Dieta św. Hildegardy to inaczej dieta orkiszowa. Spożywa się na niej głównie produkty na bazie orkiszu. Oprócz tego wskazane jest jedzenie kasztanów jadalnych oraz kopru włoskiego. Dieta orkiszowa jest jadłospisem wspomagającym detoks organizmu oraz gubienie zbędnych kilogramów. Jej zalety są jednak o wiele większe. Regularne jedzenie orkisza zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i układu pokarmowego oraz obniża poziom złego cholesterolu. Zobacz, jak stosować dietę św. Hildegardy na oczyszczenie organizmu.

Dieta św. Hildegardy jest uznawana za jedne z najbardziej uniwersalnych planów żywieniowych. Mogą na niego przejść osoby zarówno zdrowe, jak i zmagające się z wieloma chorobami i schorzeniami. Dieta orkiszowa polecana jest również na oczyszczenie organizmu z toksyn i wyregulowanie jego pracy. Zalecana jest ona kobietom w ciąży i tym starającym się o dziecko. Z racji tego, że orkisz nie tuczy, można go bezkarnie spożywać, chcąc zgubić zbędne kilogramy. Oznacza to, że dieta św. Hildegardy jest jadłospisem leczniczym, oczyszczającym oraz poprawiającym urodę.

Dieta św. Hildegardy na oczyszczenie organizmu

Jedną z właściwości diety św. Hildegardy jest przyspieszenie procesów przemiany materii. Jest to możliwe dzięki temu, że orkisz zawiera w sobie dużą ilość błonnika. Syci on i reguluje pracę jelit. Sprawia również, że przechodzi ochota na podjadanie między posiłkami. Wszystko to sprawia, że z organizmu usuwane są toksyny i szkodliwe związki, a także szybciej gubimy nadmiar kilogramów.

Orkisz w diecie św. Hildegardy

Orkisz jest podstawą żywienia w diecie św. Hildegardy. Powinien on znajdować się w każdym posiłku. Św. Hildegarda zaleca jedzenie pieczywa, makaronu, płatków i kaszy orkiszowej, ciastek i innych wyrobów na bazie mąki orkiszowej oraz picie piwa orkiszowego. Dania z dodatkiem tego zboża powinny znajdować się w każdym posiłku i nie można o tym zapominać.

Jest to ważne przede wszystkim ze względu na drogocenne właściwości orkiszu. Zboże to m.in. oprawa pracy układu trawiennego i podniesienie odporności. Poprawia perystaltykę jelit, nie wywołując dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Gluten zawarty w zbożu jest bowiem bardzo dobrze trawiony. Orkisz pozwala na usunięcie toksyn z organizmu. Oprócz tego orkisz bogaty jest w cenne białko, żelazo, potas oraz krzem.

Dieta św. Hildegardy – co jeść oprócz orkiszu?

Św. Hildegarda dopuszcza w jadłospisie nie tylko produkty orkiszowe. Dieta oczyszczająca św. Hildegardy może być uzupełniania nabiałem – nie powinien on jednak stanowić dużego udziału w jadłospisie. Dodatkowo w posiłkach powinien znaleźć się koper włoski, kasztany jadalne i warzywa takie jak: marchew, buraki, kapusta, cebula, czosnek, seler. Owoce można zjeść tylko w ograniczonych ilościach. Warto też pamiętać, że niemiecka mistyczka nie zalecała jedzenia warzyw i owoców na surowo. Przed zjedzeniem powinny one być poddane obróbce cieplnej. Koniecznie tez w jadłospis należy unikać porów, truskawek, brzoskwiń i śliwek – mają one niekorzystnie wpływać na organizm i powodować różne choroby. Posiłki należy popijać ziołowymi naparami.

Współcześnie żadne badania naukowe nie potwierdziły szkodliwego działania produktów spożywczych wymienionych przez św. Hildegardę jako szkodliwe.

Jak jeść na diecie św. Hildegardy?

Przechodząc na dietę orkiszową, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, co się je, ale i jak. Św. Hildegarda zaleca jedzenie powoli i z wdzięcznością. Ważne jest dokładne gryzienie i przeżuwanie każdego kęsa. Jedzenie w pośpiechu i szybko niekorzystnie wpływa na organizm i może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dzień powinno się rozpocząć od zjedzenia śniadania, ale wbrew współczesnym zaleceniom, powinno one być spożywane dopiero około południa (przez ludzi zdrowych). Na śniadanie najlepiej jeść warzywa i owoce na ciepło z orkiszem. Dzięki temu dostarczy się do organizmu witamin i błonnika. Dzień kończy się kolacją spożytą na długo przed snem. Kolacja na diecie św. Hildegardy nie powinna obfitować w zbyt zimna lub gorące dania. Potrawy powinny być jednak gotowane lub pieczone.

Dieta św. Hildegardy na oczyszczenie organizmu – przepisy

Zupa orkiszowa wzmacniająca organizm

  • 2 łyżki kaszki orkiszowej lub łamanych ziaren orkiszu,
  • 4-5 rodzynek,
  • szczypta cynamonu,
  • szczypta gałgantu,
  • szczypta bertramu,
  • miód do smaku,
  • 2 szklanki wody,
  • 1 łyżeczka nasion babki płesznik.

Sposób przygotowania:

Zalej kaszkę zimną wodą. Ciągle mieszając, doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 5 minut. Dodaj rodzynki. Gotuj przez kolejne 3 minuty.Podawaj kaszę z gałgantem, bertramem, babką płesznik, cynamonem oraz miodem.

Herbatniki orkiszowe

  • 1/2 kg pełnoziarnistej mąki orkiszowej,
  • 125 g masła,
  • 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej,
  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • szczypta mielonych goździków,
  • 100 g nierafinowanego cukru trzcinowego,
  • 1 jajo,
  • 1 żółtko jaja,
  • 100 g mielonych migdałów.

Sposób przygotowania:

Twarde masło pokrój w kostkę. Dodaj do niego mąkę, gałkę muszkatołową, cynamon, goździki, cukier trzcinowy, jajo i żółtko jaja, a także mielone migdały. Połącz wszystkie składniki. Wyrób z nich ciasto. Jeśli jest zbyt gęste, dodaj do niego nieco wody. Odłóż ciasto na pół godziny w chłodne miejsce. Możesz wstawić je do lodówki. Po upływie tego czasu rozwałkuj je na grubość 2-3 mm i wykrój ciasteczka o dowolnym kształcie. Połóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz przez 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here