Babka to bardzo pospolita roślina, występująca obficie w całej Polsce. Wszyscy znamy podłużne liście babki i jej charakterystyczne kłosowe kwiatostany z łąk, pól, ogrodów, a nawet miejskich trawników. Ta niewielka i niepozorna roślina kryje w sobie całe bogactwo substancji cennych dla naszego zdrowia i urody. Jej niezwykłe właściwości znane były już w starożytności. Pliniusz Starszy leczył nią aż 24 choroby. Surowcem leczniczym tej rośliny są jej długie, wąskie listki. Babka to prawdziwe bogactwo krzemu i cynku. Zawiera też lecznicze glikozydy, flawonoidy, garbniki, substancje śluzowe, pektyny oraz kwasy organiczne. Liście babki mają silne działanie bakterio i wirusobójcze.

Świeżym sokiem lub naparem z suszonych liści babki możemy, przemywać trudno gojące się rany, oparzenia, a nawet czyraki. Świeże, zmiażdżone listki są doskonałym panaceum na ukąszenia owadów. Szybko znika ból i obrzęk po ukąszeniu. Babka lancetowata to również, znany już przez nasze babcie, sposób na zapalenie spojówek i zmęczone oczy. Wystarczy słabym naparem z liści lub sokiem rozcieńczonym pół na pół z wodą przemywać oczy, a nie tylko minie stan zapalny, ale też oczy nabiorą zdrowego blasku i będą wypoczęte. Jest to ziółko wręcz stworzone dla osób mających problemy z układem pokarmowym. Babka jest doskonała przy nieżytach żołądka i jelit. Pomaga przy bezkwaśności i leczy lekkie biegunki. Płukankę z liści babki możesz też zastosować na bolące gardło. Szybko przyniesie ulgę.

Badania naukowe wykazały też anty nowotworowe działanie babki. Wodne wyciągi z liści babki pobudzają bowiem w organizmie, wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych, które chronią przed inwazją wirusów, więc pośrednio przed niektórymi rodzajami nowotworów, które wywoływane są przez wirusy onkogenne.

Za pomocą liści babki możemy, przeprowadzić kurację oczyszczającą krew z toksyn i dostarczającą organizmowi witamin i minerałów. Dzięki dużej zawartości soli krzemu i cynku babka lancetowata to nasz cenny sprzymierzeniec w dbaniu o urodę. Picie naparu z liści babki lub świeżego soku rozcieńczonego wodą, doskonale wpłynie na naszą skórę i sprawi, że włosy będą lśniące i przestaną wypadać. Znacząco wzmocnią się też paznokcie. Posiekane świeże liście możemy z powodzeniem, dodawać do sałatek czy koktajli. Sok z babki lancetowatej posłuży nam też, do zrobienia toniku do twarzy. Przemywając nim skórę codziennie rano, pozbędziesz się uciążliwych stanów zapalnych, trądziku, łuszczącej się skóry i wysypek alergicznych.

Warto bliżej zaprzyjaźnić się z tym sprzyjającym zdrowiu i urodzie ziółkiem. Suszone listki babki kupisz w aptece lub zielarni, a świeże bez problemu znajdziesz na łące. Pamiętaj, tylko aby zbierając listki tej rośliny wybrać miejsca z daleka od tras szybkiego ruchu czy zakładów przemysłowych. Najlepiej rozejrzyj się za tym cennym ziółkiem podczas weekendowej wycieczki na wieś, na łąkę czy do lasu.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here