Na silne bóle menstruacyjne cierpi ok. 60% kobiet. Powodują one nie tylko uczucie dyskomfortu, ale i utrudniają normalne funkcjonowanie. Silnym bólom menstruacyjnym towarzyszą wymioty, bóle głowy, rozdrażnienie, zmęczenie i pogorszenie samopoczucia. Kobiety, które cierpią na silne bóle menstruacyjne, zazwyczaj zgłaszają się do lekarza, który przepisuje im środki farmakologiczne łagodzące dolegliwości. Zanim jednak sięgnie się po tabletkę, warto poznać domowe sposoby na bóle menstruacyjne.
Bóle menstruacyjne mogą mieć różne nasilenie. Bardziej lub mniej intensywne dotyczą większości kobiet. Jeśli są one silne, to zaburzają normalne funkcjonowanie i często zmuszają do pozostania w domu w czasie miesiączki. Na szczęście istnieją domowe sposoby pozwalające na ich złagodzenie. Zanim więc sięgnie się po tabletkę przeciwbólową, dobrze jest je poznać. W złagodzeniu bólów miesiączkowych pomogą zarówno zioła, jak i ćwiczenia.
Czym są bóle menstruacyjne i skąd się biorą?
Bóle menstruacyjne objawiają się dolegliwościami w dolnej części brzucha, czyli podbrzuszu. Ból może wystąpić też w okolicach krzyża oraz pachwin. Spowodowane są one silnymi skurczami mięśni gładkich macicy oraz zwiększonego wydzielania się prostaglandyny. Należy pamiętać, że bóle menstruacyjne różnią się od zwykłych bólów podbrzusza. Odróżniają się one swoim skurczowym charakterem, a także tym, że pojawiają się w okresie menstruacji u kobiet. Bóle miesiączkowe mogą mieć różne natężenie, częstotliwości i czas trwania. W niektórych przypadkach są one niemal niezauważalne, w innym powodują duże cierpienie.
Objawy bólów menstruacyjnych
Oprócz bólu w dole brzucha bóle menstruacyjne mogą także wywołać dodatkowe objawy. Jako takie wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, biegunki, wzdęcia, obniżoną sprawność fizyczną, złe samopoczucie, zmęczenie, zniechęcenie.
Kiedy pojawią się bóle menstruacyjne?
Wbrew pozorom bóle menstruacyjne nie pojawiają się równocześnie z miesiączką. Dolegliwości można odczuwać kilka dni przed okresem. Mogą one trwać kilka godzin lub kilka dni. Najczęściej bóle menstruacyjne nie trwają dłużej niż 3 doby. Ich intensywność jest sprawą indywidualną. Nasilenie bólów może powodować stres, choroby czy nieodpowiednia dieta. Wskazuje się, że silniejsze bóle menstruacyjne odczuwają kobiety chorujące na endometriozę.
Domowe sposoby na bóle menstruacyjne
Domowe sposoby na bóle menstruacyjne wykazują niemal taką samą skuteczność jak tradycyjne leki przeciwbólowe. Warto więc po nie sięgnąć, zamiast faszerować się tabletkami. Naturalne metody to sposób na szybkie i skuteczne pozbycie się bólu. Największą efektywność wykazują:
- Ciepłe okłady lub ciepła kąpiele – ciepło łagodzi skurcze macicy i zmniejsza ból; należy jednak pamiętać, że woda nie powinna być za gorąca, a w przypadku kąpieli – moczyć nie należy się zbyt długo, bowiem prowadzi to do zwiększonego krwawienia;
- Napary ziołowe – zioła na bóle menstruacyjne to rumianek, szyszki chmielu, korzeń kozłka, nagietek, mięta oraz liście malin; zioła te wykazują działanie rozkurczowe; zaleca się, aby ziołowe napary pić już kilka dni przed miesiączką;
- Masaże – bóle menstruacyjne łagodzą delikatne masaże wykonane olejkami eterycznymi; aby złagodzić dolegliwości, należy przez kilka minut masową podbrzusze;
- Dieta – zmiana nawyków żywnościowych pozwoli złagodzić dolegliwości miesiączkowe; zaleca się, aby kilka dni przed okresem oraz w jego trakcie unikać soli, zwiększyć udział ryb, warzyw strączkowych oraz orzechów w menu; dla poprawy samopoczucie warto zjeść kilka kostek gorzkiej czekolady;
- Medytacja, akupunktura, joga i techniki relaksacyjne.
Ćwiczenia zmniejszające bóle menstruacyjne
Mitem jest, że w trakcie miesiączki nie należy podejmować żadnej aktywności fizycznej. Owszem nie powinna być ona zbyt intensywna, jednak delikatne ćwiczenia wręcz pomogą pozbyć się bólów menstruacyjnych. Zbyt intensywny wysiłek może zaostrzyć dolegliwości. Stąd też jako ćwiczenia zmniejszające bóle menstruacyjne uznaje się te rozciągające. Usprawniają one odpływ krwi, który zmniejszy napięcie mięśni. W czasie stretchnigu należy skupić się na rozluźnieniu wszystkich mięśni, powolnym oddychaniu i relaksie.
Domowe sposoby na obfite miesiączki
Domowe sposoby pozwolą poradzić sobie nie tylko z silnymi bólami menstruacyjnymi, ale i ze zbyt obfitymi krwawieniami. O takich mówimy, jeśli dziennie zużywa się więcej niż 10 tradycyjnych podpasek (6 o dużej chłonności), a do zmiany podpaski lub tamponu dochodzi częściej niż 2-3 godziny. W czasie obfitych miesiączek może dojść też do zabrudzenia bielizny. Przy obfitych miesiączkach warto wybrać się do ginekologa i ustalić, czy nie wynikają one z choroby. Domowe sposoby na obfite miesiączki to:
- Dobór odpowiednich środków higienicznych – najlepsze są podpaski oraz tampony o dużej chłonności; pozwoli to ograniczyć ryzyko zabrudzenia bielizny; dobrze jest też sięgać po podpaski starannie mocowane do bielizny, ze skrzydełkami oraz ze specjalną powłoką zatrzymującą wilgoć na zewnątrz; dobrze jest też stosować więcej niż jeden środek zabezpieczający, czyli podpaskę + tampon;
- Dieta – zaleca się spożywanie dużej ilości produktów zawierających żelazo lub też zażywanie suplementów diety; w diecie powinno znaleźć się przede wszystkim mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, zielone warzywa, buraki oraz orzechy; w czasie obfitych miesiączek dobrze jest też uzupełniać witaminy z grupy B oraz witaminę C.