Gazy jelitowe są powszechną dolegliwością, która dotyka wielu osób. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nie ok. 30% osób. Gazy mogą być objawem chorób takich jak zespół jelita drażliwego, zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, nietolerancji pokarmowej czy raka jelita grubego. Gazy jelitowe nie zawsze jednak towarzyszą chorobom. Cierpią na nie również osoby zdrowe. Ich ujawnienie się zawsze jest krępujące. Głośny dźwięk i nieprzyjemny zapach, który im towarzyszy wywołuje skrępowanie i zawstydzenie. Trzeba jednak pamiętać, że gazy jelitowe to schorzenie, które również dużo mówi o naszym zdrowie. Zobacz, o czym mogą świadczyć częste gazy jelitowe.

Czym są i jak powstają gazy jelitowe?

Gazy jelitowe zazwyczaj powstają w drodze fermentacji lub na skutek połykania powietrza. Podaje się, że średnia objętość gazów jelitowych jest na 200 ml, z czego aż 90% stanowi azot. Gazy jelitowe dotyczą każdego człowieka. Szacuje się, że zdrowi ludzie oddają gazy aż 14-25 razy na dobę. Zwiększona liczba gazów jelitowych oznacza, że w naszym organizmie zachodzą nieprawidłowe procesy. Te przede wszystkim dotykają układu pokarmowego. Do powstawania gazów może przyczynia się żucie gumy, ssanie twardych cukierków, szybkie jedzenie i oddychanie, palenie papierosów, rozmawiania podczas jedzenia, picie napojów gazowanych.

Rodzaje gazów jelitowych

Gaz jelitowy na początku znajduje się w przewodzie pokarmowym, dopiero potem jest uwalnianie. Pochodzenie gazów tłumaczy się:

  • powietrzem – możemy je połykać w takcie spożywanie pokarmów lub głębokiego oddychania; podaje się, że w ciągu dnia dorosły człowiek może połknąć nawet 3 litry powietrza;
  • dwutlenkiem węgla – pochodzi on z pitych napojów gazowanych oraz z trawienia; dwutlenek węgla w procesie trawienia pochodzi z neutralizacji kwasu solnego i kwasów tłuszczowych przez wodorowęglany;
  • gazami – powstają one na skutek fermentacji bakteryjnej składników pokarmowych np. węglowodanów lub białek.

Gazy powstają w trakcie rozkładu cukrów i skrobi. W czasie tego procesu może dość do produkcji nawet 1560 ml gazów, które organizm musi wydalić. Chociaż nie brzmi to dobrze, to należy pamiętać, że puszczanie bąków jest zupełnie naturalne. Gazy jelitowe we właściwej ilość oznaczają m.in., że do organizmu dostarcza się prawidłową ilość błonnika. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne puszczanie bąków nie jest oznaką zdrowia.

Gazy jelitowe – co oznacza zapach gazów jelitowych?

Niektóre z gazów jelitowych są zupełnie bezwonne, niestety nie wszystkie. Zazwyczaj uwalnianiu gazów z organizmu towarzyszy charakterystyczny zapach. Nie należy on do najprzyjemniejszych i budzi zawstydzenie, jeśli bąka puszcza się w towarzystwie. Zapach gazów jelitowych najczęściej przypomina ten siarkowodoru, czyli zepsutych jaj. Jest on wynikiem amoniaku, skatolu, indolu, lotnych kwasów tłuszczowych oraz siarkowodoru, które powstają w wyniku fermentacji niestrawionych produktów białkowych. Chociaż woń gazów jelitowych nie jest przyjemna i raczej niepożądana, to należy pamiętać, że zapach odbiegający od normy może oznaczać problemy zdrowotne. Nieprzyjemna woń gazów może oznaczać zaburzenia mikroflory jelitowej, czyli np. nieżyt żołądka czy infekcję jelitową, nieprawidłową dietę czy zaburzenia trawienia, występujące np. w wyniku niedobry laktozy.

Częste gazy jelitowe – co oznaczają?

Powodem do niepokoju nie jest tylko nieprzyjemna woń gazów, ale ich częste występowanie. Jeśli nie wynika ono z nadmiernego spożywania produktów wzdymających, to częste gazy mogą oznaczają zmiany hormonalne, występujące w organizmie, alergie pokarmowe i inne choroby. Zazwyczaj przy częstych gazach jelitowych diagnozuje się:

  • zespół jelita drażliwego  – jest to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego; oprócz puszczania gazów chorobie towarzyszą bóle podczas wypróżniania oraz zmiana konsystencji i częstotliwości oddawania stolca; jako przyczynę zespołu jelita drażliwego podaje się zaburzenia w składzie flory bakteryjnej jelita, nadwrażliwość trzewną, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, czynniki środowiskowe, genetyczne czy psychospołeczne;
  • dyspepsję czynnościową – jej objawami jest ból i dyskomfort w rejonie nadbrzusza; występują się wymioty, nudności, uczucie pieczenia, poposiłkowe uczucie pełności, wczesne uczucie sytości, zwolnione opróżnianie żołądka, spadek masy ciała i odbijanie; dyspepsja czynnościowa to schorzenia, które występuje w krajach rozwiniętych i dotyka coraz większą liczbę osób;  jako jej przyczynę podaje się zaburzenia motoryki, zmiany genetyczne, zażywanie leków czy czynniki psychosocjalne;
  • zaparcia – są to stany, w którym oddawanie stolca jest znacznie utrudnione; pojawia się on rzadziej niż 3 razy w tygodniu; zaparciom towarzyszy przedłużone parcie na stolec i uczucie niepełnego wypróżnienia.

Sposoby na częste gazy jelitowe

Jeśli występują u Ciebie częste gazy jelitowe, możesz spróbować kontrolować je domowymi sposobami. Na gazy jelitowe polecane jest picie herbaty z domieszką imbiru, jedzenie kminku, węgla leczniczego lub picie wody z cytryną oraz rumianku. Warto również zwrócić uwagę na swój styl życia oraz dietę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here