Chociaż zainteresowania badawcze dotyczące aktywności fizycznej i zdrowia sięgają lat 50. XX wieku, przełom w dowodach naukowych dotyczących korzyści zdrowotnych związanych z aktywnością fizyczną nastąpił w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Istnieje ogromna liczba dowodów naukowych na temat pozytywnych skutków sportu i aktywności fizycznej w ramach zdrowego stylu życia. Pozytywne, bezpośrednie efekty angażowania się w regularną aktywność fizyczną są szczególnie widoczne w zapobieganiu kilku chorobom przewlekłym, w tym: chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy, nowotworom, nadciśnieniu, otyłości, depresji i osteoporozie.

Raport Międzyagencyjnej Grupy Roboczej ONZ ds. Sportu dla Rozwoju i Pokoju stwierdza, że ​​młodzi ludzie mogą czerpać korzyści z aktywności fizycznej, ponieważ przyczynia się ona do rozwoju zdrowych kości, sprawnego funkcjonowania serca i płuc, a także poprawia zdolności motoryczne i funkcje poznawcze. Aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu złamaniom kości udowej u kobiet i zmniejszyć skutki osteoporozy. Aktywność fizyczna może zwiększać funkcjonalność wśród osób starszych i tym samym może pomóc w utrzymaniu jakości życia i niezależności.

Aktywność fizyczna a zdrowie psychospołeczne

WHO oszacowała, że ​​”co czwarty pacjent odwiedzający lekarza ma co najmniej jedno zaburzenie umysłowe, neurologiczne lub behawioralne, ale większość tych zaburzeń nie jest ani diagnozowana, ani leczona”. Wiele badań wykazało, że ćwiczenia mogą odgrywać rolę terapeutyczną w radzeniu sobie z szeregiem zaburzeń psychicznych. Badania pokazują również, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na depresję. Samoocena fizyczna i fizyczne postrzeganie siebie, w tym swojego obrazu ciała, są powiązane z poprawą samooceny. Dowody dotyczące korzyści zdrowotnych związanych z aktywnością fizyczną koncentrują się głównie na czynnikach wewnątrzosobowych, takich jak korzyści fizjologiczne, poznawcze i afektywne, które jednak nie wykluczają społecznych i międzyosobowych korzyści sportu i aktywności fizycznej, które mogą również przynosić pozytywne skutki dla zdrowia w jednostkach i społecznościach.

Sport i aktywność fizyczna w ramach zdrowego stylu życia

Sport i aktywność fizyczna mogą w znacznym stopniu przyczynić się do dobrego samopoczucia. Ćwiczenia, aktywność fizyczna i sport od dawna są wykorzystywane w leczeniu i rehabilitacji chorób zakaźnych i niezakaźnych. Aktywność fizyczna jest silnym środkiem zapobiegania chorobom.

Dlaczego warto uprawiać sport?

  1. Sport poprawia nastrój

Chcesz zaznać szczęścia i zaczerpnąć relaksu? Zaangażuj się w aktywność fizyczną. Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, ćwiczysz na siłowni, czy idziesz na energiczny spacer, aktywność fizyczna wyzwala endorfiny w mózgu, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. W szczególności sporty drużynowe dają szansę na podjęcie satysfakcjonującego wyzwania, które poprawia kondycję.

  1. Sport poprawia koncentrację

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać ostrość swoich kluczowych umiejętności umysłowych w miarę starzenia się. Obejmuje to krytyczne myślenie, uczenie się i stosowanie dobrego osądu. Badania wykazały, że robienie mieszanki ćwiczeń aerobowych i wzmacniających mięśnie jest szczególnie pomocne. Udział w tego rodzaju aktywności od trzech do pięciu razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut może zapewnić powyższe korzyści dla zdrowia psychicznego

  1. Sport zmniejsza stres i depresję

Kiedy jesteś aktywny fizycznie, twój umysł jest z daleka od codziennych czynników stresogennych. Sport pomaga w oderwaniu się od negatywnych myśli. Ćwiczenia zmniejszają poziom hormonów stresu w twoim ciele. Jednocześnie stymuluje produkcję endorfin. Są to naturalni sprzymierzeńcy podnoszący nastrój, którzy potrafią powstrzymać stres i depresję. Endorfiny mogą sprawić, że poczujesz się bardziej zrelaksowany i optymistyczny po ciężkim treningu.

  1. Sport poprawia nawyki snu

Sport i inne formy aktywności fizycznej poprawiają jakość snu. W jaki sposób? Pomagają szybciej zasnąć i zapewniają głęboki, spokojny sen. To za przyczyną między innymi potreningowego zmęczenia oraz poprawy metabolizmu. Lepszy sen może poprawić mentalną postawę następnego dnia, a także nastrój.

  1. Sport pomaga utrzymać zdrową wagę

Lekarze i dietetycy zalecają aktywność fizyczną jako zdrowy sposób na utrzymanie wagi lub spalenie zbędnych kilogramów. Sporty indywidualne, takie jak bieganie, jazda na rowerze i podnoszenie ciężarów, są szczególnie efektywnymi sposobami spalania kalorii i / lub budowania mięśni. Pozostawanie w zalecanym zakresie BMI zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu i nadciśnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here