Aparat do RTG, zdjęcie rentgenowskie, zdjęcie RTG, rentgen? To pojęcia, które każdy z nas słyszał przynajmniej raz w swoim życiu. Absolutnie nas to nie dziwi. W końcu aparaty do RTG są urządzeniami najczęściej wykorzystywanymi w naszym kraju (i nie tylko) do klasycznej diagnostyki obrazowej. Są stosowane w przypadku wielu różnych problemów zdrowotnych i wyróżniają się – na tle innych urządzeń diagnostycznych – ogromną uniwersalnością. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ich zastosowania, koniecznie zostańcie z nami do końca! Zapraszamy do dalszej lektury!
Badanie aparatem RTG – podstawa diagnostyki obrazowej
Wyobrażacie sobie współczesną medycynę bez jakichkolwiek rozwiązań umożliwiających obrazowe diagnozowanie pacjenta? My nie! To właśnie dzięki diagnostyce obrazowej lekarze są w stanie najszybciej jak to możliwe zdiagnozować, w jakim stanie jest pacjent, który przykładowo uległ wypadkowi samochodowemu lub leczy się na jakąkolwiek chorobę przewleką.
Dlaczego badanie aparatem RTG jest podstawą diagnostyki obrazowej? Odpowiedź jest prosta. To właśnie ono wykorzystywane jest na pierwszym froncie – od razu, gdy pacjent trafia do szpitala. Jego wykonanie jest zdecydowanie szybsze niż chociażby wykonanie tomografii komputerowej. Dodatkowo stosując mobilne aparaty RTG nie musimy przewozić pacjenta do pracowni rentgenowskiej. Badanie aparatem RTG tego typu można wykonać bezpośrednio na szpitalnej izbie przyjęć, co niesamowicie przyśpiesza diagnostykę.
Co skanujemy aparatami do RTG?
Przy pomocy aparatów do RTG i promieniowania rentgenowskiego, które one wykorzystują, skanujemy:
- kości,
- różnego rodzaju tkanki miękkie,
- naczynia krwionośne.
Gdzie znalazły zastosowanie aparaty do badania RTG?
Aparaty do RTG znajdziemy w prywatnych i publicznych szpitalach, przychodniach, klinikach, a także prywatnych gabinetach, np. ortodontycznych lub stomatologicznych. Mają one wiele różnych zastosowań. Ich skuteczność jest nieoceniona w diagnostyce urazów kostnych. Wykorzystywane są także podczas diagnostyki, a następnie:
- leczenia gruźlicy i innych chorób płuc,
- leczenia nowotworów płuc, nowotworów piersi i innych chorób onkologicznych,
- leczenia problemów w obrębie brzucha i układu pokarmowego,
- leczenia dentystycznego i stomatologicznego,
- leczenia problemów z drożnością żył i tętnic.
Co ciekawe i co być może wielu z Was zainteresuje, aparaty RTG znalazły także zastosowanie w klinikach weterynaryjnych, w których służą one do diagnostyki chorób naszych czworonogów: kotów, psów, królików i nie tylko.