Zalecenia dotyczące profilaktyki żylaków w ciepłe dni

Żylaki to powszechny problem, dotyka on wiele osób. Szacuje się, że może się z nim borykać nawet połowa dorosłej populacji. Nasila się on zwłaszcza w okresie letnim. Ciepłe dni sprzyjają bowiem rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i zwiększeniu ciśnienia w żyłach, co może prowadzić do wystąpienia żylaków. Jednak istnieją sposoby, aby chronić nogi przed szkodliwymi czynnikami i zapobiegać powstawaniu żylaków.

Ogólne wskazania profilaktyczne

Pierwszym zaleceniem jest unikanie długiego stania i siedzenia w jednej pozycji. W przypadku pracy wymagającej długiego siedzenia należy co godzinę wstać i poruszać się. W trakcie długiego stania zaleca się zmianę pozycji co jakiś czas oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie łydek i ud.

Kolejnym punktem w profilaktyce żylaków jest stosowanie właściwej odzieży. Należy unikać zbyt ciasnych ubrań oraz obuwia na wysokim obcasie, które utrudniają krążenie krwi. Lepiej wybierać luźne, przewiewne i lekkie ubrania oraz obuwie na niskim lub średnim obcasie. Okres letni to pora wysokich temperatur, wtedy pajączki na nogach mogą szczególnie doskwierać, ciepło powoduje zwiększenie dolegliwości związanych z żylakami. Analogicznie też w prewencji przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) zaleca się unikania gorących kąpieli. Zamiast gorących kąpieli zaleca się polewać nogi naprzemiennie – raz ciepłą (nie gorącą), raz chłodną (nie zimną) wodą. Usprawnia to krążenie i dobrze wpływa na dolegliwości żylaków.

Opalanie, wbrew temu co można by sądzić, bynajmniej nie jest korzystne dla naszych naczyniek. Rozgrzewające je słońce powoduje rozkurcz żył i zastój krwi. Po wakacjach spędzonych na słonecznej plaży dolegliwości naszych pajączków mogą się powiększyć. Jeśli lubimy się opalać to róbmy to raczej w ruchu, nie biernie wylegując się na słońcu.

Pomocne preparaty

W walce z żylakami ważną rolę odgrywają także preparaty o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych oraz przeciwobrzękowych. Ich stosowanie może pomóc w łagodzeniu objawów żylaków, takich jak obrzęki i uczucie ciężkości nóg.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na żel z heparyną na żylaki, będzie on tu dobrym wyborem. W walce z żylakami jest on jednym z najczęściej stosowanych preparatów. Heparyna działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, poprawiając krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. Stosowanie żelu z heparyną pomaga w łagodzeniu objawów żylaków, takich jak obrzęki i uczucie ciężkości nóg, należy jednak pamiętać, że żel z heparyną powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać stosowania go na uszkodzoną skórę lub w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych. Przed rozpoczęciem stosowania żelu z heparyną należy również przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, aby poznać zalecenia dotyczące częstotliwości i ilości dawkowania oraz sposobu aplikacji.

Preparaty przeciwzakrzepowe zawierają substancje, które zmniejszają ryzyko powstawania skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Przeciwobrzękowe preparaty zawierają substancje, które pomagają w redukcji obrzęków. Często stosowane są kremy i żele zawierające heparynę, która działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, poprawiając krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. Preparaty te należy stosować bezpośrednio na skórę, w miejscach, gdzie występują obrzęki.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie preparatów przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych i przeciwobrzękowych powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Należy unikać stosowania tych preparatów na własną rękę, ponieważ mogą one powodować skutki uboczne i interakcje z innymi lekami.

Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia

Oprócz stosowania preparatów przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych i przeciwobrzękowych, istotne znaczenie dla profilaktyki żylaków ma również odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Dieta bogata w owoce, warzywa, ryby oraz produkty z pełnego ziarna może pomóc w poprawie kondycji naczyń krwionośnych i zmniejszeniu ryzyka powstawania żylaków. Aktywność fizyczna, zwłaszcza regularne ćwiczenia, również może pozytywnie wpływać na kondycję naczyń krwionośnych. W czasie upałów warto unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, a także ograniczać palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ te czynniki zwiększają ryzyko powstawania żylaków.

Rekomendacje

  1. Krzpiet, Maść z heparyną – właściwości, wskazania, skutki uboczne, https://www.medonet.pl/zdrowie,masc-z-heparyna—wlasciwosci–wskazania–skutki-uboczne,artykul,1735165.html
  2. Szafarowska, Profilaktyka żylaków kończyn dolnych, https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-zylakow-konczyn-dolnych
  3. Żuchowska, Heparyna – działanie, stosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, https://wylecz.to/leki-i-suplementy/czystek-dla-dzieci-wlasciwosci-zastosowanie-dawkowanie-ziela-czystka-u-dzieci/
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here