Powerball to specjalnie skonstruowana kulka  do ćwiczeń. Jest ona niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie do treningów używają ją nie tylko amatorzy, ale i profesjonaliści. Moda na treningi z powerball dotarła również do Polski. Kulkę treningowa można kupić w wielu sklepach, a o tym, jak ćwiczyć z jej pomocą rozpisują się portale fitness. Jeśli zastanawiasz się, czy zainwestować w powerball i jakie korzyści możesz dzięki niej osiągnąć – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Powerball to kulka komputerowa z wyważonym żyroskopem. Wynaleziono ją w USA i pierwotnie była używana do treningu astronautów w stanie nieważkości. Kulka zrobiona jest z mocnego plastiku, jej oś rotora wykonana ze stali nierdzewnej, a paski z silikonowej gumy. Gadżet jest niezwykle wytrzymały i solidny, a co najważniej pozwala na prowadzenie skutecznych treningów.

Z czego składa się i jak działa powerball?

Bez względu na to, jaką kulkę treningową się kupi, zawsze będzie się ona składać z tych samych elementów. Zalicza się do nich:

  • żyroskop – ten element umożliwia rozpędzenie kulki treningowej oraz pozwala na jej prawidłowe obroty podczas treningu;
  • licznik – w ciągu minuty powerball wykonuje kilkaset obrotów; tych samodzielnie nie sposób jest policzyć; dzięki licznikowymi można kontrolować, ile obrotów się wykonało i  z jaką intensywnością się ćwiczy; podstawowe powerball nie posiadają wbudowanych liczników;
  • gumowa obręcz – gumowe paski montowane są na kulce treningowej i sprawiają, że podczas bardzo intensywnego ćwiczenia nie wypada ona z ręki; gumowe obręcze stabilizują pozycję gadżetu;
  • pierścień – jest to specjalna szyna, która wykorzystywana jest do obrotów wirnika wokół, którego osi kręci się rotator.

Powerball jest sprzętem treningowym niemal bez awaryjnym. Kule treningowe niemal zawsze objęte są długoletnią gwarancją. Swoim wyglądem przypominają piłeczki do tenisa i ważą nie więcej niż 0,5 kilograma. Bez problemu można zabierać je ze sobą do pracy, w podróż czy w każde inne miejsce i ćwiczyć mięśnie rąk i nadgarstków wszędzie i zawsze.

Powerball – jakie mięśnie można ćwiczyć z kulką treningową?

Powerball pozwala na wzmocnienie całych ramion od palców, przez nadgarstki, aż po bicepsy. Idealnie sprawdza się w przypadku ćwiczeń wzmacniających oraz rehabilitacji. Jako efekty ćwiczeń z powerball wymienia się:

  • zwiększenie siły mięśni rąk;
  • wzmożoną cyrkulację krwi;
  • wzmocnienie więzadeł;
  • wzmocnienie uścisku dłoni;
  • niwelowanie kontuzji kończyn górnych.

Trening z powerball

Trening z powerball w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Po kulkę treningową sięgają przede wszystkim osoby, które dużo pracują przy komputerze czy kierowcy nadmiernie obciążający górne kończyny. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż efekty ćwiczeń z powerball są bardzo dobre a sam trening wskazany, to nie zastąpi on typowych ćwiczeń. Trenerzy podkreślają, że powerball może być jedynie dodatkiem do tradycyjnego treningu angażującego ramiona.

Jak ćwiczyć z powerball?

Ćwiczenia z kulką rotacyjną są niezwykle proste. Można je przeprowadzać wszędzie i w każdym czasie. Treningu może się podjąć niemal każdy bez względu na wiek czy kondycje fizyczna, trening z powerball opiera się na wprowadzeniu w ruch kulki. Można to zrobić, pocierając ją kciukiem lub przy użyciu specjalnego sznurka znajdującego się w zestawie. Sznurek należy włożyć w specjalny otwór i nawinąć wzdłuż prowadnicy znajdującej się na kuli i obracającej rotor. Gdy sznurek będzie nawinięty w całości, szybkim ruchem pociąga się go. Jeśli już wewnętrzna kulka powerball się rozpędzi, obroty należy kontynuować siłą własnego nadgarstka i skierować otwór kuli ku dołowi. Szybkość i ilość obrotów zależą od wyćwiczenia nadgarstka. Podaje się przy 15 tys. obrotów na nadgarstek działa siłą nawet 20 kilogramów.

Powerball – jak ćwiczyć palce, nadgarstki i przedramiona?

Kulka rotacyjna umożliwia wykonywania ćwiczeń na różne elementy kończyny górnej. Nie różnią się one od siebie za bardzo, ale warto zapoznać się ze szczegółami i dobrać ruchy do tego, jaki element kończyny górnej chce się aktualnie ćwiczyć.

  • Ćwiczenia palców z powerball – aby zwiększyć siłę palców, w czasie treningu kulkę rotacyjną należy trzymać nie całą dłonią, a opuszkami palców i ruchem ręki wprawiać ją w obroty.
  • Ćwiczenia nadgarstków z powerball – w czasie treningu wykonuj dodatkowo okrężne ruchy nadgarstków, pomoże to podczas leczenia zespołu cieśni nadgarstka oraz wzmocni mięśnie tego elementu kończyny górnej.
  • Ćwiczenia przedramion z power ball – poruszaj kulka tak, aby całkowicie unieruchomić nadgarstek; dzięki temu siła ruchu będzie pochodzić wyłącznie z przedramienia; tego typu ćwiczenie zmniejszy ryzyko wystąpienia tzw. łokcia tenisisty czy zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
  • Ćwiczenia na biceps z powerball – w czasie treningu odchyl rękę do boku i trzymaj ją na wysokości ramienia, zgięta w łokciu; powerball umieść w otwartej dłoni i poruszaj piłką raz w prawo raz w lewo za pomocą nadgarstka.
  • Ćwiczenia na triceps z powerball – wyprostuj ramię i odchyl je nieznacznie od tułowia; powerball chwyć wierzchnią stroną dłoni i poruszaj do przodu i do tyłu.

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here