Moda na męskie brody sprawiła, że w sklepach nastąpił prawdziwy wysyp kosmetyków do pielęgnacji męskiego zarostu. Jednym z nich jest olejek do brody. Jego producenci zachwalają działania preparatu i rekomendują jego systematyczne stosowanie. Czy jednak olejki do brody faktycznie działają? Po jaki kosmetyk do męskiego zarostu sięgnąć, aby był on skuteczny? Odpowiedzi na te pytania poszukuje wielu panów. Poznaj najważniejsze fakty o olejkach do brody.
Olejek do brody uważany jest za podstawowy kosmetyk każdego brodacza. Jego stosowanie rekomendowane jest bez względu na długość zarostu. Popularność tego kosmetyku sprawiała, że w sklepach można spotkać olejki różnych marek, o różnym składzie i działaniu. Nie ułatwia to wyboru brodaczom.
Po co stosować olejek do brody?
Pielęgnacja zarostu to obowiązek każdego brodacza. Dzięki temu zarost będzie wyglądać atrakcyjnie i schludnie. Co do zasady do pielęgnacji można używać tylko wody i mydła, ale olejek do brody to dodatkowa ochrona. Przede wszystkim kosmetyk ten polecany jest, gdy broda i skóra pod nią jest sucha, kiedy się z niej sypie, skóra swędzi i kłuje, nieświeżo pachnie lub nie chce się układać. Dzięki składnikom zawartym w olejkach do brody te problemy można wyeliminować. Na rynku znaleźć można wiele olejków do brody. W większość różnią się one nie tyle składem, co zapachem.
Skład olejków do brody
Skład olejków do brody to przede wszystkim różnego rodzaju oleje. Większość kosmetyków w swoim składzie posiada tylko naturalne elementy. Niemal w każdym olejku do brody znajdziemy olejek eteryczny, który nadaje mu określony zapach. Oprócz tego na liście składników znajduje się olej z migdałów bogaty w witaminy A, B, C, D i E, które mają nawilżyć skórę i brodę, witaminę E, olej arganowy, olej jojoba z witaminą F, olej z pestek winogron, olej z pestek moreli, olej kokosowy i rycynowy, olej sojowy, konopny, krokoszowy i ryżowy. Oleje te szybko się wchłaniają i pozostawiają brodę nawilżoną, odżywioną oraz błyszczącą. Każdy z zastosowanych olejów ma inne zastosowanie, ale ich działanie jest pozytywne i dla skóry, i dla włosów.
Zaleca się, aby do codziennej pielęgnacji nie stosować olejków do brody zawierających parabeny, SLSy i silikony. Są to sztuczne konserwanty i niezwykle silne myjące środki, które mogą wywoływać podrażnienia i uczulenia.
Zapach olejków do brody
Olejki do brody wyróżniają się pięknymi zapachami. Za woń kosmetyku odpowiadają zawarte w nich olejki eteryczne, które wytwarzane są na zasadzie destylacji parowej roślin. Olejki estetyczne występują we wszystkich olejach do brody. Zapachy olejków do brody to owocowe, cytrusowe, kwiatowe, drzewne. Ich zapachy są dostosowane do upodobań mężczyzn.
Jak stosować olejek do brody?
Stosowanie olejku do brody jest dziecinnie proste. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez energicznie wcieranie kosmetyku w brodę. Na zarost wystarczy nanieść tylko kilka kropel preparatu przy pielęgnacji brody, należy zadbać, aby zarost był czysty i suchy. Olejek należy również wcierać na tyle mocno, aby dostał do skóry pod zarostem. Ona również powinna skorzystać z dobroczynnego działania olejku do brody. Kosmetyk może być stosowany równocześnie w wodą kolońską, kremem do golenia czy balsamem na bazie wosku pszczelego.
Pielęgnacja zarostu olejkiem do brody
Olejek do brody najlepiej jest stosować codziennie, nie jest to jednak obowiązek. Jedno jest pewne, efekty używania preparatu widać już po pierwszym razem. Regularnie nakładanie olejku do brody da natomiast długotrwałe efekty i pozwoli kompleksowo zadbać o zarost. Rekomenduje się, aby po specyfik obowiązkowo sięgać, kiedy na zewnątrz panują wysokie lub niskie temperatury. Warto pamiętać, że zarówno promieniowanie UV, jak i mróz niekorzystnie wpływają na kondycję zarostu. Olejek do brody pozwala chronić go przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Jak działają olejki do brody?
Działanie olejków do brody jest wszechstronne. Pozwalają one kompleksowo zadbać o wygląd zarostu. Jako podstawowe właściwości olejków do brody wymienia się:
- Nawilżanie włosów – zarost na twarzy ma tendencję do wysuszania się i łamania; tendencja ta nasila się, jeśli zarost wystawiany jest na niekorzystne warunki zewnętrzne często myte czy nieodpowiednio pielęgnowane; dzięki olejowi ze słodkich migdałów olejek do brody zmiękcza i nawilża wysuszony zarost;
- Nawilżenie skóry – brodacze często borykają się z suchą i swędząca skóra pod zarostem; olejek z naturalnych składników pozwala wyeliminować ten problem; jest to możliwe dzięki zawartemu w olejku do brody olejkowi jojoba, który pozytywnie wpływa na skórę, nawilżając ją i zmniejszając swędzenie;
- Męski zapach – broda nie zawsze ładnie pachnie; jest to spowodowane pochłanianiem przez włosy potu, zapachów jedzenia i innych woni otoczenie; zapachowe olejki do brody mają zabezpieczyć ją przed przenikaniem nieprzyjemnych zapachów, a jednocześnie nadają jej przyjemną, męską woń.
Regularne stosowanie olejku do brody to lśniący, nawilżony i atrakcyjny zarost. Grzywa jest miękka, przyjemna w dotyku i łatwo się układa.