Kolano to największy staw w organizmie człowieka. Każdego dnia narażamy swoje stawy kolanowe na przeciążenia, przez co w pewnym momencie mogą zacząć boleć. Ból kolana może mieć różny charakter – czasem doskwiera jedynie w ruchu, a innym razem również w spoczynku. Bywa na tyle uciążliwy, że utrudnia wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie i wstawanie, a także wykonywanie prostych codziennych czynności. W niektórych przypadkach ból w kolanach dokucza nawet podczas snu. Dowiedz się, co może powodować bóle kolan w nocy i jak im zaradzić.
Co może powodować bóle kolana w nocy?
Ból kolan w nocy może mieć różnorakie podłoże, dlatego w większości przypadków jednoznaczną diagnozę można postawić dopiero po przeprowadzeniu badań. Najczęstsze przyczyny niedających spać nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie stawów kolanowych to:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- stan zapalny stawu kolanowego, np. przy zapaleniu ścięgna kolanowego,
- ucisk korzenia nerwu na poziomie kręgosłupa,
- choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa,
- zapalenie przyczepu więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka),
- nadwyrężenie stawów kolanowych,
- przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego (tzw. kolano biegacza),
- mechaniczne uszkodzenie struktur stawu kolanowego.
Bolące kolano – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
Sam ból stawu kolanowego nocną porą rzadko kiedy jest jedynym uporczywym objawem, który nie daje spać. W wielu przypadkach widoczna jest także opuchlizna wokół kolana, która wskazuje na toczący się w nim stan zapalny. Często zaobserwować można dodatkowo zaczerwienienie skóry, a przy próbie dotyku pojawia się tkliwość. Pacjent nierzadko odczuwa też nasilający się ból kolan przy zginaniu i przy próbie obciążania nogi. Do tego dochodzą jeszcze objawy ogólne takie jak gorączka czy zmęczenie. W razie zaobserwowania u siebie wymienionych objawów, które nie ustępują pomimo wdrożenia leczenia zachowawczego, wskazana jest niezwłoczna konsultacja lekarska.
Jak leczyć bolące kolano w nocy?
Dostępne są różne metody radzenia sobie z bólem kolan, a ich dobór należy uzależnić od charakteru dolegliwości. Jeśli źródłem problemu jest uraz, wskazane jest odciążanie kolana przez kilka dni, by nie pogłębiać powstałych w kolanie uszkodzeń. Niekiedy konieczne staje się kupienie stabilizatora lub ortezy, która zabezpieczy chory staw. Zaopatrzenie ortopedyczne wskazane jest przede wszystkim przy urazach, a konieczność jego noszenia należy wcześniej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jeśli kolano kłuje i rwie, przez co nie daje spać, warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty. Rehabilitacja powinna pomóc uporać się z przykrymi dolegliwościami, choć nie zawsze jest w stanie rozwiązać problem. Wszystko zależy od przypadku.
Co na ból kolana najlepiej się sprawdzi?
Ból kolan w nocy czasem bywa na tyle uciążliwy, że zakłóca spokojny sen. A brak snu pociąga za sobą szereg innych dolegliwości takich jak zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie czy pogorszenie koncentracji. Dlatego na dłuższą metę nie da się udawać, że problem nie istnieje.
Na bolące kolana, których źródłem może być tępy uraz o znacznym nasileniu czy dolegliwości w obrębie stawów kolanowych, pomóc powinny leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Jednym z takich leków jest Diky w sprayu wspomagający leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeznaczony jest też do leczenia stanu zapalnego po tępych urazach o znacznym nasileniu.
Pacjent może również sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe w tabletkach. Choć niesteroidowe leki przeciwzapalne można brać na własną rękę, to powinno się ściśle przestrzegać zaleceń z ulotki. Ponadto przez cały czas należy monitorować swój stan. Jeśli odciążanie kolana, przyjmowanie leków przeciwbólowych, obkładanie kolana lodem i stosowanie innych domowych metod na ból nie pomoże, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.