Co to jest artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia stawu kolanowego jest procedurą operacyjną wykonywaną przez ortopedę, aby uzyskać widok wnętrza stawu oraz ustalić i wyleczyć problem wewnątrz stawowy: chrząstki stawowe, łąkotki. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie zajrzeć do stawu. 

Na czym polega sam zabieg?

Artroskopia stawu kolanowego jest to zabieg, który wykonywany, jest przy użyciu znieczulenia. Może ono być ogólne bądź miejscowe. Miejscowe jest dawane od pasa w dół, tak aby mieć pewność, że pacjent nic nie będzie czuł w trakcie samego zabiegu. Jedynie w trakcie takiego miejscowego znieczulenia pacjent może wszystko widzieć i słyszeć, choć zazwyczaj samo miejsce zabiegu jest zasłaniane. Wykonywane jest małe nacięcie, aby można wprowadzić artroskop. Następnie wykonuje się kolejne przeważnie dwa nacięcia, by wprowadzić rurki od artroskopu. Za ich pomocą można bez problemu szyć, przecinać, czy regenerować uszkodzone tkanki. Lekarz ortopeda wprowadza miniaturowe nożyczki, którymi może opracować uszkodzenie. Warto dodać, że na końcu rurki artroskopu jest kamera, dzięki której doktor może widzieć to, co jest w kolanie. Po operacji rany są zaklejone plastrami. Sam czas trwania zabiegu jest różny. Zależy wszystko od tego ile, trzeba zrobić w środku pacjenta. 

Jakie są wskazania do artroskopii kolanowej?

– torbiele okołostawowe,

– brak stabilności ruchów w stawach,

– zmiany nowotworowe w obrębie stawów,

– obecność ciał obcych w kolanie, 

– zmiany zwyrodnieniowe,

– nawracające obrzęki i ból w obrębie stawów. 

Artroskopia kolana, kiedy będzie można chodzić?

Bardzo dużo pacjentów zaraz po zabiegu zastanawia się, kiedy może wrócić do normalnego życia i aktywności fizycznej. Należy stosować się do trzech etapów powrotu do zdrowia po tym zabiegu, by problemy z kolanem nie wróciły ponownie. 

Pierwszy etap trwa trzy tygodnie po zabiegu i wtedy należy zwracać uwagę, by nie obciążać kolana ani go nie przemęczać. Najlepiej jest by w tym czasie pacjent, używał kul, które pomogą mu chodzić bez obciążania nogi.

Drugi etap to przede wszystkim rehabilitacja. Trwa on od trzeciego do przeważnie szóstego tygodnia po operacji. W tym czasie trzeba prowadzić działania, które mają na celu powrót pacjenta do zdrowia. Trzeba przywrócić utraconą masę mięśniową. Również zakres funkcjonowania stopy należy przywrócić do stanu wcześniejszego. W czasie takiej rehabilitacji kolano może być troszkę obciążone. Jednak zbyt wczesne i duże obciążenie kolana, może spowodować, że uraz kolana powróci. 

Trzeci etap to konie rehabilitacji. Następuje on w około 12 tygodniu po operacji. W tym czasie powinien nastąpić pełen powrót pacjenta do sił fizycznych i zdrowia. Sportowcy mogą także pomału wracać do swoich treningów. 

Warto także dodać, że szwy usuwa się z reguły tydzień po operacji. 

Czy są możliwe jakieś powikłania?

Artroskopia stawu kolanowego może nieść ze sobą także powikłania. Jednak zdarzają się one bardzo rzadko. Najczęstszymi, jakie występują to zakrzepica żył głębokich, krwawienie, czy uszkodzenie nerwów i naczyń. 

Dobrze jest znaleźć takich lekarzy, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Dlatego na https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/artroskopia można zapisać się online na konsultację. Dzięki czemu będziemy mogli wybrać także odpowiedniego lekarza do przeprowadzania zabiegu. Są tam także podane ceny. Artroskopia stawu kolanowego zaczyna się od 4800 zł. Jednak wcześniej należy także zrobić wspomnianą wcześniej wizytę najlepiej przyjść na nią osobiście, by lekarz mógł zbadać i ocenić problem. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here