Napoje roślinne do kawy – 10 propozycji

0
518

Kawa bez mleka? Czasami okazuje się, że organizm nie toleruje laktozy lub pojawiają się inne alergie, często pokarmowe które wykluczają nabiał z diety. Jest sposób, aby nie musieć unikać dodatku mlecznego – napoje roślinne! Dzięki nim kawa będzie znowu pyszna, ciało nie ucierpi, a smakosz będziesz się móc delektować smakiem ulubionego napoju.

Napoje roślinne – rodzaje

Na początku należy zaznaczyć, że napoje roślinne to substytut mleka, lecz jego głównym składnikiem są zboża, warzywa lub owoce. Do niedawna istniała nomenklatura wskazująca, że to mleka roślinne, jednak ustawa Unii Europejskiej jednoznacznie określiła, że mlekiem można nazywać tylko produkty pochodzące bezpośrednio od zwierząt. Jak więc podzielić napoje roślinne? Od czego zależy ich skład? I według jakich zasad można je skategoryzować?

1. Napoje pochodzenia zbożowego – posiadają więcej błonnika niż produkty krowie czy kozie, a także łatwiej wspierają trawienie. Ich właściwości pomagają również obniżać cholesterol.

2. Napoje wytwarzane z orzechów – zawierają mniejszą ilość tłuszczy niż te zwierzęce, a jednocześnie wspierają dietę posiadaniem tłuszczów nienasyconych.

3. Napoje warzywne – wśród produktów, z jakich jest wytwarzany ten rodzaj wyróżnia się głównie soję. Należy zaznaczyć, że roślina pochodząca z bobowatych to jeden z ulubionych składników wegetarian i wegan, którzy z zasady odrzucają wszystkie produkty odzwierzęce.

Jeśli jednak napoje roślinne nie odpowiadają kubkom smakowym kawosza lub zazwyczaj kawa była doprawiana słodką śmietanką, jest i na to rozwiązanie. Śmietanka migdałowa Ecomil ma gęstą konsystencję, dzięki czemu można jej używać również do innych przepisów kulinarnych. Sprawdzi się nie tylko jako dodatek do kawy, lecz także w formie uzupełnienia ciast i deserów.

Napój roślinny zamiast mleka – jaki wybrać?

Napoje roślinne są coraz częściej wybierane również przez osoby żyjące na co dzień na diecie mięsnej. Wszystko z powodu dodatkowych walorów smakowych, jakie zapewniają właśnie napoje wytwarzane z orzechów, zbóż czy warzyw. Jak sprawdzić, który smak jest najlepszy? Jak wyselekcjonować ulubiony produkt? Poniżej mini ściąga z najważniejszymi cechami napojów roślinnych z podziałem na konkretną roślinę.

1. Napój sojowy – najpopularniejsza alternatywa dla mleka krowiego. Wśród cech charakterystycznych należy wyróżnić wysoką zawartość witamin z grupy B.

2. Napój migdałowy – niskokaloryczny ma wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, co pomaga w pracy układu krążenia. Dodatkowo bardzo łatwo się spienia.

3. Napój owsiany – zawiera największą ilość błonnika pokarmowego spośród wszystkich napojów roślinnych. Pomaga także w zmniejszeniu ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych.

4. Napój kokosowy – w tym przypadku należy zachować umiar, gdyż napój ten zawiera sporą ilość kwasów tłuszczowych. Walorem jest możliwość łatwego spieniania.

5. Napój jaglany – posiada dużo krzemu, który odpowiada za skórę, włosy i paznokcie. Polecany szczególnie małym dzieciom. Zaletą jest lekki smak i kremowa konsystencja.

6. Napój ryżowy – najbardziej kaloryczny spośród napojów roślinnych. To jednak dobre źródło witamin z grupy B (B1, B3 i B6).

7. Napój konopny – posiada kilka dobroczynnych substancji: fitosterole, kwasy omega-3, witaminy z grupy B i C, a także aminokwasów (żelazo, wapń i fosfor).

8. Napój słonecznikowy – znajdują się w nim kwasy tłuszczowe omega-6, witaminy A, B i E oraz cynk, potas i fosfor. Na uwagę zasługuje jego orzechowy smak.

9. Napój orkiszowy – ma niską zawartość kwasów tłuszczowych. Nada się także do pieczenia i gotowania.

10. Napój z orzechów makadamia – jeden z najmłodszych produktów. Zawiera niewiele białka i węglowodanów, dzięki czemu jest niskokaloryczny.

Napoje roślinne – gdzie kupić?

Napoje roślinne znajdują się już niemal w każdym sklepie spożywczym. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości co do wyboru lub pochodzenia danego produktu, warto sprawdzić markę Ecomil. Producent jest jednym z największych w Europie, jeśli chodzi o produkty ekologiczne. Ponadto w jego ofercie znajdują się także wyroby odpowiednie dla diabetyków, wegetarian, wegan oraz osób z alergiami pokarmowymi.

Dodatkowym ułatwieniem w wyborze napojów roślinnych jest możliwość oferowana przez większość sklepów internetowych, czyli zakupy z dostawą do domu. W ten sposób użytkownik ma czas na przejrzenie składu, zweryfikowanie produktu, a następnie zamówienia odpowiedniego napoju roślinnego bezpośrednio do miejsca pracy czy zamieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here