Sok z brzozy znany jest w medycynie naturalnej od bardzo dawna. Stosuje się go jako lek przeciwnowotworowy, preparat na złagodzenie bólów reumatycznych czy objawów choroby wrzodowej. Sok przygotowuje się z pnia brzozy, a także z liści i pąków drzewa. Nie ma wątpliwości, że jest on skarbnicą witamin i minerałów. Nie każdy jednak może skorzystać z prozdrowotnych właściwości soku z brzozy. Zobacz, jakie są przeciwwskazania oraz poznaj dokładną listę leczniczych właściwości soku z brzozy.

Sok z brzozy – co trzeba o nim wiedzieć?

Sok z brzozy znany jest w medycynie ludowej również pod nazwą brzowina lub oskoła. Zbiera się go w okresie wczesnej wiosny, na przełomie marca i kwietnia. Pić go można jednak o każdej porze roku. Najwcześniejszy jest ten pozyskiwany z pnia brzozy, ponieważ zawiera najwięcej witamin i soli mineralnych. Trzeba jednak pamiętać, że lecznicze właściwości ma również sok z liści brzozy czy dojrzewających pąków.

Właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy ma wiele właściwości leczniczych, jednak nie każdy chce z nich skorzystać. Wynika to przede wszystkim z tego, że oskła ma dość specyficzny, cierpki smak. Aby go osłodzić, sok z brzozy często pije się z sokiem z malin lub miodem. Bez względu jednak na dodatki sok z brzozy zachowuje swoje prozdrowotne właściwości. Wśród tych wymienia się przede wszystkim pozytywne działanie na funkcjonowanie całego organizmu. Jest to możliwe dzięki temu, że w soku z brzozy znajduje się wiele ważnych minerałów i mikroelementów. W oskole znajdziemy m.in. duże pokłady witaminy C, wapń, żelazo oraz magnez.

Jak i kiedy stosować sok z brzozy?

Sok z brzozy można stosować zarówno jako napój do picia, jak i robić z niego okłady czy tonik do przemywania ran. Warto również wykorzystywać go jako preparaty kosmetyczny w formie płukanek do włosów. Dzięki niemu czupryna będzie bardziej puszysta włosy odżywione i nienarażone na wypadanie.

Spożywanie soku z brzozy polecane jest również osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości i schorzenia. Regularnie pity sok z brzozy będzie łagodził objawy choroby i wzmacniał organizm. Choroby, przy których warto pić sok z brzozy to:

  • Dolegliwości nerek i układu moczowego – sok z brzozy dzięki swoim właściwościom poprawia pracę nerek oraz pomaga wypłukiwać znajdujące się w nich złogi, które blokują przewody moczowe; wskazuje się również, że sok z brzozy działa zapobiegawczo na powstawanie kamieni moczowych;
  • Grypa –  jedną z właściwości soku z brzozy jest podnoszenie ogólnej odporności organizmu; dzięki temu pomaga on w walce z grypą i przeziębieniem; regularne spożywanie soku z brzozy podnosi poziom energii i daje organizmowi siłę do walki z infekcjami;
  • Anemia – osobom cierpiącym na niedokrwistość zalecane jest wypijanie co nie mniej szklanki soku z brzozy dziennie; taka dawka ma uzupełnić brakujące w organizmie minerały, który w soku znajduje się całe mnóstwo;
  • Choroby serca – dzięki zawartości przeciwutleniaczy sok z brzozy jest również remedium na choroby sercowe; wspomaga on funkcjonowanie układu krwionośnego zapobiegać zakrzepicy i schorzeniami niedokrwiennym.

Oprócz wspomagania leczenia niektórych chorób sok z brzozy od dawna uważany jest za preparat wspomagający profilaktykę przeciwnowotworową. Przede wszystkim mówi się, że zapobiega on występowaniu raka płuc.

Jak pić sok z brzozy?

W przypadku osób chorych lub cierpiących na wyżej wymienione dolegliwości sok z brzozy najlepiej jest pić 3 razy dziennie. Jedna dawka powinna obejmować ćwierć szklanki płynu. Kuracja sokiem z brzozy powinna trwać ok. 3 tygodnie, wtedy to można zauważyć pierwsze efekty. Sok z brzozy pije się na zimno. Koniecznie trzeba unikać jego podgrzewania, ponieważ prowadzi to do utraty przez napar cennych właściwości prozdrowotnych. W czasie kuracji sokiem z brzozy należy także ograniczyć spożywanie alkoholu, herbaty, kawy, czekolady, szpinaki, szczawiu, mięsa i wędliny.

Sok z brzozy – jak go pozyskać?

Samodzielne pozyskanie soku z brzozy nie jest łatwe, jednak bez problemu można go kupić w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością. Gotowy produkt ma takie same właściwości jak ten pozyskany własnoręcznie. Zakupiony sok należy przechowywać w szklanej butelce i spożywać do 4 dni od otwarcia. W przypadku, gdy ma on być przechowywany dłużej konieczne jest dodanie do niego odrobiny spirytusu, który go konserwuje i wzmocni przyswajalność składników mineralnych. Cena za 1 litr soku z brzozy to ok. 12 złotych. W sklepach można też znaleźć tańsze odpowiedniki, ale należy mieć świadomość, że zazwyczaj sok rozmoczony jest wtedy wodą i sokiem z cytryny.

Jak samodzielnie pozyskać sok z brzozy?

Sok z brzozy pozyskuje się w okresie wiosennym, kiedy to drzewa budzą się do życia. Do pozyskania drogocennego soku wykorzystuje się kilkuletnie drzewa o grubych gałęziach. Należy nakłuć korę i poczekać aż ukaże się kropelka. Jeśli taka się pojawi, jest to oznaką, że z drzewa można pozyskać sok. W kolejnym kroku wywierca się drzewie niewielki otwór i wkłada do niego rurkę. Przez nią sok będzie wyciekał do naczynia. Pozyskanie soku jest czasochłonne, może trwać nawet 2 dni. Po tym, jak drzewo odda sok, otwór zatyka się kółkiem i smaruje pasą lecznicą. Ma to na celu zapobiec niszczeniu kory.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here