Prostata

Prostata to popularne określenie gruczołu krokowego będącego jednym z narządów układu moczowo-płciowego mężczyzn. Określenia tego używa się zwłaszcza w kontekście nadmiernego rozrostu owego gruczołu, które może powodować trudności z oddawaniem moczu. Dla wielu mężczyzn problemy z prostatą oznaczają wiele wstydliwych dolegliwości, które mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlaczego tak się dzieje? Za co odpowiada prostata i dlaczego jej przerost jest tak kłopotliwy?

Jakie funkcje pełni prostata?

Znajdujący się tuż pod pęcherzem gruczoł krokowy określany mianem prostaty to bardzo istotny element układu rozrodczego każdego mężczyzny. Jest on odpowiedzialny za produkcję płynu wchodzącego w skład męskiego nasienia, który przedłuża żywotność plemników.

Przez większą część życia mężczyzny prostata w żaden sposób nie wpływa na dysfunkcje układu moczowo-płciowego. Problemy z nią zaczynają pojawiać się dopiero wtedy, kiedy zaburzeniu ulega gospodarka hormonalna na skutek naturalnych procesów starzenia organizmu, w okresie tzw. andropauzy. Spadek poziomu niektórych hormonów i zwiększenie innych sprawia, że nadmiernemu powiększeniu ulega właśnie prostata. Co to oznacza?

Przerost znajdującego się tuż pod pęcherzem gruczołu sprawia, że zaczyna ona naciskać zarówno na pęcherz, jak i cewkę moczową, utrudniając jej zaciskanie. W efekcie pacjent może mieć trudności z oddawaniem moczu. W miarę dalszego rozrostu prostaty problemy te mogą przybierać na sile, powodując utratę kontroli nad pęcherzem.

Kiedy prostata sprawia problemy…

Powolny rozrost prostaty początkowo może w ogóle nie wywoływać u pacjenta żadnych objawów. Z czasem może zacząć pojawiać się u niego uczucie pieczenia podczas oddawania moczu lub silne parcie na pęcherz pomimo jego opróżnienia. Charakterystycznym objawem problemów z prostatą jest też skąpomocz, czyli oddawanie niewielkich ilości moczu oraz częstomocz zmuszający do częstego oddawania moczu, także w nocy.

Wystąpienie któregokolwiek z wymienionych symptomów powinno skłonić mężczyznę do natychmiastowej konsultacji medycznej. Wcześnie podjęte leczenie może bowiem zahamować proces rozrostu gruczołu. W zdecydowanej większości przypadków u pacjentów, u których schorzenie przebiega w sposób łagodny, stosuje się tzw. leczenie zachowawcze polegające na obserwacji tempa zmian w obrębie prostaty i ewentualne wdrożenie farmakoterapii. U chorych, u których przerost prostaty jest znaczny, a dolegliwości z nim związane mocno nasilone, stosuje się leczenie operacyjne.

Zarówno w trakcie leczenia, jak i w okresie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym u pacjentów może dojść do utraty kontroli nad pęcherzem. Aby złagodzić skutki tej przykrej dolegliwości, warto szczególną uwagę poświęcić higienie intymnej, stosując specjalne produkty chłonne. Tego rodzaju artykuły przeznaczone dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu świetnie sprawdzają się na co dzień. Skutecznie chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, umożliwiają podejmowanie codziennych aktywności bez obaw i lęku przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here