przebarwienia skórne

Przebarwienia skórne są dolegliwością, która dotyczy większości osób. Ich obecność przeważnie nie stanowi zagrożenia i jest standardem, jednak wielu Pacjentów klinik medycyny estetycznej i dermatologii decyduje się na ich usunięcie, głównie z powodów estetycznych. Wówczas, warto również omówić z lekarzem, co jeszcze można zrobić, żeby zapobiec pojawianiu się przebarwień w przyszłości. Dowiedz się, jakie przebarwienia skórne można usuwać za pomocą lasera i dlaczego warto to zrobić akurat przy jego użyciu.

Usuwanie piegów

Piegi to rodzaj małych, ciemniejszych plamek na skórze, których występowanie przeważnie jest uwarunkowane genetycznie. Ich widoczność oraz liczebność może nasilać się po ekspozycji na słońce. Pojawiają się najczęściej u osób o jasnej karnacji i włosach. Nie zanikają samoistnie i pozostają z Pacjentami do końca życia, chyba że zdecydują się je usunąć. Można niwelować ich widoczność poprzez stosowanie odpowiednio dobranych maści złuszczających czy zabiegów kosmetologicznych. Popularną metodą gwarantującą spektakularne efekty jest usuwanie laserowe zmian.

Usuwanie plam pigmentacyjnych, plam starczych i przebarwień potrądzikowych

Plamy pigmentacyjne od pozostałej części skóry odróżnia nieco inny kolor. Mogą pojawiać się w wyniku drobnych urazów, ekspozycji na światło słoneczne czy stosowania niektórych leków. Często pojawiają się w widocznych miejscach takich jak twarz, dekolt, szyja czy dłonie.

Jednym z rodzajów plam pigmentacyjnych są przykładowo plamy starcze, które pojawiają się wraz z osiąganiem przez Pacjenta coraz bardziej zaawansowanego wieku. Występują u 90% kobiet po 90. roku życia. Nieco inny charakter mają zmiany potrądzikowe, które nazywane są również hiperpigmentacją pozapalną. Mogą mieć kolor różowy, czerwony, a nawet brązowy.

Inne przyczyny pojawiania się przebarwień skórnych

Wśród innych przyczyn pojawiania się przebarwień skórnych można wymienić między innymi długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, leków światłouczulających czy glikokortykosteroidów. Zmiany na skórze pojawiają się także w wyniku intensywnych zmian hormonalnych np. w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Ich przyczyną mogą być również schorzenia tarczycy, nadnerczy i wątroby.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień różnych rodzajów?

Żeby usunąć przebarwienia, które znajdują się na różnych głębokościach skóry, należy wdrożyć odpowiednie metody zabiegowe. Jedną z najchętniej wybieranych jest laserowe usuwanie przebarwień. Polega na podgrzewaniu i rozbijaniu nadmiaru melaniny znajdującej się w skórze, a następnie wydaleniu jej z organizmu. Podczas zabiegu Pacjentowi zakładane są specjalne okulary, a miejsce, na którym występują przebarwienia, jest poddawane oddziaływaniu wiązki laserowej. Wiązka wychwytywana jest przez melaninę, której nadmiar skupiony jest w przebarwieniu.

Laserowe usuwanie przebarwień w Katowicach wykonuje Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej CMED, które przeprowadza zabiegi przykładowo przy użyciu lasera IPL. Urządzenie to umożliwia precyzyjne oddziaływanie wiązki na skórę Pacjenta. Dzięki temu okoliczne tkanki nie są niszczone, a Pacjenci wyrażają ogromne zadowolenie z efektów zabiegowych.

Dlaczego warto zdecydować się na usuwanie przebarwień laserem?

Laser jest metodą, która pociąga za sobą bardzo niewielki dyskomfort i nie pozostawia blizn. Jest to szczególną zaletą, ponieważ w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się zmiana, przeważnie nie pozostaje nic. Stosując laser do usuwania przebarwień, minimalizuje się ryzyko krwawień, a tym samym zakażeń. Można usuwać nim nawet bardzo duże zmiany o intensywnej pigmentacji, a ponadto:

  •       mieć gwarancję bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa oddziaływań,
  •       cieszyć się nieuciążliwym procesem regeneracji tkanek po zabiegu,
  •       uzyskać bardzo dobre rezultaty w krótkim czasie,
  •       poświęcić na usunięcie przebarwień stosunkowo niewielką ilość środków,
  •       zyskać gładką skórę o równomiernym zabarwieniu i pięknym wyglądzie.

Lasery umożliwiają nie tylko usunięcie przebarwień, ale również ogólne ujednolicenie kolorytu skóry, pozbycie się drobnych zmarszczek i innych niedoskonałości. Oprócz usuwania przebarwień stosuje się je także do leczenia brodawek, pieprzyków, zamykania naczynek i leczenia trądziku różowatego. Lasery są więc urządzeniami o wyjątkowo szerokim spectrum zastosowania.

Czego spodziewać się po zabiegu?

Tuż po zabiegu zmiany są przeważnie delikatnie ciemniejsze, niż wcześniej. Po trzech dniach następuje delikatne złuszczanie się skóry, a tym samym blednięcie przebarwień. Zdarza się, że skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, zatem najlepiej jest nie umawiać się na zabiegi laserowe tuż przed ważnym wydarzeniem. Po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich – najczęściej dotyczą one odpowiedniego traktowania miejsca, na które stosowany był laser, pielęgnacji i czynności, których należy unikać przez okres gojenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here