Czysta skóra, pozbawiona niedoskonałości to marzenie wielu z nas. Często zdarza się jednak, że musimy walczyć z chorobami skóry, które skutecznie utrudniają nam życie. Przykładem nieestetycznie wyglądających tworów skórnych są zaskórniki, z którymi walka jest ciężka i długa. Istnieją jednak pewne metody, dzięki którym pozbycie się ich będzie znacznie prostsze. W jaki sposób walczyć z nieprzyjemnym problemem? Podpowiadamy.
Czym są zaskórniki?
Przyjęło się mówić, że zaskórniki znane również pod nazwą wągrów to po prostu trądzik. Warto zauważyć jednak, że są one widocznymi objawami tej choroby, ponieważ w dużej mierze dotyczą osób, które właśnie borykają się z trądzikiem pospolitym. Na skórze znajdują się niewielkie otwory, które nazywamy porami. To właśnie one odpowiedzialne są za odprowadzanie łoju oraz sebum. Złuszczający się naskórek, tworzy wraz z nimi hydrolipidową powierzchnie skóry. W momencie, gdy skóra jest zanieczyszczona, a dodatkowo produkuje ona zbyt dużo łoju, kanaliki mogą zatykać się, a efektem tego są właśnie czarne grudki powstające w środku, które wyglądają bardzo nieestetycznie.
Najczęściej zauważyć je możemy w strefie T, w której występuje najwięcej gruczołów łojowych. Dlatego też zaskórniki bardzo często występują na nosie, czole oraz brodzie. Nierzadko pojawiają się również na policzkach. Czynnikiem, który odpowiedzialny jest za powstawanie takiego problemu, jest nadprodukcja sebum, która przez zatkane pory nie ma możliwości ujścia na powierzchnię. Bardzo często to wszystko jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, choć zdarza się, że problem pojawia się również w trakcie trwania ciąży, miesiączkowania, czy złej diety, czyli spożywania ostrych oraz słodkich potraw.
Rodzaje zaskórników
Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z zaskórnikami, warto zdać sobie sprawę z tego, że istnieją ich dwa rodzaje. Pierwszym z nich są zaskórniki otwarte, które charakteryzują się czarnymi kropkami na skórze twarzy. Są one efektem zatkanych kanalików i występowania w nich zanieczyszczeń, które nie mogą znaleźć ujścia. Ciemny kolor powstaje w momencie, gdy utlenia się masa łojowo rogowa, a także wzrasta ilość bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie trądziku. Zaskórniki zamknięte to grudki jasne, które nie są widocznym gołym okiem. Możemy je dostrzec w momencie, gdy lekko napniemy skórę, bądź przy nieodpowiednio wykonanym makijażu. Usuwanie zaskórników tego rodzaju wymaga odpowiedniego czasu oraz cierpliwości, ponieważ po wdrożeniu odpowiednich kosmetyków, zanieczyszczenia nie znikną od razu.
Kosmetyki na zaskórniki
Na zaskórniki bardzo mocno poleca się produkty, które w składzie zawierają ceramidy. Ten istotny element wypełniający przestrzeń międzykomórkową potrafi doprowadzić do porządku nawet najbardziej wymagającą cerę, dzięki czemu zyskuje ona nawilżenie oraz prawidłową barierę ochronną, tak nazwą w przypadku cer najbardziej wymagających. Ceramidy w kosmetykach spełniają szereg funkcji, dzięki którym pozbycie się niechcianego problemu jest znacznie prostsze. Odpowiednie oczyszczanie twarzy to klucz do tego, aby móc cieszyć się zdrową i świetlistą cerą, która będzie pozbawiona wszelkich niedoskonałości.
Domowy sposób na zaskórniki
Kolejnym znanym sposobem na usunięcie zaskórników są tak zwane parówki, dzięki którym pory zostają otworzone, a usunięcie zanieczyszczeń staje się znacznie prostsze.
Warto mieć świadomość tego, że praca nad usunięciem zaskórników jest czasochłonna i często ciężka, ale możliwa do wykonania.