Zakwasy w łydkach to dolegliwość, na którą najczęściej cierpią biegacze. Nie mniej jednak zakwasy łydek mogą wstąpić po każdej formie aktywności fizycznej. Chociaż nie są one groźne, to bywają bolesne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeszcze do niedawna sądzono, że zakwasy są wynikiem tworzenia się kwasu mlekowego w mięśniach. Dziś w wiadomo już, że kwas ten pozostaje w mięsnych jedynie przez krótki czas i dlatego nie może powodować zakwasów. Ból w łydkach po treningu jest wynikiem opóźnionej bolesności mięśniowej. Dolegliwości, a  więc zakwasy w łydkach mogą pojawić się kilka, kilkanaście na nawet kilkadziesiąt godzin po treningu. Zobacz, jak radzić sobie z zakwasami łydek.

Zakwasy łydek, czyli opóźniona bolesność mięśniowa

Zakwasy łydek to tak naprawę opóźniona bolesność mięśniowa. Jest ona wynikiem mikrouszkodzeń mięśni. Zakwasy łydek mogą się pojawić zarówno u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak i u tych, które regularnie biegają od lat. U profesjonalnych biegaczy zakwasy łydek mogą pojawić się po bardzo wyczerpującym treningu czy zawodach.

Zakwasy łydek – jak im zapobiegać?

Najlepszym sposobem na zakwasy łydek jest niedopuszczenie, aby one nie wystąpiły. W tym celu zawsze trzeba dbać o dobre rozciągnięcie ciała i mięśni przed właściwym treningiem. Dobrze wykonana rozgrzewka powinna zawierać różnorodne ćwiczenia, które pozwalają rozciągnąć się wszystkim mięśniom, nie tylko tym łydek. Ćwiczenia rozciągające należy wykonać również zaraz po zakończeniu treningu. Pomoże to w uniknięciu opóźnionej bolesności mięśniowej.

Jak radzić sobie z zakwasami łydek?

Jeśli zakwasy w łydkach nie udało się zapowiedź, warto zastosować środki, które pozwolą ograniczyć dolegliwości bólowe. Najbardziej znana i najskuteczniejsza metoda ograniczenia zakwasów łydek jest umiarkowana aktywność fizyczna. Najczęściej poleca się ćwiczenia wykonywane w wodzie, ponieważ w czasie wodnych treningów mięśnie i stawy nie są obciążone tak jak w czasie ćwiczeń w warunkach naturalnych. W przypadku, gdy ból w łydkach po treningu jest bardzo duży, dobrze jest całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej, nawet tej wodnej. Warto mieć na uwadze, że bardzo duży ból nie zawsze musi oznaczać opóźnioną bolesność mięśniową, ale np. kontuzje. Stąd też, jeśli on nie przemija, należy udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie doszło np. do naderwania ścięgna.

Domowe sposoby na zakwasy łydek

Aby uśmierzyć zakwasy łydek, warto stosować domowe sposoby łagodzące bolesność. Do takich zalicza się:

  • masaże bolących miejsc z wykorzystywaniem specjalnych rollerów lub kostek lodu; przyniesie to ulgę oraz mniejszy dolegliwości; masaż usprawnia krążenie oraz rozluźni spięte mięśnie łydek, dzięki czemu zakwasy szybciej ustępują;
  • ciepłe i krótkie kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych; na zakwasy łydek poleca się olejek lawendowy;
  • apteczne preparaty rozgrzewające oraz miejscowe maści przeciwbólowe, które można kupić w aptece bez recepty; specyfik medyczne pozwalają uśmierzyć ból.

Domowe sposoby na zakwasy łydek pozwalają skutecznie pozbyć się bólu oraz zregenerować obciążone mięśnie. Warto sięgnąć po nie zaraz jak ból się pojawi i nie dopuścić do jego rozwoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here