Kiedy wybrać do akwarium filtr zewnętrzny

Filtracja wody w akwarium jest absolutną koniecznością. Pomaga rybom w zachowaniu dobrego stanu zdrowia, ale też wpływa na poprawę wyglądu całego zbiornika, ponieważ zabezpiecza go przed zmętnieniem wody. Zobaczmy zatem, na jakie filtry warto postawić, aby rzeczywiście sprawdzały się w naszym akwarium.

Dwuetapowa filtracja

Filtracja wody w akwarium powinna zachodzić jako proces dwuetapowy. Pierwsza filtracja jest nastawiona przede wszystkim na usuwanie zabrudzeń fizycznych, o stosunkowo dużych rozmiarach. Dzieje się tak dzięki filtrom siatkowym, które zatrzymują na sobie różnego rodzaju śmieci, w tym drobinki roślin i resztki pokarmu, którego nie zjadły rybki. Ich praca pozwala na oczyszczenie wody z tego wszystkiego, co mogłoby stanowić pożywkę dla bakterii i przyczyniłoby się do zamulenia zbiornika. Jednocześnie filtry siatkowe chronią pozostałe elementy przed zabrudzeniem i zatkaniem.

Drugim ważnym etapem filtracji jest filtracja biologiczna, która zachodzi dzięki kolonii bakterii, osadzonej na powierzchni specjalnej gąbki. Bakterie zajmują się przemianą związków trujących w neutralne dla zdrowia rybek. Przede wszystkim usuwają produkty przemiany materii, które znalazły się w wodzie, co chroni żyjące tam organizmy przed zatruciem.

Filtry zewnętrzne i wewnętrzne

Filtry możemy najogólniej podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne, co wskazuje, gdzie są umieszczane. Filtry wewnętrzne są umieszczane w środku zbiornika, co ułatwia między innymi montaż pokrywy na akwarium. Jednocześnie filtry tego typu doskonale sprawdzają się wówczas, gdy chcemy je ukryć za dekoracjami, aby cała kompozycja prezentowała się jak najlepiej. Odznaczają się przy tym zazwyczaj prostą budową i ekonomiczną ceną.

Filtry zewnętrzne mogą z kolei stanowić dodatkową atrakcję w akwarium, ponieważ są urządzeniami przelewowymi. Działają w bardzo efektowny sposób, ponieważ po przefiltrowaniu wody zawracają ją do akwarium przy pomocy efektownej kaskady. Są idealne zwłaszcza do małych akwariów, gdzie montaż filtra wewnętrznego ograniczyłby miejsce na inne sprzęty i dekoracje.

Czym się kierować, kupując filtr zewnętrzny?

Każdy filtr zewnętrzny powinien odznaczać się szeregiem zalet, które pozytywnie wpłyną na jego odbiór przez domowników. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to urządzenie pracujące cały czas, a zatem powinno być ciche, zwłaszcza jeśli akwarium znajduje się w sypialni. Dzięki temu filtracja nie będzie przeszkadzała domownikom.

Jednocześnie potrzeba ciągłej pracy pociąga za sobą konieczność zamontowania filtra, który pracuje w energooszczędnym trybie. Dzięki temu nie będzie znacząco podwyższał wydatków na energię elektryczną.

Kolejna ważna cecha filtra przelewowego to jego wydajność pracy. Powinniśmy dopasować ją do objętości akwarium, aby filtracja odbywała się w tempie umożliwiającym zachowanie czystości wody. Przykładowo, filtry, które mają wydajność pracy wynoszącą maksymalnie 500 l/h zostały przeznaczone do akwariów o wielkości do 100 l.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here