Anemia to problem wielu osób. Odpowiada ona za wiele problemów m.in. obniżenie nastroju czy kłopoty z nauką czy pracą. Anemia może pojawia c się w odpowiedzi na niezdrowy styl życia, nieprawidłową dietę, niedobór witamin i pierwiastków. Wszystko to może wywołać zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny. Aby zdiagnozować anemię, konieczne jest wykonanie badania krwi. Leczenie zależy do przyczyn pojawienia się schorzenia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia anemii.

Anemia jest chorobą, która powiązaną jest z zmniejszaniem się ilości czerwonych krwinek oraz stężenia hemoglobiny we krwi. Objawy anemii stosunkowo łatwo zauważyć, jedna bardzo często się je lekceważy. Symptomy świadczące o niedokrwistości myli się z ogólnym przemęczeniem, przepracowaniem, stresem czy niewyspaniem. Kiedy jednak objawy anemii nie mijają przez dłuższy czas, warto wybrać się na badania i rozpocząć diagnostykę pod kątem anemii.

Anemia – czy to poważna choroba?

Z anemią boryka się bardzo dużo osób. Wbrew pozorom i mitom jest to poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Obniżenie stężenia hemoglobiny sprawia, że tlen niezbędny do życia narządom i komórką nie jest odpowiednio transportowany. Jest to niebezpieczne szczególnie dla dwóch głównych narządów – serca i mózgu. Ich niedotlenienie może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Zagrożenia można uniknąć, rozpoczynają leczenie. To nie jest skomplikowane, jednak wymaga systematyczności i rzetelności.

Rodzaje anemii

Anemia może przybierać wiele postaci. Medycyna dzieli ją ze względu na jej nasilenie. Ten podział obejmuje anemię łagodną, umiarkowaną, ciężką oraz zagrażającą życiu. Oprócz tego wyróżnia się też anemię pokrwotoczną, z niedoboru żelaza, przy chorobach przewlekłych, megaloblastyczna. Każdy rodzaj anemii daje inny zestaw objawów i wynika z innych czynników.

Anemia pokrwotoczna

Anemia pokrwotoczna jest wynikiem utraty dużej ilości krwi np. po urazie, wypadku, krwotoku, krwawienia do przewodu pokarmowego lub z dróg rodnych. Do anemii prowadzą przewlekłe krwotoki np. z przewodu pokarmowego. Jako objawy anemii pokrwotocznej wskazuje się:

  • spadek temperatury ciała;
  • zimne poty;
  • wstrząs hipowolemiczny,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia w oddawaniu moczu,
  • utrata przytomności.

Anemia z niedoboru żelaza

Anemia wynikająca z niedoborów żelaza jest tą najczęściej spotykana. Niedobory żelaza mogą wynikać ze złej diety np. rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto pamiętać, że niedobory żelaza mogą być powiązane z genetyką i wrodzone. Jako objawy anemii z niedoboru żelaza wskazuje się:

  • Bladość skóry;
  • Zmniejszony próg męczliwości;
  • Skłonność do omdleń;
  • Osłabienia;
  • Zmęczenie;
  • Problemy z koncentracją i pamięcią;
  • Złe samopoczucie.

Objawy te, choć utrudniające życie są trudne do powiązania z określoną chorobą. Oznacza to, że diagnoza anemii z niedoboru żelaza wcale nie jest taka łatwa. Najprościej zdiagnozować ją na podstawie wywiadu lekarskiego oraz testów krwi. Leczenie anemii z niedoboru żelaza polega na uzupełnieniu braków pierwiastka w organizmie oraz znalezieniu przyczyny tych niedoborów. W większości przypadków wystarcza suplementacja diety i zmiana nawyków żywieniowych, ale przy ciężkiej anemii konieczne jest stosowanie zastrzyków z żelazem. Dieta na anemię musi obejmować produkty bogate w żelazo takie jak czerwone mięso, warzywa strączkowe, figi czy suszone śliwki.

Jako przyczyny anemii z niedoboru żelaza wskazuje się:

  • Niewystarczająca podaż żelaza np. poprzez przejście na dietę wegetariańską lub odchudzającą;
  • Słabe wchłanianie się żelaza;
  • Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo występuje np. w ciąży czy w okresie karmienia piersią
  • Przewlekłą utratę żelaza spowodowaną krwawieniami z przewodu pokarmowego, dróg moczowych, dróg rodnych.

Anemia przy chorobach przewlekłych

Anemia to choroba towarzysząca przewlekłym i groźnym schorzeniom. Anemia może towarzyszyć nowotworom, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, toczniowi rumieniowatemu, zapaleniu bakteryjnemu, zapaleniu grzybiczym, zapaleniu wirusowemu, chorobom nerek i przewodu pokarmowego. Leczenie opiera się na terapii dolegliwości pierwotnej wywołującej niedokrwistość.

Anemia megaloblastyczna

Anemia megaloblastyczna to choroba związana z powiększeniem krwinki czerwonej. Wiąże się ona z niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego. Jako przyczyny niedoborów wymienia się dietę ubogą w wyżej wymienione witaminy, problemy ze wchłanianiem czynnika Castle’a w jelicie krętym, zarażenie bruzdogłowcem szerokim, nadużywanie alkoholu. Podstawą leczenia anemii megaloblastycznej jest podawanie witaminy B12 w postaci zastrzyków oraz uzupełnianie diety o duża ilość owoców i warzyw zawierających kwas foliowy.

Objawy anemii megaloblastycznej to: mrowienie rąk i stóp, drętwienie kończyn, zaburzenia czucia i równowagi, zaburzenia w oddawaniu moczu, osłabienie wzroku, przebarwienia na skórze, powiększenie wątroby i śledziony.

Anemia hemolityczna

Przy anemii hemolitycznej dochodzi do przedwczesnego rozpadu erytrocytów. Rozpad ten może zachodzić pozanaczyniowo lub wewnątrznaczyniowo. Ten rodzaj anemii może mieć pozostać wrodzoną lub nabytą. Głównym objawem anemii jest żółtaczka. Leczenie choroby polega na stosowaniu glikokortykosteroidów, a w skrajnych przepadkach na przetoczeniu koncentratów czerwonych krwinek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here