Kamień nazębny jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Przybiera on formę osadu, który gromadzi się na zębach. W przypadku, gdy osadu jest bardzo dużo i nie jest on usunięty, dochodzi do procesu zwapnienia i wytworzenia kamienia nazębnego. Powoduje on, że zęby przybierają nieestetyczny żółtawy odcień. Należy pamiętać, że kamień nazębny jest nie tylko problemem kosmetycznym, ale stwarza też niebezpieczeństwo dla szkliwa zębów oraz dziąseł. Stąd te kamienia nazębnego trzeba pozbyć się jak najszybciej – jak to zrobić?

Najprostszym sposobem pozbycia się kamienia nazębnego jest przeprowadzenie zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Pozwala to na dokładnie wyczyszczenie zębów z osadu. Warto jednak wiedzieć, że kamienia nazębnego można pozbyć się i domowymi sposobami.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest zwapniałą płytką nazębną. Powstaje ona na skutek niedokładnego usunięcia osadu zgromadzonego na powierzchni zębów. Zwapniała płytka nazębna powstaje z resztek pokarmów i martwych komórek błony śluzowej jamy ustnej. Kamień nazębny zazwyczaj rozwija się przez niewłaściwą higienę jamy ustnej lub jej brak. Jako przyczyny żółtego nalotu podaje się też picie dużych ilości kawy, czarnej herbaty, palenie tytoniu, spożywanie cukrów prostych i tłuszczów. Osady, które powstają w wyniku jedzenia i picia powinno się usuwać codziennie szczotkowaniem, nitkowaniem oraz płukaniem jamy ustnej. Jeśli w wyniku tych zabiegów płytka nie zostanie całkowicie usunięta, to dochodzi do jej mineralizacji i stwardnienia, a po czasie powstania kamienia nazębnego. Tworzy się od nad i pod dziąsłami. Poznać go można po żółtym lub brązowym zabarwieniu.

Konsekwencje kamienia nazębnego

Kamień nazębny powoduje, że nasze uzębienie wygląda nieatrakcyjnie i mało estetycznie. W wyniku tego rzadziej się uśmiechamy i pokazujemy zęby. Trzeba jednak pamiętać, że kamień nazębny jest również groźny dla naszego zdrowia. Może on stanowić niemałe zagrożenie dla uzębienia. Na zwapniałej płytce nazębnej zamieszkują bakterie, które produkują kwasy prowadzące do uszkodzenia i demineralizacji szkliwa. W efekcie może dojść do rozwoju próchnicy, choroby dziąseł i przyzębia np. zapalenia dziąseł czy paradontozy. Efektami tych chorób w skrajnym przypadków jest nawet przedwczesna utrata zębów.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Kamień nazębny najlepiej i najbezpieczniej jest uniknąć w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jednak nie jest go dużo, warto na początek spróbować domowych sposobów. Jakie one są?

  • Ocet jabłkowy – pomaga on wzmocnić zęby oraz wykazuje działanie przeciwpróchnicze i zwalczające kamień nazębny; ocet jabłkowy działa również odkażająco i chroni przed chorobami dziąseł; należy stosować go raz w tygodniu poprzez skropienie nim szczoteczki do zębów (starczą 3 krople);
  • Soda oczyszczona – połączona ze szczyptą soli pozwoli pozbyć się kamienia nazębnego; z sody, soli i oleju słonecznikowego wykonuje się płukanki do jamy ustnej. Oprócz tego, że mikstura usunie kamień nazębny, pomoże również przy zakażeniach i stanach zapalnych jamy ustnej. Preparat można stosować codziennie;
  • Szałwia – na kamień nazębny polecana jest również napar z szałwii, którym płuka się usta przez ok. 4 minuty; aby kuracja zadziałała, to należy stosować ją co najmniej przez tydzień;
  • Węgiel aktywny – pomaga w usuwaniu pozostałości jedzenia i neutralizuje bakterie bytujące w jamie ustnej; węgiel do zwalczania kamienia nazębnego powinien być pochodzenia naturalnego; miksturę sporządza się z jednej kapsułki węgla i 30 ml wody; należy nanieść ją na szczoteczkę i dokładnie wyczyścić nią zęby; papkę zostawia się na zębach 3-5 minut, a potem spłukuje; pastę z węgla aktywnego można stosować 2-3 razy w tygodniu.

Specjalistyczne zabiegi usuwające kamień nazębny

Kiedy domowe metody usunięcia kamienia nazębnego zawiodą, to warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. Są one wykonywane w gabinecie dentystycznym. Najczęściej kamień nazębny usuwa się za pomocą skalingu i piaskowania. Dobór zabiegu leży po stronie lekarza i uzależniony jest od lokalizacji kamienia nazębnego. Dentysta może zastosować np.:

  • Skaling naddziąsłowy, który pozwala usunąć kamień z powierzchni korony zęba;
  • Skaling poddziąsłowy, który pozwala na usunięcie kamienia pod powierzchnią dziąsła.

Skuteczna metoda pozbycia się kamienia nazębnego jest również piaskowanie. Zabieg trwa 30 minut i wykonywany jest urządzeniem o nazwie piaskarka. W czasie piaskowania na zębach rozpala się specjalny piasek dentystyczny, który usuwa zwapniałą płytę nawet w trudno dostępnych miejscach np. przestrzeniach międzyzębowe. Piaskowanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Efektem jest nie tylko usunięcie kamienia, ale i usunięcie przebarwień. Do 48 godzin po piaskowaniu trzeba unikać kawy, herbaty, wina, tytoniu, kolorowych napojów i barwiących produktów. Po zabiegu najlepiej wykonać jest fluoryzację, która wzmocni szkliwo i zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy.

Profilaktyka kamienia nazębnego

Profilaktyka kamienia nazębnego to regularna, codzienna higiena jamy ustnej. Obowiązkowe jest szczotkowanie zębów, ich nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku i jeśli jest to możliwe płukać jamę ustną. W prewencji kamienia nazębnego zaleca się stosowanie elektronicznej szczoteczki sonicznej, która dokładnie czyści uzębienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here