Borderline to jedna z najbardziej wymagających form zaburzeń osobowości. Dotknięte nią osoby funkcjonują w sposób chaotyczny i zmienny, popadając naprzemiennie w złe i dobre epizody. Jest to zaburzenie diagnozowane często w wieku młodzieńczym – na etapie życia nastolatka. Do postawienia trafnej diagnozy wymagana jest długoterminowa obserwacja oraz przeprowadzenie specjalistycznych testów. Poniżej przyglądamy się objawom borderline u osób młodych oraz podpowiadamy jakie są najbardziej skuteczne formy terapii.
Osobowość typu borderline – najważniejsze objawy u nastolatka
Zaburzenia określane jako osobowość typu borderline wymagają terapii od pierwszych chwil postawienia diagnozy. Jest to zaburzenie trudne do skategoryzowania, często diagnozowane mylnie na pierwszych etapach rozwoju. Wpływa ono w dużym stopniu na warunki życiowe i sposób funkcjonowania danej osoby. Często w terapię osób z borderline zaangażowani są jej najbliżsi – rodzina i przyjaciele.
Jak wyglądają objawy u nastolatków, u których zaburzenie dopiero się ujawnia? Przede wszystkim występują typowe dla przebiegu borderline wahania nastrojów, dające o sobie znać w życiu codziennym. Może orbitować pomiędzy zachowaniami agresywnymi, impulsywnymi i destrukcyjnymi, a zachowaniami konstruktywnymi, pozytywnymi i rozwijającymi. Oprócz częstej zmiany nastroju, nastolatkowie dotknięci borderline cierpią z powodu wybuchów emocjonalnych i rodzącego się poczucia niespełnienia. Mają też zazwyczaj obniżoną samoocenę i odczuwają wyraźną emocjonalną pustkę.
Ponadto nastolatkowie z borderline mają problemy z nawiązywaniem znajomości oraz wchodzeniem w głębsze relacje z innymi osobami. Mogą pod tym względem odczuwać silny lęk przed byciem odrzuconym lub samotnym. Jednocześnie w trakcie prób budowania relacji pojawia się często rozczarowanie własną osobą, skłaniające do rezygnacji z wysiłku.
Ponadto nastolatkowie z borderline mają bardzo „rozdmuchane” wewnętrzne życie emocjonalne, nad którym często nie mają kontroli. Nie są w stanie przewidywać ani kontrolować własnych zachowań i zmiennych nastrojów. Często odczuwane emocje to gniew, złość, smutek, frustracja, wrogość, agresja, niechęć, nienawiść, poczucie bycia skrzywdzonym. Stany te mogą intensyfikować się w trakcie kontaktów z innymi osobami, jak również podczas epizodów alienacji. W każdym wypadku mogą prowadzić do wystąpienia kryzysu tożsamości.
Formy terapii dla nastolatków z borderline
Terapia nastolatków z borderline powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Wszelkie niepokojące symptomy warto skonsultować z psycholog Warszawa. Diagnoza może rozpocząć się od przeprowadzenia wywiadu z samą leczoną osobą, jak i jej bliskimi, którzy w jej imieniu mogą poszukiwać specjalistycznej pomocy. Istotny jest zarówno udział w psychoterapii, jak i przyjmowanie specjalnych środków łagodzących występowanie negatywnych objawów.
Za najbardziej skuteczną uważa się terapię psychodynamiczną oraz terapię poznawczo-behawioralną. Pozytywnych rezultatów dostarczają także formy terapii dialektyczno-behawioralnej, terapia poznawcza, terapia opierająca się na mentalizacji lub skoncentrowana na schematach. Do najczęściej stosowanych leków należą antydepresanty, stabilizatory nastroju, leki przeciwpsychotyczne.