Antyperspiranty w sztyfcie – dlaczego działają?

0
359

Antyperspiranty przeszły długą drogę od czasów starożytnego Rzymu, kiedy to niezawodną metodą walki z pocącymi się pachami było smarowanie ich mieszanką octu i wody różanej. Obecnie dostępnych jest wiele opcji pozwalających utrzymać zapach i wilgoć na dystans, ale wiele osób nadal przysięga na sprawdzony antyperspirant w sztyfcie. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają te produkty.

Antyperspiranty a dezodoranty

Ważne jest, aby dokonać rozróżnienia między antyperspirantami, a dezodorantami. Dezodoranty jedynie maskują zapach potu za pomocą substancji zapachowych, natomiast antyperspiranty blokują gruczoły potowe, aby pot nigdy nie wydostał się na powierzchnię skóry. Jeśli szukasz produktu, który sprawi, że będziesz czuć się sucho i ładnie pachnieć, najlepszym rozwiązaniem będą antyperspiranty w sztyfcie.

Jak działają antyperspiranty?

Większość antyperspirantów dostępnych obecnie na rynku zawiera chlorek aluminium lub sole cyrkonu, które zatykają pory wydzielające pot. Po nałożeniu na skórę składniki te powodują tymczasowe podrażnienie, które skutkuje powstaniem korka żelowego. Korek ten nie tylko pomaga fizycznie zablokować wydostawanie się potu na powierzchnię skóry – ma on również działanie ściągające, które zmniejsza rozmiar gruczołów potowych, dzięki czemu z czasem produkują one mniej potu.

Roztwór soli w antyperspirantach jest zwykle połączony z innymi składnikami, takimi jak alkohol stearylowy i alkohol cetearylowy (znane również jako stearyniany), które działają jak emolienty łagodzące wszelkie podrażnienia spowodowane roztworem soli, a także z nośnikami, takimi jak glikol propylenowy lub olej mineralny, które pomagają równomiernie rozprowadzić składniki aktywne na skórze. Wiele antyperspirantów zawiera również substancje zapachowe, aby zamaskować zapach, który może być spowodowany przez bakterie wchodzące w interakcję z potem na powierzchni skóry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here