Nietrzymanie moczu po prostatektomii

Nietrzymanie moczu po prostatektomii, czyli po laparoskopowym leczeniu raka prostaty, to problem, z którym boryka się wcale niemały odsetek mężczyzn. Nadal jest to problem wstydliwy i powodujący rezygnowanie z życia towarzyskiego i pracy zawodowej, a przynajmniej ograniczenie tych aktywności. Mężczyźni nie przyznają się głośno do trapiącej ich dolegliwości i nie szukają metod pomocy. A niesłusznie, bo problemowi nietrzymania moczu u mężczyzn można łatwo i skutecznie zaradzić.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy nawet co czwartego mężczyznę po czterdziestce. Nie w każdym przypadku jest to nietrzymanie moczu po prostatektomii, przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to, podobnie jak w przypadku kobiet, zapalenie pęcherza, które powoduje naglącą potrzebę oddania moczu, pozostawiając bardzo niewiele czasu na skorzystanie z toalety. W tym przypadku przyczyną nietrzymania moczu jest nadmiernie reaktywny i wrażliwy pęcherz.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn to zaś skutek osłabienia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla, które odpowiedzialne są za możliwość zaciskania cewki moczowej, tak by zapobiec mimowolnemu wyciekaniu moczu.

Problem nietrzymania moczu częściej dotyczy mężczyzn o zbyt dużej wadze. Jego przyczyną może być też przyjmowanie leków moczopędnych, nasennych i rozluźniających mięśnie oraz spożywanie nadmiernej ilości kawy i napojów zawierających alkohol, w tym piwa.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii to wynik operacyjnego usunięcia gruczołu krokowego, czyli prostaty. Konsekwencją zabiegu laparoskopowego jest wówczas właśnie problem z mimowolnym popuszczaniem moczu i mikcją.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii – co można zrobić?

Kiedy pojawia się problem nietrzymania moczu u mężczyzny, powinien on jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a jeszcze lepiej do lekarza urologa. Pozwoli to postawić dokładną diagnozę dotyczącą przyczyny i wdrożyć leczenie.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii opanować można za pomocą leków podawanych doustnie. Lekarz może też zlecić leczenie chirurgiczne. Daje ono dobre efekty, nie należy zatem zwlekać z podjęciem decyzji. Doraźnie warto ograniczyć ilość spożywanych napojów moczopędnych (kawy, alkoholu) i stosować zdrową dietę.

Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie jest zastosowanie produktów TENA przeznaczonych dla mężczyzn. Pomocne będą zwłaszcza wkładki anatomiczne TENA Men. Mają one czarny kolor i są dopasowane do męskiej anatomii, co sprawia, że są właściwie niewidoczne pod bielizną. Skutecznie chronią skórę okolic intymnych przed kontaktem z moczem oraz niwelują przykry zapach. Podobną funkcję spełnią wkładki TENA Men Light, Medium lub Super. Wybór produktu zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Przy cięższym nietrzymaniu moczu zalecane są majtki chłonne TENA Men Pants. Podobnie jak wkładki TENA Men Pants zapewniają dyskretną ochronę przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Ich zastosowanie sprawi, że nie trzeba rezygnować z żadnych dotychczasowych aktywności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here