Z pewnością każdy z nas słyszał o endokrynologu i zdaje sobie sprawę, że jest to pewnego rodzaju specjalność lekarska. Czym jednak zajmuje się endokrynologia i jakie problemy warto skonsultować z tym lekarzem? Wiele osób nie zna odpowiedzi na te pytania, dlatego w poniższym artykule przybliżymy sylwetkę endokrynologa i chorób, którymi się zajmuje.
Kim jest endokrynolog?
Lekarz endokrynolog to specjalista zajmujący się gruczołami hormonalnymi (zwanymi też narządami wydzielania wewnętrznego). Są to: tarczyca i przytarczyce, podwzgórze, przysadka mózgowa, grasica, szyszynka i nadnercza, a także gruczoły płciowe – jajniki i jądra. Narządy te wydzielają hormony, które regulują funkcjonowanie organizmu człowieka. Endokrynolog ma za zadanie kontrolowanie pracy tych gruczołów dokrewnych i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.
Jakimi chorobami zajmuje się endokrynolog?
Specjalista w tej dziedzinie może zajmować się m.in. problemami hormonalnymi u nastolatków w okresie dojrzewania. Wizyta u endokrynologa w Łodzi będzie pomocna w przypadku takich dolegliwości jak trądzik, nadmierne owłosienie lub łysienie, zaburzenia pokwitania i innych kwestii dotyczących nieprawidłowej gospodarki hormonalnej.
Endokrynolog leczy osoby w każdym wieku, u których wystąpiły zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych. Zajmuje się więc chorobami związanymi z tarczycą – Hashimoto, niedoczynność czy nadczynność – a także z przytarczycami, nadnerczami, trzustką, przysadką mózgową czy gruczołami płciowymi (np. zaburzenia cyklu miesiączkowego). Najczęściej endokrynolog leczy problemy związane z nadczynnością lub niedoczynnością tych narządów, ale zajmuje się także innymi dolegliwościami układu dokrewnego.
Wizyta u endokrynologa – kiedy będzie pomocna?
O konieczności wizyty u endokrynologa decyduje lekarz pierwszego kontaktu, do którego udajemy się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Problemy wymagające konsultacji ze specjalistą to między innymi:
- nadpobudliwość lub osłabienie,
- obrzęki,
- obfity trądzik,
- nadmierne owłosienie lub wypadanie włosów,
- obrzęki,
- zaburzenia dojrzewania.
W przypadku problemów z miesiączkowaniem czy płodnością, konieczna może się okazać wizyta u endokrynologa ginekologa w Łodzi.
Konsultacja z endokrynologiem
Wizyta u endokrynologa polega przede wszystkim na rozmowie lekarza z pacjentem – o przebytych chorobach, objawach, stylu życia i wszystkich czynnikach mogących wpływać na układ dokrewny. Następnie specjalista zleca odpowiednie badania, aby wykryć przyczyny dolegliwości.