Kiedy warto wybrać się do kosmetyczki, a kiedy do dermatologa

Choć kompetencje dermatologa i kosmetyczki znacząco się od siebie różnią, wiele osób nie ma pewności, do kogo z nich warto wybrać się w przypadku dolegliwości skórnych. O ile technik usług kosmetycznych może zaproponować klientowi różne zabiegi pielęgnacyjne poprawiające wygląd cery, o tyle jedynie dermatolog może postawić diagnozę oraz zaproponować leczenie odpowiednie do problemu. Sprawdź, kiedy powinieneś umówić się do lekarza, a kiedy wystarczy zabieg u kosmetyczki.

Kiedy warto udać się do gabinetu kosmetycznego?

Lekarze często odsyłają swoich pacjentów do gabinetów kosmetycznych na zabiegi takie jak oczyszczanie cery z użyciem kwasów owocowych, manualne usuwanie zaskórników, zabiegi silnie nawilżające czy  uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Do technika usług kosmetycznych z Lublina warto udać się również na zabiegi modelujące ciało, odmładzające oraz relaksujące. W zależności od specjalizacji, w której pracuje kosmetyczka, może ona pomóc w poprawie stanu paznokci, zmniejszeniu widoczność cellulitu, nawilżeniu przesuszonej cery, a także wykonać masaż kosmetyczny twarzy, mikrodermabrazję, kawitację oraz wiele innych. Profesjonalna kosmetyczka po szkole policealnej w Lublinie, która widzi, że pacjent potrzebuje diagnozy lekarskiej oraz odpowiednich leków, powinna odesłać go do dermatologa.

Kiedy należy zasięgnąć porady dermatologa?

Do dermatologa warto wybrać się w przypadku chorób skóry oraz innych niepokojących zmian – zarówno tych o łagodnej postaci, które pojawiają się okazjonalnie, jak w cięższych stanach. Występujące od czasu do czasu wypryski nie muszą od razu świadczyć o procesie chorobowym, jednak warto skonsultować je ze specjalistą. Dermatolog pomoże w zdiagnozowaniu i leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego, ciężkich postaci trądziku pospolitego, infekcji, owrzodzeń,  grzybic, skórnych reakcji alergicznych a także niepokojących guzków czy znamion barwnikowych. Specjalista ten znajdzie przyczyny dolegliwości oraz zaproponuje odpowiednie leczenie, dopasowane do skali problemu.

Współpraca dermatologa i kosmetyczki 

Terapia farmakologiczna u dermatologa w wielu przypadkach może być uzupełniona zabiegami kosmetycznymi. Konieczne jest jednak do tego wyraźne polecenie lekarza. Pacjent działający na własną rękę, może przynieść sobie więcej szkody niż pożytku. W przypadku leczenia trądziku retinoidami należy zrezygnować z zabiegów silnie złuszczających (np. kwasów i peelingów), mikrodermabrazji, a także zabiegów laserem przez cały okres leczenia oraz pół roku po nim. Niewskazana jest również depilacja woskiem oraz wykonywanie tatuaży. Podczas kuracji retinoidami skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego stosowanie agresywnych zabiegów zwiększa ryzyko jej uszkodzenia i w efekcie powstania nieestetycznych blizn oraz przebarwień. Leczenie niektórymi antybiotykami doustnymi oraz maściami, może być połączone z cyklicznym wykonywaniem zabiegów złuszczających. Warto zapytać swojego lekarza, czy takie postępowanie jest możliwe w naszym przypadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here