Jednym z bardziej znanych i popularnych olejków eterycznych jest ten eukaliptusowy. Słynie on ze swoich prozdrowotnych właściwości. Olejek eukaliptusowy stosuje się przy aromaterapii, w medycynie oraz kosmetyce. Pozytywnie działa on na urodę, a także pozwala leczyć wiele schorzeń. Stosowany jest zarówno w terapii, jak i przy rekonwalescencji. Olejek eukaliptusowy to także substancja pozytywnie wpływająca na samopoczucie oraz uzupełniające zapasy energii. Zobacz, czy i kiedy warto stosować olejek eukaliptusowy.

Olejek eukaliptusowy wytwarzany jest z tropikalnego drzewa – eukaliptusa. Jego medyczne właściwości znane są już od wieków. Eukaliptusa wykorzystywali już aborygeni. Pomagał on im zwalczać stany zapalne organizmu oraz gorączkę. Dziś olejek z eukaliptusa ma szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Jest on produktem łatwo dostępnym i niedrogim.

Skład olejku eukaliptusowego

Podstawowym składnikiem olejku eukaliptusowego jest eukaliptol (cyneol). Jest to związek chemiczny z grupy terpenów. Działa on antybakteryjnie, a także ułatwia wykrztuszanie. Olejek eukaliptusowy zawiera w sobie również seskwiterpeny, wykazuje działanie przeciwzapalne. Skład ten sprawia, że olejek eukaliptusowym można stosować przy zwalczaniu infekcji i zakażeń. Wykazuje się, że działa on oczyszczająco, dezynfekująco, odkażająco, rozkurczowo, a także pomaga w wydzielaniu wydzieliny. Rozcieńczony można nakładać na rany, skaleczenia i podrażnienia – skróci on okres ich gojenie, ukoi ból oraz łagodzi. Skład olejku eukaliptusowego zabezpiecza również przed rozwojem zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

Medycyna olejek eukaliptusowy stosuje przede wszystkim do leczenia chorób górnych dróg oddechowego. Świetnie sprawdza się on w leczeniu kataru, zapalenia zatok, kaszlu, bólu gardła. Przy takich schorzeniach zazwyczaj zaleca się inhalacje olejkiem eukaliptusowym (kilka jego kropel dodaje się do wrzącej wody). Inhalacje mają za zadanie ułatwić oddychanie, działać antybakteryjnie i antyobrzękowo, ułatwić przełkanie i zredukować ból. Inhalacje olejkiem eukaliptusowym do doskonały sposób na radzenie sobie z przeziębieniem u dzieci.

Inne zastosowanie olejku eukaliptusowego w medycynie to pomoc w łagodzeniu objawów astmy i zapalenia oskrzeli, leczenie owrzodzeń, oparzeń i ran. Olejek znajdziemy też w produktach i preparatach dentystycznych, środkach na komary, pchły i inne insekty oraz olejkach do masażu.

Olejek eukaliptusowy w leczeniu zatok

Jednym z głównych zastosowań olejku eukaliptusowego jest leczenie chronicznego zapalenia zatok. Jego regularne stosowanie ma łagodzić stan przekrwionej i nadwyrężonej śluzówki oraz zapobiegać rozwojowi bakterii i wirusów. Olejek eukaliptusowy na zatoki stosuje się w formie tradycyjnych inhalacji, a także płukanek. U większości chorych zabiegi te przynoszą znaczną ulgę i to w bardzo krótkim czasie.

Olejek eukaliptusowy w kosmetyce

Po olejek eukaliptusowy również chętnie jak medycyna sięga kosmetyka. Wykorzystuje go ona do leczenia schorzeń skórnych, głównie trądziku i łuszczycy. Olejek znakomicie oczyszcza powierzchnię naskórka i minimalizuje rozwijanie się stanów zapalnych oraz zakażeń. Olejek eukaliptusowy można znaleźć w składzie wielu kosmetyków. Mają one właściwości regeneracyjne, dodają świeżości i przynoszą ulgę. Kosmetyki z olejkiem eukaliptusowym pięknie pachną, przez to też chętnie po nie sięgamy.

Olejek eukaliptusowy w aromaterapii

Piękny zapach olejku eukaliptusowego pozwala na wykorzystywanie go w aromaterapii. Jego zapach polepsza samopoczucie, dodaje energii, pobudza, eliminuje uczucie wyczepiania, redukuje stres i minimalizuje napięciowe bóle głowy. Olejek eukaliptusowy w aromaterapii stosuje się nie tylko u osób zdrowych, ale i tych cierpiących na depresję. Warto wiedzieć, że aromaterapia z pomocą olejku z eukaliptusa prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co do ciała dociera większa ilości tlenu. Ma to bezpośrednie przełożenie na poprawę koncentracji, sprawności intelektualnej i pamięci.

Sposób użycia olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy może być wykorzystywania różne sposoby. Najczęściej stosuje się go w czystej postaci. Kilka kropel olejku wystarczy zmieszać z wodą, aby stworzyć napar do inhalacji oraz płukanek gardła i jamy ustnej. Olejek eukaliptusowy w połączeniu z oliwą z oliwek to natomiast mieszanka, którą można użyć do odprężających masaży. Olejek eukaliptusowy można również dodawać do kąpieli, kremu do twarzy czy balsamu do ciała. Olejek mieszać można z innymi olejkami, tworząc pięknie pachnące mieszanki. Warto zaznaczyć, że olejek eukaliptusowy mogą zostawać zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży. Preparaty należy szukać w aptekach, sklepach zielarskich lub drogeriach z naturalnymi kosmetykami. W tradycyjnych drogeriach kupimy natomiast mydła, detergenty, środki czystości, odświeżacze powietrza, kremy, balsamy i dezodoranty z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Często łączony jest on z olejkami eterycznymi z tymianku, rozmarynu, majeranku, lawendy, cedru i kadzidła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here