Endometrioza a ciąża – to kwestia, która trapi wiele kobiet cierpiących na gruczolistość wewnętrzną. Schorzenie, w którym śluzówka macicy wraca wgłąb organizmu, zamiast być wydalana na zewnątrz, jest dość często diagnozowane w gabinetach ginekologicznych. Co warto o nim wiedzieć?

Skąd się bierze endometrioza?

W zdrowym kobiecym organizmie każdego miesiąca, wraz z krwią menstruacyjną, usuwane zostają resztki komórek endometrium (błony śluzowej). Czasem jednak dochodzi do pewnej anomalii – fragmenty błony zmieniają kierunek i trafiają do jamy brzusznej, jajowodów, jajników, a nawet jelit i pęcherza. Wędrująca śluzówka macicy może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęstszym z nich są bolesne i nieregularne miesiączki, intensywne krwawienie menstruacyjne, plamienie poza okresem, ból podczas współżycia seksualnego, ból miednicy, krwiomocz. Endometrioza często zostaje odkryta u kobiet, które od dłuższego czasu mają kłopoty z zajściem w ciążę.

Wpływ endometriozy na ciążę

Choć temat „endometrioza a ciąża” często wywołuje niepokój, warto wziąć pod uwagę, że choroba nie musi oznaczać problemów w tej kwestii. Niepłodność występuje u ok. 30% pacjentek (zwykle powodem są zrosty i torbiele), jednak medycyna wciąż stara się znaleźć na to optymalne rozwiązanie. Przykładem jest tu choćby inseminacja lub metoda in vitro. Jeśli zajście w ciążę powiodło się, sam fakt obecności choroby nie ma raczej wpływu na jej przebieg. Kobieta może co prawda odczuwać bóle, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jednak nie jest to regułą.

Endometrioza leczenie

Jeśli chodzi o terapię, polega ona przede wszystkim na jak największym zminimalizowaniu szkód, a więc głównie na złagodzeniu objawów choroby i zahamowaniu jej rozwoju. Bardzo istotny jest tu czas i szybka reakcja, zatem gdy u pacjentki podejrzewana jest endometrioza leczenie powinno zostać rozpoczęte zaraz po diagnozie. W przeciwnym razie uciążliwe dolegliwości związane z chorobą będą się jedynie nasilać, by wkrótce utrudnić normalne funkcjonowanie. Czasem skuteczne jest leczenie środkami farmakologicznymi, głównie hormonalnymi, jednak często działają one niekorzystnie na płodność. Lekarze zalecają również wielu kobietom operację w formie laparoskopii, polegającą na pozbyciu się zmian chorobowych. Udrożnienie w ten sposób jajowodów zwiększa szansę na zajście w ciążę. Pacjentka musi być jednak świadoma, że po jakimś czasie endometrioza znów da o sobie znać, a usunięte wcześniej torbiele – pojawią się na nowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here