o niższym parametrze sterylizacja zostanie przeprowadzona, ale nie dojdzie do wystarczającej intensyfikacji ozonu w powietrzu i tym samym nie dojdzie do pełnej dezynfekcji. Generatory ozonu do przemywania owoców i warzyw muszą odznaczać się nie tylko taką wydajnością, ale też stężenie ozonu musi wynieść co najmniej 2.5 ppm. W innym wypadku ozon nie zostanie rozpuszczony w wodzie, a żywność pozostanie nieoczyszczona. Ostatnią kwestią jest metoda wytwarzania gazu. Korzystające z płytek ceramicznych generatory jako głównej technologii mogą zostawiać w powietrzu nieprzyjemny osad.

Dlaczego warto stosować ozonator?

Ozon jako gaz lekki łatwo wchodzi w reakcję z drobnoustrojami, bakteriami, pleśnią i innymi grzybami. Przy tym neutralizuje zapachy, nawet gdy są one pozostałością po pożarze. Generatory ozonu różnią się od oczyszczaczy powietrza i jonizatorów. Ozonatory dezynfekują pomieszczenie całkowicie. Posiadają właściwości biobójcze, które trudno znaleźć w przypadku powyższych. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku rodzin z małymi dziećmi, które ze względu na młody wiek mogą być podatne na infekcje i alergie. Ozonatory mają wiele możliwości i zastosowań. Poza budynkami mieszkalnymi odnajdą się także w biurowcach, magazynach oraz pomieszczeniach sanitarnych. Ozon pozwala na pełną dezynfekcję przedmiotów codziennego użytku. Można go wykorzystywać do dezynfekcji odzieży, skór, artykułów spożywczych, powietrza i klimatyzacji samochodowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here