plastyka powiek

Plastyka powiek (blefaroplastyka) pozwala na zredukowanie nadmiaru wiotkiej skóry. Niestety nasza skóra z wiekiem staje się coraz to mniej elastyczna, czego efektem są zmarszczki i zmęczony wyraz twarzy. Na czym polega plastyka powiek i kiedy jest wykonywana?

Spis treści:

  • Na czym polega plastyka powiek?
  • Kiedy wykonywana jest plastyka powieki?
  • Czy plastyka powiek boli?

Na czym polega plastyka powiek?

Na czym polega plastyka powiek? Jeszcze przed zabiegiem na powiekach rysuje się linie, po których przeprowadzane będą cięcia. Pierwsza linia rysowana jest w miejscu, w którym powieka naturalnie się załamuje i to również w tym miejscu pozostają blizny. 

W trakcie plastyki powiek usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Taka operacja trwa maksymalnie 2 godziny, stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg ten nie jest w żaden sposób nieprzyjemny. Na życzenie pacjenta, zabieg może zostać przeprowadzony w znieczuleniu całkowitym, jednak w zdecydowanej większości przypadków – nie ma takiej potrzeby. Plastyka powiek wykonywana jest trybie ambulatoryjnym. Po usunięciu nadmiaru skóry lekarz zakłada na powieki szwy oraz plastry. Po zabiegu zaleca się przez tydzień spać na wznak, należy unikać makijażu i wytężania wzroku. Normalne jest odczuwanie ciągnięcia i szczypania powiek – objawy te powinny minąć po kilku lub maksymalnie kilkunastu dniach. Jeśli chodzi o cenę plastyki powiek, w zależności od kliniki rozpoczyna się ona od 2 000 a kończy nawet na 8 000 złotych. Podana cena dotyczy jednej powieki. 

Kiedy wykonywana jest plastyka powieki?

Plastyka powiek wykonywana jest u osób w każdym wieku, zarówno w przypadku wad wrodzonych, jak i nabytych uszkodzeń. Jeśli chodzi o wskazania do plastyki powiek, są to:

  • opadanie powieki (ptoza) – dolegliwość ta może być spowodowana wiekiem bądź genetyką,
  • nadmiar skóry,
  • wada mięśni – najczęściej spotykaną jest nadmiernie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka, 
  • obecność przepuklin tłuszczowych (worki pod oczami).

Na korekcję powiek zdecydować się mogą również zdrowe osoby, które ze względu na genetykę lub wiek posiadają opadające powieki. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele przeciwwskazań mówiących nam, kto nie kwalifikuje się do tej operacji. Mowa tu przede wszystkim o ciężkich chorobach czy zażywaniu leków. Przeciwwskazaniem do plastyki powiek mogą być nawet zaburzenia psychiczne. Za najlepszych kandydatów do tego zabiegu uważa się osoby w wieku 35 lat bądź starsze, mające realistyczne oczekiwania względem rezultatów.

Czy plastyka powiek boli?

Czy plastyka powiek boli? To często zadawane przez pacjentów pytanie. Plastykę powieki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a na życzenie pacjenta – w znieczuleniu ogólnym. Korekcji powiek dolnych i górnych nie towarzyszy więc żaden ból, nie ma więc powodu do obaw. Osoby wrażliwe bez problemu mogą poprosić lekarza o znieczulenie ogólne.

Prawidłowo wykonana plastyka powiek nie boli. Co jednak w sytuacji, w której została wykonana nieprawidłowo? Wówczas może pojawić się krwiak, zespół suchego oka, a także ból. Z tego powodu tak ważne jest, by podejmować dobre decyzje i decydować się na korzystanie z usług jedynie osób doświadczonych i posiadających niezbędną wiedzę. Oczywiście delikatne szczypanie to naturalna reakcja powieki na zabieg – taka dolegliwość powinna minąć po kilku lub maksymalnie kilkunastu dniach. Nie świadczy ona o żadnych nieprawidłowościach, a jedynie o ingerencji, która miała miejsce.

W razie innych pytań dotyczących zabiegu, warto skontaktować się z ekspertami, np. z Kliniki Miracki Warszawa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here