Wraz z wiekiem na powierzchni skóry pojawiają się pierwsze zmarszczki. Z czasem ulegają one pogłębieniu. Zmarszczki na twarzy mogą występować w okolicach takich jak czoło, oczy, miejsce między brwiami, a także w okolicach ust. Na występowanie zmarszczek w okolicach ust szczególnie narażone są kobiety. Swoim wyglądem przypominają one mało estetyczne bruzdy, które zmieniają wygląd twarzy i sprawiają, że nabiera ona nieprzyjemnego grymasu. Zobacz, jak radzić sobie ze zmarszczkami wokół ust.

Zmarszczki to mało estetyczne oznaki starzenia się skóry. Aby je zniwelować, jesteśmy w stanie wiele zrobić. Niestety całkowite pozbycie się zmarszczek nie jest możliwe. Na szczęście dzisiejsza kosmetyka i medycyna estetyczna pozwalają opóźnić czas powstawania zmarszczek wokół ust. Aby zahamowanie procesów starzenia było możliwe, konieczna jest jednak właściwa pielęgnacja skóry.

Dlaczego powstają zmarszczki wokół ust?

Zmarszczki wokół ust pojawiają się w okolicy 40. Roku życia. Jest to wynikiem utraty przez skórę napięcia i elastyczności, co jest ściśle powiązane z ubytkami kolagenu i elastyny oraz osłabieniem aktywności fibroblastów. Zmarszczki wokół ust występują w kilku odmianach. Pierwszym ich typem są tzw. bruzdy nosowo-wargowe. Pojawiają się one najwcześniej i są efektem mimiki twarzy. Mimika twarzy odpowiedzialna jest także, że zmarszczki promieniste wokół ust. Powszechnie znane są one jako zmarszczki palacza i nie mają nic wspólnego z paleniem papierosów. Trzeba jednak zaznaczyć, że u palaczy zmarszczki wokół ust pojawiają się znacznie szybciej, a dodatkowo są głębsze i bardziej wyraziste.

Jako przyczyny zmarszczek wokół ust wskazuje się:

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie; u kobiet na pojawianie się zamaszek w okolicy ust wpływ ma szczególnie menopauza, która oddziałuje bezpośrednio na właściwości skóry;

 • palenie papierosów, alkohol i inne używki;
 • nieodpowiednia dieta;
 • stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających, powodujących szybką utratę wagi;
 • mimika twarzy pozostawiająca z wiekiem ślad w postaci promienistych bruzd;
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Jak zapobiegać zmarszczkom wokół ust?

Zmarszczki wokół ust nie da się skutecznie przeciwdziałać. Prędzej czy później one wystąpią, ale profilaktyka pozwoli opóźniać ich pojawienie się oraz spłyci nieestetyczne zmiany. Aby uniknąć szybkiego starzenia się skóry, należy prowadzić zdrowy tryb życia, który opiera się na:

 • odpowiedniej, świadomej pielęgnacji z zastosowaniem substancji antyutleniających, nawilżających i napinających;
 • ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV;
 • stosowaniu dobrych kremów przeciwzmarszczkowych (zapobiegających powstawaniu zmarszczek, tzw. wypełniaczy zmarszczek i innych);
 • stosowaniu diety na zmarszczki – bogatej w witaminy i mikroelementy oraz odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz.

Gimnastyka twarzy na zmarszczki wokół ust

Kiedy zmarszczki wokół ust już się pojawią, można podjąć działania pozwalające je wygładzić. W tym celu konieczne jest podjęcie działań mających na celu wzmocnienie mięśni okrężnych, które odpowiadają za tę część twarzy. Regularna gimnastyka twarzy pozwoli zminimalizować zmarszczki wokół ust. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez ok. 10 minut. Ćwiczenia na zmarszczki wokół ust to:

 • Mówienie na głos – należy ułożyć usta w taki sposób, jak by się chciało się pokazać, w jaki sposób wymawiać litery: a, o, i, u, e, u; ćwiczenia powtarza się codziennie minimum 10 razy;
 • Dziubek – w ograniczeniu zmarszczek wokół ust pomoże robienie dzióbka; należy ścisnąć policzki i usta i wytrzymać tak przez 10 sekund; ćwiczenie powtarza się 3 razy dziennie;
 • Miny – unoś i opuszczaj kąciki ust, czyli uśmiechaj się o rób smutną minę; ćwiczenie powtórz 10 razy;
 • Zaciskanie ust – dolną wargę należy przyłożyć do górnej i mocno docisnąć, tak aby nie było widać czerwieni wargowej; usta należy zaciskać 10 sekund i rozluźnić;
 • Zabawa powietrzem – nabierz powietrza do ust i przesuwaj je z jednego policzka do drugiego; czynność powtarzaj minimum 10 razy.

Krem na zmarszczki wokół ust

Krem na zmarszczki wokół ust można używać już przez 30 rokiem życia. Właściwa pielęgnacja jest ważnym aspektem w profilaktyce. Dobre kremy przeciwzmarszczkowe powinny zawierać antyoksydanty, kwas hialuronowy, peptydy, filtry UV oraz retinol. Są to składniki pozwalające na utrzymanie właściwego stopnia nawilżenia skóry, wspomagające procesy syntezy kolagenu i elastyny oraz spłycają istniejące już zmarszczki.

Jak ukryć zmarszczki wokół ust?

Zmiany na skórze w okolicach ust można ukryć za pomocą kosmetyków i makijażu. Kosmetyk, po który warto sięgnąć, jest skoncentrowane serum punktowe. Nanosi się je bezpośrednio na zmarszczki za pomocą aplikatora. Pozwoli to na szybkie ukrycie zmarszczek wokół ust i uzyskanie efekty wygładzenia i ujednolicenia skóry. Serum na zmarszczki można kupić w sklepach kosmetycznych lub aptekach. Najlepiej wybierać to z kwasem hialuronowym. Oprócz tego ze zmarszczkami wokół ust walczyć można za pomocą tabletek z kolagenem. Działają one od wewnątrz, odżywiając skórę. Regularne zażywanie suplementu diety z kolagenem pozwala na odmłodzenie wyglądu skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here