Ćwiczenia z piłką popularne są już od dawna. Można wykonywać je na zajęciach grupowych w fitness klubie lub samodzielnie ćwicząc w domu. Stanowią one urozmaicenie codziennej aktywności fizycznej, a także pozwalają czerpać dodatkowe korzyści ze sportu. Do zalet ćwiczeń z piłką szwajcarską zalicza się wzmocnienie mięśni, poprawę stabilizacji i równowagi, wysmuklenie sylwetki oraz wzmocnienie mięśni brzucha. Zobacz, na czym polega fit ball i jak rozpocząć ćwiczenia z piłką szwajcarską.

Czym jest fit ball?

Ćwiczenia z piłką szwajcarską inaczej nazywa się fit ball. Sport ten jest połączeniem fitnessu oraz zabaw z piłka. Swoją duża popularność zawdzięcza właśnie zabawowemu charakterowi oraz różnorodności ćwiczeń, które można wykonywać z piłką szwajcarską. Za niej można się turlać, siedzieć czy podskakiwać, a to nie jedyne możliwości, jakie daje fit ball. Warto również wspomnieć, że sport ten jest znakomitą zabawą, przez co poprawia humor i samopoczucie.

Na czym polega fit ball?

Fit ball polega na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem różnej wielkości piłek. Każdy trening z piłkami obowiązkowo powinien być poprzedzony rozgrzewka, która trwa ok. 10 minut. W trakcie jej wykonywania są proste ćwiczenia, które mają rozgrzać mięśnie.

W czasie właściwego treningu fit ball ćwiczy się przede wszystkim mięśnie nóg. Ćwiczenia z piłką szwajcarską mają też wzmocnić mięśnie pośladków, rąk, brzucha i klatki piersiowej. Cały trening kończy się z ćwiczeniami relaksacyjnymi, które mają na celu rozciągnięcie ćwiczonych mięśni. W niektórych przypadkach fit ball może kończyć się masażem, wykonywanym przez współćwiczącego. Trwa on ok. 5 minut.

Fit ball – kto może ćwiczyć z piłką szwajcarską?

Fit ball jest sportem niemal dla każdego. Przede wszystkim polecane są jednak osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem, bowiem nie obciążają go zbytnio. Ćwiczenia z piłką szwajcarską pozwalają pozbyć się dolegliwości bólowych pochodzących od kręgosłupa, a jednocześnie rozciągają mięśnie tak samo, jak w czasie tradycyjnego treningu. Warto również wspomnieć, że fit ball często jest elementem programów rehabilitacyjnych. Program treningowy z piłką szwajcarską zazwyczaj układany jest pod wiek oraz kondycję osób uczestniczących w zajęciach. Stąd też w fitness klubach można spotkać się z fit ball dla osób starszych, zaawansowanych lub początkujących. W zależności od programu trening z piłką szwajcarską może być rozciągający, relaksacyjny lub nastawiony na wzmocnienie mięśni.

Ćwiczenia z piłką szwajcarską znaleźć można też w ofercie gabinetów rehabilitacyjnych. Wykorzystana jest ona przy rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym oraz przy rehabilitacji mięśni fanów nart i windsurfingu. Piłka szwajcarska to także narzędzie wykorzystywane do ćwiczeń w szkołach rodzenia oraz podczas powracania do formy po porodzie.

Czy warto ćwiczyć fit ball?

Fit ball to nie tylko sport, który przynosi mnóstwo frajdy, ale i tam pomagający zadbać o piękna sylwetkę. Dzięki temu, że uaktywnia wszystkie mięśnie ciała, pozwala je rozciągnąć i znacząco wpływa na ogólną kondycję. Do zalet ćwiczeń z piłką szwajcarską zalicza się również poprawę równowagi i koordynacji ruchowej, pozbycie się problemów z błędnikiem, mimowolne napinanie mięśni głębokich, prace nad prawidłową postawą ciała, gracją i wdziękiem, wzmacnianie kręgosłupa. Fit ball wskazywany jest również jakoś sport pozwalający walczyć ze zbędnymi kilogramami i otyłością brzuszną. Regularny trening pozwala ujędrnić ciało, pozbyć się pomarańczowej skórki. Fit ball pomaga też uwalniać stres i zrelaksować się.

Ćwiczenia z piłka w domu

Ćwiczenia z piłką szwajcarską bez przeszkód można wykonywać samodzielnie w domu. Zanim jednak przystąpi się do treningu, warto upewnić się, czy wybrało się odpowiedni rozmiar piłki szwajcarskiej. Właściwa wielkość jest wtedy, gdy siedząc na piłce, nogi można ugiąć pod kątem prostym. Piłka nie powinna być zbyt miękka lub za twarda. Siedząc na niej, powinna lekko się uginać i oddawać nacisk. Piłki szwajcarskie mają średnice 56 do 75 centymetrów.

Przykładowe ćwiczenia z piłką szwajcarską

  • Ćwiczenia z piłką na brzuch – jednym z podstawowych ćwiczeń na płaski brzuch, które można wykonywać z piłką szwajcarską, jest podciąganie kolan do klatki. Aby je wykonać, należy oprzeć dłonie o podłogę, a podudzia na piłce. Tułów unosi się tak, aby utworzyć prostą deskę. W czasie ćwiczenia należy napinać mięśnie brzucha oraz podciągać kolana nudów klatki piersiowej. W tym czasie nie można poruszać rękami.
  • Pompki na piłce – na piłce szwajcarskiej można również wykonywać pompki; chcąc wykonać to ćwiczenie, należy ułożyć ręce na podłodze, tak jak w przypadku klasycznych pompek, a nogi na piłce; następnie klatkę piersiową zbliża się do podłogi, uginając ręce.
  • Ćwiczenia z piłką na grzbiet – chcąc ćwiczyć grzbiet przy pomocy fit ball należy ułoży się brzuchem na piłce, pozostawiając ręce i nogi na podłodze, a następnie unosi je naprzemiennie –  raz prawą rękę i lewą nogę, raz lewą rękę i prawą nogę.

Powyższe ćwiczenie możesz wykonywać sama w domu przy użyciu odpowiednio dopasowanej piłki szwajcarskiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here