Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czym tak właściwie jest kaszel? Zdarza się nam czasami kaszlnąć w ciągu dnia i nie zastanawiamy się nawet co jest tego przyczyną. Dzisiaj przekonamy się czym jest i jakie się przyczyny tego schodzenia lub odruchu fizjologicznego. Przedstawimy również domowe sposoby na leczenie kaszlu. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kaszel-przyczyny-i-leczenie-kaszlu-kaszel-suchy-i-mokry/
Kaszel – czym jest?
Kaszel jest to nic innego jak fizjologiczny odruch organizmu, który ostatecznie ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z ciał obcych oraz zalegającej wydzieliny. Jego czynnikami sprawczymi mogą być czynniki mechaniczne- pary, pyły i dym tytoniowy, czynniki termiczne, chemiczne oraz zakaźne. Tak naprawdę kaszel jest też wyrazem prawidłowego działania układu śluzowo-rzęskowego; fizjologicznie występuje z częstością 10 razy na dobę. Jednak może być on też symptomem schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych.
Kaszel suchy – czyli jaki?
Kaszel suchy pojawia się przy przesuszeniu błon śluzowych gardła. Sprzyjają mu czynniki takie jak przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, a także palenie papierosów. Suchość w gardle oraz towarzyszący jej suchy kaszel dotyka również osób cierpiących na cukrzycę, niektóre osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub stosujące leki antyhistaminowe, moczopędne lub psychotropowe.
Suchy kaszel trwa naprawdę bardzo uciążliwy. Najczęściej towarzyszy on początkowemu okresowi choroby. Może być również objawem alergii, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, objawem choroby zatok, wyrazem podrażnienia dróg oddechowych rozmaitymi czynnikami lub nadwrażliwością błon śluzowych oskrzeli po przebytej infekcji. Kiedy kaszel suchy towarzyszy wysiłkowi fizycznemu, może być on manifestacją schorzeń układu sercowo-naczyniowego to znaczy wydajności mięśnia sercowego.
Jak poradzić sobie z kaszlem w suchym?
W takim przypadku warto sięgnąć po domowe metody. Naturalne metody takie jak – syrop z cebuli, Mleko z czosnkiem, oliwa z cytryną napar z siemienia lnianego, płukanka z szałwii oraz preparaty z tymiankiem i podbiałem są idealnym rozwiązaniem. I głównym zadaniem jest nawilżenie błon śluzowych, dzięki czemu duża zawartość substancji czynnych wspomaga walkę z infekcję. Wpływają one łagodzące na objawy suchego kaszlu. Domową metodą przeciwnych które warto stosować jest również picie dużych ilości płynów, nawilżanie powietrza oraz utrzymywanie temperatury pomieszczenia w zakresie od 18 do 20 stopni. Ukojenie przynoszą również inhalacje olejkami: eukaliptusowym, lawendowym, sosnowym, sandałowym, geranium.
Zobacz też: http://www.pracowniapiekna.pl/skad-bierze-sie-zapalenie-oskrzeli-u-dziecka-przyczyny-objawy-leczenie/