Leczenie trądziku

Trądzik to zmora nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych – cierpi przez niego uroda i dusza. Zanim powiemy o leczeniu, trzeba zacząć od kilku słów wyjaśnienia czym jest trądzik i skąd się bierze. Sprawa nie jest prosta. To, co na pewno wiadomo, to fakt, że trądzik młodzieńczy jest związany z burzą hormonalną panującą w organizmie podczas okresu dojrzewania. Zwiększenie wydzielania hormonów płciowych powoduje zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, znajdujące się w skórze i w konsekwencji stany zapalne wywołane przez bakterie się tam zasiedlające. Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku trądziku u osób dorosłych – dokładnie nie wiadomo, co go powoduje. Wydaje się, że skłonność do trądziku może być dziedziczna – tak jak dziedziczne mogą być zaburzenia hormonalne, które go wywołują. Na pojawienie się trądziku może mieć również wpływ dieta i ogólny stan organizmu.

Jak więc zapobiegać trądzikowi lub go leczyć?

W pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa – trądzik to choroba skóry i tylko specjalista jest w stanie ocenić stan nasilenia objawów i zaproponować leczenie trądziku.

Preparaty stosowane zewnętrznie:

W leczeniu trądziku stosowane są różnego rodzaju substancje antybakteryjne, które mają na celu uniemożliwienie niechcianym bakteriom osiedlenia się w pobliżu gruczołów łojowych. Gdy stan zapalny jest już rozwinięty, konieczne jest skorzystanie z antybiotyków, które z kolei rozprawią się z bakteriami już bytującymi w ogniskach trądziku. Stosując wszelkie zewnętrzne preparaty na trądzik należy mieć na uwadze możliwe powikłania, na przykład uwrażliwienie skóry na promieniowanie UV.

Leki i preparaty stosowane wewnętrznie

Gdy trądzik wymyka się spod kontroli, konieczne jest zastosowanie doustnych antybiotyków, które niestety, nie są obojętne dla organizmu. Terapię należy stosować podobnie, jak w przypadku innych stanów zapalnych: przyjmować kolejne dawki dokładnie w wyznaczonych porach, stosować preparaty osłonowe na żołądek i powstrzymać się od używania alkoholu. Okresowo należy również badać parametry wątroby i trzustki. Lekarz może także zlecić terapię hormonalną.

Zabiegi medycyny estetycznej

W leczeniu trądziku pomocne są wszelkie zabiegi, mające na celu oczyszczenie skóry i pobudzenie jej do odnowy i regeneracji. Polecane są zatem peelingi kwasowe, mikrodermabrazja, kriopeelingi. Usuwanie blizn po trądziku poprzez zabiegi laserowe nie leczą zmian trądzikowych, a jedynie pomagają usunąć powstałe blizny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here