Znana również jako witamina H bądź określana nierzadko mianem witaminy B7 – biotyna, bo o nią chodzi – jest jednym z najważniejszych składników, który obowiązkowo musi znaleźć się w odpowiedniej dawce w naszym organizmie. Dlaczego jest to kluczowy komponent zbilansowanej diety? Powodów jest sporo, w tym m.in. piękna skóra, lśniące włosy, zadbane paznokcie.

Co to takiego?


Zacznijmy od krótkiej charakterystyki, czym w ogóle jest owa biotyna. Generalnie to związek organiczny występujący w tkankach roślinnych oraz zwierzęcych, który uczestniczy w rozlicznych złożonych procesach. Jeżeli tego składnika zabraknie, zaburzone może zostać katalizowanie reakcji. Jako jedna z witamin, B7 jest wymagana do należytego funkcjonowania. Z badań medycznych wynika jednoznacznie, że osoby zażywające biotynę w postaci dobrej jakości suplementu cieszą się twardszą płytką paznokci i mniej kruchymi oraz łamliwymi kosmykami. Niedobór biotyny z kolei może znacząco osłabiać kondycję tak skóry, jak i włosów. Poza tym, witamina H jest istotnym elementem w tworzeniu protrombiny, a ta zaś warunkuje krzepnięcie krwi. Dzięki biotynie możliwe okazuje się również stymulowanie stosownej ilości kwasów tłuszczowych oraz glukozy. Wreszcie, biotyna w dużym stopniu oddziałuje także na pracę tarczycy.

Co jeśli za mało?


Niedobór biotyny może być dla ludzkiego organizmu bardzo niebezpieczny, a pierwsze sygnały alarmowe uwidocznione zostają właśnie na skórze, czuprynie i dłoniach. Jeśli Twoja cera stała się ostatnio mocno przesuszona, rozdwajają Ci się paznokcie, a włosy są wyjątkowo trudne do ułożenia, nienaturalnie pusząc się, to znak, że możesz cierpieć na braki witaminy H. Skóra osób ze zbyt małą ilością biotyny w organizmie staje się lekko szara, a nawet łuszczy się. Długotrwałe zaniedbania i nieuzupełnianie biotyny prowadzić może z kolei do nadmiernego wypadania włosów. Specjaliści zalecają wykonanie badania sprawdzającego poziom witaminy B7 w momencie, gdy pacjenci mają podwyższony poziom cholesterolu, a także uskarżają się na ogólne rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, senność i ospałość, bóle mięśniowe i swego rodzaju mrowienie odczuwane w kończynach.

Skąd czerpać?


Witamina H jest obecna w dużych ilościach w ogólnodostępnych produktach spożywczych. Niekoniecznie musimy zatem ograniczać się do zażywania środków farmakologicznych, ale nie ma co ukrywać, że stosowna suplementacja w przypadku niedoborów biotyny potrafi zdziałać cuda i to w bardzo krótkim czasie. Do codziennej diety warto natomiast wprowadzić wątróbkę, jajka, artykuły pełnoziarniste – zwłaszcza pieczywo i mąkę, pomidory, szpinak, migdały, marchew i orzechy, a w szczególności włoskie oraz ziemne.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here