Dieta 8 godzin (inaczej dieta ośmiogodzinna) to kolejny sposób na pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Zaliczana jest od na odchudzających jadłospisów. Dieta ta polega na jedzeniu wyłącznie przez 8 godzin w ciągu dnia. Jej twórcami są David Zinczenko i Peter Moore. Przekonują oni, że stosując się do zasad diety 8 godzin, można chudnąć i nie przykładać wagi do tego, co się je. Zobacz, na czym polega dieta 8 i jakie są jej efekty.

Dieta 8 godzin zakłada, że jeść można wszystko, na co ma się ochotę. Postawą schudnięcia bowiem jest nie specjalne menu, ale ścisłe przestrzeganie godzin posiłków. Te można natomiast jeść tylko w ciągu wybranych 8 godzin. Pozostałe 16 godzin dnia przeznaczone są na rekreację organizmu i spalanie kalorii dostarczonych do organizmu w czasie, kiedy jedzenie było dozwolone. Jak przekonują twórcy diety 8 godzin, pomaga ona zrzucić kilogramy nawet osobom z dużą nadwagą.

Dieta 8-godzinna – skąd się wzięła?

Jak przekonują twórcy diety 8-godzinnej, gromadzenie nadprogramowych kilogramów wynika przede wszystkim z tego, że posiłki spożywamy o niewłaściwych porach. Udowadniają oni, że objadanie się późno wieczorem, a nawet jedzenie od wczesnego rano do późnych godzin wieczornych jest przyczyną otyłości i nadwagi. Efektem spożywania posiłków przez cały dzień ma być to, że organizmowi brakuje czasu na ich strawienie i pozbycie się toksyn. Wynika to z tego, że ludzki żołądek nie jest w stanie trawić po określonych godzinach. W efekcie to, czego nie przetrawi, odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.  Zaniechanie objadania się przez cały dzień ma zlikwidować ten problem i przyczynić się do schudnięcia. Twórcy diety 8- godzinnej przedstawiają swój plan żywieniowy, jako prostą technikę odchudzającą, która pomoże szybko schudnąć przy minimalnym wysiłku fizycznym.

Zasady diety 8-godzinnej

Dieta 8 godzin obiecuje rewolucyjne zmiany w sylwetce i szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Aby tak się stało, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad. Główną zasadą diety 8 – godzinnej jest jedzenie wszystkiego na, co ma się ochotę, ale tylko przez 8 godzin w ciągu doby. Przez pozostałe 16 godzin organizm odpoczywa od jedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że tak długi czas może powodować duże uczucie głodu i towarzyszące my rozdrażnianie. Co jednak ważne, w czasie 8 godzinnego obżarstwa nie należy ograniczać żadnych produktów. Twórcy diety pozwalają na jedzenie nawet najbardziej kalorycznej żywności, a także tej jawnie szkodzącej orgazmowi. Diety przestrzega się przez 3 dni w tygodniu.

Kolejna zasada diety 8 -godzinnej mówi o tym, że należy przeprowadzać 8 – minutowe treningi. Polegają one na chodzie, biegu, wyskokach z przysiadami oraz naprzemiennych wykrokach do tyłu. Według autorów diety krótki wysiłek fizyczny ma pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Warto tu jednak zaznaczyć, że twierdzenie to jest niezgodne z najnowszymi badaniami. Mówią one bowiem, że 8 minutowe ćwiczenia organizm traktuje tylko jako rozgrzewkę, a do spalania tkanki tłuszczowej dochodzi dopiero przy treningu powyżej 40 minut.

Skutki uboczne diety 8 godzinnej

Dieta 8 godzin została przyjęta entuzjastycznie. Niestety okazało się, że wywołuje ona wiele niepożądanych skutków i negatywnie wpływa na zdrowie. Dietetycy podkreślają, że jedzenie tylko przez 8 godzin sprawia, że przez pozostałą część doby organizm będzie znajdował się w stanie głodu i pełnej mobilizacji, zaburzona zostanie też prawidłowa praca metabolizmu – u wielu osób może dojść do zwolnienia jego tempa. W konwencji zamiast chudnąć będziemy przybierać na wadze. Po diecie 8 godzin bardzo łatwo może wystąpić efekt jo-jo.  Oznacza to, że chcąc wypróbować dietę 8 – godzinną należy zachować ostrożność, a swoją decyzję najlepiej skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.

Efekty diety 8 – godzinnej

Dieta 8-godzinna zyskuje wielu zwolenników. W jej temacie przeprowadzone też kilka badań naukowych. Twórcy diety oraz jej fani wskazują, że przebywając na diecie przez 6 tygodni można schudnąć do 10 kilogramów. Co więcej, dieta ma również wspomagać zdrowie, poprzez ograniczenie ryzyka rozwoju chorób serca, nowotworów, cukrzycy. Okazuje się jednak, że środowisko naukowe nie jest przychylne diecie 8 godzin. Po analizie posiłków rekomendowanych przez twórców diety oraz jej zasad okazuje się, że dieta niewiele ma wspólnego ze zdrowiem i odchudzeniem.  Wynika to z tego, że dieta 8 godzin nie podaje maksymalnej dziennej wartości energetycznej pokarmów, nie zabrania też sięgania po wysokokaloryczne czy wysoko przetworzone produkty np. fast foody. Niekorzystnie na zdrowie wpływa również 8 godzinny okres absencji od jedzenia. Skutkuje on obniżeniem wydajności tempa metabolizmu, co przyczynia się do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Długi czas nieprzyjmowania jedzenia negatywnie wpływa także na gospodarkę węglowodanową, powodują skoku glukozy we krwi. Jeśli stan ten utrzymuje się długo, może to prowadzić do rozwoju cukrzycy dietozależne. Wszystkie te wady powinny być przestrogą przed dietą 8-godzinną. Chcąc schudnąć, lepiej wybrać bardziej racjonalną kurację.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here